"המטרה היא להביא את האנושיות למכונות"

"כיום אנחנו מדברים עם מכונות בצורה מכנית אבל העתיד שונה. ממשק המשתמש יהיה הרבה יותר טבעי ויוכל לשפר את חייהם של הרבה יותר בני אדם", אמרה מיפי צ'ן, ראש מעבדות הבינה המלאכותית של עליבאבא בהרצאת מליאה שהתקיימה בכנס CES Asia 2018 שהתקיים בשנחאי שבסין

תבונה מלאכותית. איור: shutterstock
תבונה מלאכותית. איור: shutterstock

"מטרת החטיבה שאני עומדת בראשה היא להביא את האנושיות למכונות", כך אמרה מיפי צ'ן (Miffi Chen) ראש מעבדות התבונה המלאכותית בעליבאבא (Alibaba). צ'ן דיברה בהרצאת מליאה שהתקיימה בכנס CES Asia 2018 המתקיים בשנחאי שבסין.

"היום אנו מדברים עם מכונות בצורה מכאנית פחות או יותר אבל העתיד שונה. ממשק המשתמש יהיה הרבה יותר טבעי ויוכל לשפר את חייהם של הרבה יותר בני אדם במקומות מרוחקים. נראה שבעתיד הקרוב החדשנות תחצה גבולות של פונקציונליות לקראת תכנון שיעודד את מעורבות המשתמש תוך שימוש בסטדרטיזציה שתקל על הקמת אקו-סיסטם שלם", ציינה. לדבריה, "בסופו של התהליך ישתנו כל חיינו. אנחנו צריכים טכנולוגיה שתאחד את הכל תחת ממשק אחד, Mash Technology, ותסיים את עידן הכאוס שבו אנו נמצאים כיום".

צ'ן ציינה כי "יש כבר כיום טלוויזיות חכמות, אבל כדי לדבר איתן צריכים להפריד את הקולות ולדבר עם המכונה, כמו עם בני אדם משוגעים. המבוגרים זוכרים את התקופה בשנות ה-80, שבה רק מהנדסי מחשבים יכולים היו להפעיל מחשב. אחר כך בא ביל גייטס, המציא את Windows והוסיף עכבר למקלדת, שכבר הייתה קיימת".

העוזר הדיגיטלי Tmall Genie משתדרג
"לשם כך פיתחנו את העוזר הדיגיטלי Tmall Genie. זו מכונה שמבינה את סביבתה ומתקשרת איתנו בעזרת קול בשפה קולחת. כעת יש לה גם יכולת של זיהוי תמונות בזכות המערכות המרכזיות שלנו שהיא מקושרת אליהן בענן. המצלמה שלה עוברת אימון והיא לא נכשלה מעולם בזיהוי ואני מדברת על 63 מיליון יחידות. השוק הסיני אוהב את החדשנות ואנחנו חשים זאת", הוסיפה.

"כל דבר שיכול להיות חכם ישודרג ויכיל ממשק קולי", אמרה צ'ן. יש כיום מעל 200 פלטפורמות IoT ומעל 5,000 מכשירים. איננו יכולים לכסות את כולן ולכן אנו הולכים בגישה הפתוחה. מרכיב חשוב בניצול יכולות מכשירי ה-IoT הוא היכולת שלהם לא רק לקבל את נתוני החיישנים אלא גם לנתח אותם ולהגיב בהתאם. כל סוגי המכונות הללו יקושרו ביחד דרך ממשק לואוטקי, שיאפשר לבני אדם להשתמש בו. לא מספיק שהמכשירים יהיו מחוברים זה לזה, ניתן יהיה להקים רשתות אד הוק. כדי להאיץ את התפתחות התחום התחלנו בשיתוף פעולה ראשון מסוגו במסגרתו אנו פותחים את ה-API וחברות יכולות לשלב אותו במוצרים שלהם".

Tmall Genie מבוססת על שבב עיבוד קול שלדברי צ'ן גרסה עדכנית שלו נמצאת בייצור המוני ומשתמשת ב- AliGenie עוזר קולי שפותח במעבדות ה-AI של עליבאבא. Tmall Genie מאפשרת למשתמשים לשלוט באמצעות פקודות קוליות. במערכת מותקנת טכנולוגית זיהוי טביעות קול שיאפשר לה להבין טוב יותר את הפקודות, ולאפשר בכך לא רק לקנות מאתרי הקניות של עליבאבא אלא גם לשלם באמצעות ההתקן, דרך שירות AliPay. כמו כן מספקת Tmall Genie קישוריות למכשירים ולפלטפורמת הבית החכם של עליבאבא Tmall Box.

מיפי צ'ן, ראש מעבדות הבינה המלאכותית של עליבאבא. צילום: אבי בליזובסקי.
מיפי צ'ן, ראש מעבדות הבינה המלאכותית של עליבאבא. צילום: אבי בליזובסקי.

בקרוב תוכלו לדעת מה מצב המנוע באמצעות פקודות קוליות
לפני כחודש פורסם כי Tmall Genie תוטמע במכוניות יוקרה כגון ב.מ.וו (BMW) ו-וולוו (Volvo), שיימכרו בשוק הסיני בעתיד הקרוב. המערכת תאפשר לנהגים לבדוק את מצב הדלק, הקילומטרז'. רמת הפעילות ומצב המנוע באמצעות פקודות קוליות. מלבד אבחון מצב הרכב היא גם תאפשר לשלוט בדלתות, בחלונות במיזוג האוויר ובמערכות נוספות.

במאמר מוסגר יש להזכיר כי המערכת מבינה רק את השפה הסינית, ויש לכך שתי סיבות, ראשית – התאמה לשוק המקומי הסיני, אך הסיבה החשובה יותר היא שממשלת סין מנסה להימנע מהכנסת טכנולוגיות זרות לשוק הסיני.

לסיכום אמרה צ'ן כי "יש צורך לשפר את הממשק הקולי עם המכונות כך שיהיה יותר אנושי, או במילים אחרות, להכניס אנושיות למכונות".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. יפה ומבורך שמכונות נעשות משוכללות יותר ומועילות יותר לשימוש אנושי.
  אבל האמירה "להביא את האנושיות למכונות" היא בעייתית. או שהיא משקפת עיוות בהבנה של מהי מכונה, או שהיא משקפת עיוות בהבנה של מהי אנושיות או שהיא משקפת עיוות בהבנה של מכונה וגם של אנושיות ביחד. במקרה הראשון זה רע, במקרה השני זה רע יותר, במקרה השלישי זה אסון. מכונות אינם אנשים, ומכניות אינה יכולה להיות אנושית. במקביל, אנשים אינם מכונות, ואנושיות אינה יכולה להיות מכניות. המכונה, משוכללת ככל שתהיה, אינה מסוגלת לחרוג לגמרי מהאלגוריתם או מהתוצרים שלו . אנושיות אינה מסוגלת לעבור רדוקציה שלמה ולהתכנס לחלוטין לתוך אלגוריתם, ואפילו לא קרוב לזה, ואסור גם שתגיע לזה.
  זה נכון אפילו בציוויליזציות מהזן הסמכותני, שאל אחת מהשתיים המרכזיות שבהן משתייכת הדוברת. קל וחומר בציוויליזציות של המערב, האמונות על רצון חופשי, אוטונומיה אישית, חופש בחירה, מוסר אישי וקהילתי, דמוקרטיה ואמונות בעלות מימד של קדושה מסוג כלשהו.
  דבורים מהסוג שתואר בכתבה הם בפשטות סכנה, מפני שלשיח מכל סוג, ודאי כשהוא מנוהל ע"י אנשים בעלי סמכות תרבותית (גם טכנולוגית) ועוצמה כלכלית יש כוח מעצב – תרבותי וחברתי – עצום, המסוגל לפגוע באנושיות באופן מכריע ובלתי ניתן לחזרה.

 2. כולם מתעסקים בעיבוד תמונה, שמע, טקסט. פרופסור נפתלי תשבי מהעברית, ואמנון שעשוע מהעברית יצאו במאמרים חדשניים בקנה מידה עולמי בתחום.

  נפתלי בשנים 99-2017 פיתוח תיאוריה תרמו-דינמית של למידת מכונה, ושעשוע הוציא תיאוריה של ניתוח למידת מכונה באמצעות מכניקת הקוונטים. לא שימוש במחשב קוונטי. היה מפתיע ששעשוע מוצא זמן להוציא 2 מאמרים כל כך כבדים תוך עבודתו במובילאיי

  בעולם david singer מדען מוביל בחברת google deepmind בנושא תורת המשחקים בלמידת מכונה, הוא המוציא מהתנור את החדשות הכי מעניינות מדעית בתחום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן