סיקור מקיף

הלוויין אופק 16 שידר תמונות ראשונות, אך הן נותרו חסויות

מצלמת הלוויין הופעלה הלילה (בין שני לשלישי) לראשונה ושלחה תמונות ראשונות באיכות שהוגדרה מצוינת" לתחנת הבקרה של התעשייה האווירית ביהוד. בכך מתקרבים התעשיה האווירית ואלביט – יצרנית המצלמה מדגם יופיטר להכרזה על יכולת מבצעית מלאה התקדמה באופן משמעותי. עם זאת במשרד הבטחון בחרו שלא לשלוח תצלומים מהלוויין גם של איזורים לא רגישים בכדור הארץ. במקום זה שלחו סרטון המתאר את ההכנות לשיגור

מצלמת יופיטר. צילום יחצ אלביט מערכות
מצלמת יופיטר. צילום יחצ אלביט מערכות

משרד הביטחון והתעשייה האווירית קיבלו תמונות ראשונות מהלוויין ״אופק 16״. מאז השיגור ביום שני שעבר' ערכו צוותי התעשייה האווירית ומשרד הביטחון סדרה מתוכננת של בדיקות, שבמסגרתה הפעילו בהדרגה ובאופן מבוקר את כל המערכות ותתי המערכות המרכיבות את הלוויין.
עם השלמת התהליך הופעלה בהצלחה גם מצלמת הלוויין והורדו תמונות ראשונות באיכות מצוינת לתחנת הבקרה של התעשייה האווירית ביהוד. בשבועות הקרובים ימשיכו הצוותים ההנדסיים בתהליך הבדיקות הקפדני ובהכנת הלוויין לשימוש מבצעי, בהתאם לפרוטוקול שתוכנן מראש.
עם זאת במשרד הבטחון בחרו שלא לשלוח תצלומים מהלוויין גם של איזורים לא רגישים בכדור הארץ. במקום זה שלחו סרטון המתאר את ההכנות לשיגור.

מצלמת התצפית האלקטרו אופטית המתקדמת של הלוויין "אופק 16" פותחה בחברת אלביט מערכות. מהודעת משרד הבטחון עולה כי זו מצלמה עם מאפייני יחס ביצועים למשקל הטובים ביותר הקיימים בשוק. בשבועות הקרובים לאחר השלמת הליך הבדיקות בחלל על ידי התעשייה האווירית, מפא"ת ואמ"ן, יעביר משרד הביטחון את הלוויין לאחריות הפעלת יחידה 9900 – יחידת המודיעין הגיאוגרפי.

מערכת ההדמאה "יופיטר" היא מצלמת חלל מתקדמת במשקל קל המספקת רזולוציה מרחבית של חצי מטר מגובה של 600 ק"מ, ומיועדת להתקנה על מיקרו ולוויינים. מצלמת החלל "יופיטר" הנה בעלת יכולת צילום פנכרומטית ברזולוציה גבוהה מאוד ואפשרות להוספת ערוץ מולטי ספקטרלי. "יופיטר" מיועדת למגוון יישומים צבאיים ואזרחיים, כולל תצפית ומודיעין צבאי, חקירת יעדים בעלי ערך גבוה, הגדרת עצמים קטנים ומבודדים והתמצאות סביבתית. היישומים האזרחיים כוללים משימות בתחום ביטחון הפנים, תכנון ופעולות בחירום, ניטור סביבתי והדמאת תשתיות.

מאז השיגור ביום שני שעבר ערכו צוותי התעשייה האווירית ומשרד הביטחון סדרת בדיקות, במסגרתה הפעילו בהדרגה ובאופן מבוקר את כל המערכות ותתי המערכות המרכיבות את הלוויין. עם השלמת התהליך הופעלה בהצלחה גם מצלמת הלוויין. בשבועות הקרובים ימשיכו הצוותים ההנדסיים בהכנת הלוויין לשימוש מבצעי.

בשבועות הקרובים לאחר השלמת הליך הבדיקות בחלל על ידי התעשייה האווירית, מפא"ת ואמ"ן, יעביר משרד הביטחון את הלוויין לאחריותה של יחידת הלוויינים הצה"לית 9900.
https://www.youtube.com/cards?v=WgB5GRy09xg
סרטון המתאר את ההכנות לשיגור

ראש מנהלת החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון, אמנון הררי, אמר: "זוהי אבן הדרך המשמעותית ביותר מאז שיגור הלוויין 'אופק 16'. התמונות שקיבלנו מהלוויין הן באיכות מצוינת. מכאן והלאה אנו ממשיכים בתהליך מסודר של העברת הלוויין למבצעיות, שלאחריה מצפות לו שנים רבות של הבאת מודיעין איכותי למערכת הביטחון".

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל, בועז לוי, אמר: "בשבוע האחרון ביצענו תהליך מורכב של כלל הצוותים ההנדסיים, תהליך שהגיע לשיאו הלילה עם קבלת התמונות הראשונות. נקודת ציון זו משקפת היטב את היכולות האסטרטגיות והעסקיות של התעשייה האווירית בתחום החלל ואת השותפות מערכת הביטחון ושאר התעשיות הביטחוניות. התעשייה האווירית תמשיך לקדם את תוכנית החלל הישראלית בהובלת משרד הביטחון, אל עבר הישגים מבצעיים נוספים".הלווין "אופק 16" הינו לווין תצפית אלקטרואופטי בעל יכולות מתקדמות.

ראש מנהלת החלל במפא"ת שבמשרד הביטחון, אמנון הררי, התייחס להתקדמות השלבים: "זוהי אבן הדרך המשמעותית ביותר מאז שיגור הלוויין 'אופק 16'. התמונות שקיבלנו מהלוויין הן באיכות מצוינת. מכאן והלאה אנו ממשיכים בתהליך מסודר של העברת הלוויין למבצעיות, שלאחריה מצפות לו שנים רבות של הבאת מודיעין איכותי למערכת הביטחון".
סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנהל חטיבת מערכות טילים וחלל, בועז לוי התייחס גם הוא לתמונות הראשונות: "בשבוע האחרון ביצענו תהליך מורכב של כלל הצוותים ההנדסיים, תהליך שהגיע לשיאו הלילה עם קבלת התמונות הראשונות. נקודת ציון זו משקפת היטב את היכולות האסטרטגיות והעסקיות של התעשייה האווירית בתחום החלל ואת השותפות מערכת הביטחון ושאר התעשיות הביטחוניות".

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. לאיפסום: הפרטים לא משנים, היו צריכים לפרסם תמונות באיכות פחות טובה ממה שמקבלים באמת כאילו הן מבטאות את המצב.

  2. אתה חושב שהרזולוציה של המצלמה היא באמת חצי מטר?
    ואולי השוס העיקרי שלה היא בתמונות המולטי ספקטרליות? לזה הפחתת רזולציה לא תעזור.

  3. חבל. היו צריכים להראות צילומים ברזולוציה פחות טובה מהמקסימום, ובכך להעניק לאיראנים ולחיזבאללה ביטחון מדומה שמבוסס על מידע מוטעה.

    כנראה במע' הבטחון לא קוראים מספיק את לה-קארה.

  4. בחרו לא להראות את הצילומים. איזו בחירה. אם לא היה להם מה להסתיר הם היו מתרברבים ביכולות שלהם.
    טוב לא נורא, עוד מעט אופק 17.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן