סיקור מקיף

"עוד זה הולך וזה בא" – גרסת המגפות – החצבת פורחת בגלל מתנגדי החיסונים

וירוס החצבת גורם לחום, פריחה, שלשולים ודלקת עיניים. הפריחה מופיעה לרוב כיומיים עד ארבעה ימים לאחר עליית החום. היא מתחילה בחלל הפה ולאחר מכן מתפשטת בכל הגוף. כשליש מהחולים מפתחים לפחות סיבוך אחד של המחלה" דלקת אוזניים העלולה לגרום לחירשות, דלקת ריאות, פרכוסים ואף דלקת של המוח עצמו

אזהרה בפארק דיסנילד בקליפורניה, הקוראת שלא להכניס ילדים לא מחוסנים לפארק בעקבות התפשטות חצבת בדצמבר 2014
אזהרה בפארק דיסנילד בקליפורניה, הקוראת שלא להכניס ילדים לא מחוסנים לפארק בעקבות התפשטות חצבת בדצמבר 2014. מקור

 

מכירים את דיסנילנד? המקום הזה ששופע ילדים, חיות פרוותיות ומסחור של כל סרט שאי פעם ראיתם? עכשיו הוא גם שופע וירוסים, וספציפית שופע בו הווירוס המדבק ביותר הידוע לאנושות.

לא, לא אבולה. חצבת.

וירוס החצבת הוא וירוס חביב, שגורם לחום, פריחה, שלשולים ודלקת עיניים. הפריחה מופיעה לרוב כיומיים עד ארבעה ימים לאחר עליית החום. היא מתחילה בחלל הפה ולאחר מכן מתפשטת בכל הגוף. כשליש מהחולים מפתחים לפחות סיבוך אחד של המחלה. ברשימת הסיבוכים נמצאים דלקת אוזניים, דלקת ריאות, פרכוסים ואף דלקת של המוח עצמו. הסיבוכים קשים יותר בתינוקות קטנים ובאנשים מבוגרים.

אחד הסיבוכים האכזריים ביותר של חצבת הוא SSPE (קיצור עבור Subacute Sclerosing Panencephalitis). זהו ניוון של המוח שמופיע שנים לאחר ההחלמה מהמחלה, ונגרם על ידי תגובה מאוחרת של הגוף לוירוס החצבת ולא על ידי הוירוס עצמו. SSPE מתבטא באבדן זיכרון, התנהגות ביזארית, הפרעות בהליכה, פרכוסים ולבסוף מוות. אין מרפא ואי אפשר למנוע SSPE. סיבוך זה מתרחש רק בקרב אנשים שחלו בחצבת, לא בקרב מי שחוסן נגד המחלה.

אחד עד שניים מאלף אנשים שחולה בחצבת מת כתוצאה מהמחלה. המחלה חמורה בעיקר במצבים של תת תזונה, שאז שיעורי התמותה גבוהים בהרבה.

חצבת היא מחלה מדבקת במיוחד. היא מועברת באוויר והווירוס הפעיל יכול להישאר בחדר שעתיים (!) לאחר שהאדם החולה שהה בו. אדם שנחשף לחצבת מפריש את הווירוס ארבעה ימים לפני שמופיע איזשהו סימן למחלה, מה שאומר שהוא יכול להיראות בריא לגמרי אבל בכל זאת להדביק אחרים. כל אלה יחד הופכים אותה לאחת המחלות המדבקות ביותר המוכרות לאנושות.

בניגוד להרבה מחלות אחרות, יש חיסון נגד חצבת. זהו חיסון חי-מוחלש, כלומר, החיסון הוא למעשה הווירוס שגורם למחלה אבל מנוטרל מכל יכולת לגרום לנזק. תופעות הלוואי של החיסון עלולות לכלול חום ופריחה, אולם ללא הסיבוכים של חצבת. החיסון נגד חצבת קיים כבר כמעט ארבעים שנה וניתן לעשרות מליוני ילדים במהלך השנים האלה. הוא ניתן בגיל שנה, ומנה נוספת ניתנת בגיל 6. שתי מנות יעילות ב-99% להגנה מפני המחלה. הבודדים שלא מפתחים רמת נוגדנים גבוהה מספיק למרות קבלת החיסון תלויים בכל שאר המתחסנים שימנעו מהווירוס להגיע אליהם. החיסון בטוח לשימוש ויעיל במניעת המחלה, אבל רק אם מקבלים אותו. אדם שלא חוסן נגד חצבת לא מוגן מפני חצבת. וזה מחזיר אותנו לדיסנילנד.

בין ה-17 בדצמבר 2014 ל-20 בדצמבר אדם* אחד חולה בחצבת ביקר בדיסנילנד. אחד.

הוא הדביק 42 (!) אנשים באותם שלושה ימים, מתוכם חמישה עובדים של הפארק.

מאז ה-28 בדצמבר (יום ההולדת שלי!) עד היום דווחו יותר מ-59 מקרים שנדבקו בעת שביקרו בדיסנילנד באותם שלושה ימים. גילאי החולים הם מעשרה חודשים ועד 70 שנים. לפחות 8 מהם אושפזו.

כאמור, החיסון נגד חצבת יעיל רק אם מקבלים אותו.כאשר בדקו את פנקסי החיסונים של 34 מהחולים שנדבקו בדיסנילנד התברר ש- 28 מהחולים אינם מחוסנים. חמישה מהם בני פחות משנה ולכן טרם חוסנו. אחד קיבל רק מנה אחת מתוך שתיים. השאר לא חוסנו כלל, מבחירה.

כל אחד ואחד מהחולים חזר לקהילה שלו ומעגלי ההדבקה המשיכו. בתחילת השבוע דיווחו על מעל 70 מקרים. היום כבר על יותר מ- 100 מקרים בשש מדינות שונות בארה"ב וכן במקסיקו. רוב החולים אינם מחוסנים, ואי אפשר לדעת מאילה סיבוכים הם יסבלו.

בחודש האחרון אדם לא מחוסן העמיד בסכנת חיים תינוקות פגיעים, קשישים ואנשים שמערכת החיסון שלהם לא פיתחה רמה גבוהה דיה של נוגדנים. אלה הם אנשים שאי-אפשר להגן עליהם ואי-אפשר לדעת מראש שהם חשופים למחלה, והם חלו בגלל בחירה מודעת של מישהו אחר.

אין לי בעיה עם אנשים שלא מחסנים את ילדיהם. יש לי בעיה עם העובדה שהם מסכנים את הילדים שלי.

*חולה אפס טרם זוהה בודאות, אם כי משערים שמדובר באחד משני חולים – או ילד או אשה צעירה, שני האנשים הראשונים שפתחו סימפטומים של חצבת לאחר הביקור בפארק.

לפוסט המקורי של ד"ר קרן לנדסמן

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

32 תגובות

 1. ניסים

  האלילים האילו שרלטנים לא קטנים, לא? באמת הם רוצים לאחוז בידך? באמת הם אוהבים אותך יה יה יה? כמה כסף הם עשו מנערות קשות יום חסרות פרוטה?

  ומה עם אלילים שלא קיימים? פיטר פן? בל? סימבה?

  הרעיון הוא החוויה האמוציונלית, לא הלוגית. זו הסיבה שאני הולך כל קיץ לקערת יערות הקודש ומתלבש כמו כולם ברוח המחזמר התורן ושר עם כולם עד אובדן חושים בלי מחשבה הגיונית אחת במוחי.

  לכן אני מסוגל להבין את הדוסים, למרות שאף פעם לא אהיה אחד מהם.

 2. ישראל
  בהבדל קטן אחד – האלילים שלך (ושלי) קיימים. לא היית מקריב ילד עבורם, נכון? אפרופו אוהבים את הילדים שלהם…

 3. מאיה

  אפילו אם ההורים יסתירו – הילדים יגלו.

  ניסים

  אילו החברה של הקבלה, והם מאמינים בבוס ומדע משלהם.

  הם גם מתוגמלים בהתאם: חצי לוס אנג׳לס שלהם.

  גם בדיקות הריון הם לא עושים. לרב ברג, הרב המיתולוגי של הקבלה שנפטר לא מזמן, היה ילד עם דאון סינדרום. זה לא הפריע להם לגדל אותו כאחד משלהם בשבט הענק של הקבלה.

  לדבריהם, הוא מתפקד ומאושר מאוד.

 4. ישראל
  אני יודע שבמיסיסיפי יש חוק, כי ניסו לשנות אותו לאחרונה.

  בקשר להורים האלה, מה קרה שאמרת להם שהם טועים ומסכנים את ילדיהם? האם הם נבהלו לרגע, ושאלו אותך איך יודעים שמקור מידע הוא אמין?

 5. ישראל,
  הורים לא מסתירים את העובדה שהם לא מחסנים את ילדיהם, הם פשוט לא מציינים את זה כי זה באמת לא חשוב בעיניהם וכאן בדיוק שורש הבעיה. לכן, אני מסכימה עם ניסים שחינוך הוא הכרחי כאן. אם תרצה להחרים אותם תצטרך ממש לשאול הורה הורה מה הוא מרגיש לגבי חיסונים (ואז כולם ינדו אותך….)
  לדיסנילנד אנחנו לא הולכים, אבל לא בגלל החצבת אלא בגלל דיסנילנד (איכס). האמת היא שגיסי מגיע לביקור עם משפחתו והם, כמובן, מתכננים ביקור בדיסנילנד. יידעתי אותם על מגפת החצבת, אבל אין לי מושג מה הם יעשו עם זה.

 6. ניסים

  ההורים שאני מכיר ישמחו. לדעתם חיסונים מזיקים.

  עד כמה שידוע לי, אין חוק חיסון חובה בכל המדינות.

 7. ישראל
  תעשה ניסוי מחשבתי. תגיד להורים האלה שהם צודקים, ושמפסיקים לחסן את כל הילדים באיזור שלהם.

  אתה גם לא מבין, לדעתי, מה זה חוק. חוק לא "מחייב" אף אחד. חוק קובע מה העונש אם אתה עובר על החוק. אז הורים שלא יחסנו, ישלמו. או ישבו בכלא. אם הם לא מספיק חכמים….

 8. מאיה

  אכן יש בעיה, אך התארגנות הורים יכולה להוות מנוף ללחץ חברתי.

  קשה לי לראות איך הורים מסתירים מחבריהם את העובדה שהם אינם מחסנים את ילדיהם.. לדעתי רובם פשוט לא מודעים עד כמה חמור ומסוכן המעשה שהם עושים, ו2-3 אירועים שדניאל וקרן לא יוזמנו אליהם יעבירו את המסר בצורה ברורה: האמונה שלכם כבודה במקומה מונח, אך לא במחיר סיכון ילדינו.

  לוקחים ת'ילדים לדיסנילנד השנה?

 9. ישראל,

  אהבתי מאד את רעיון ההחרמה, לא חשבתי עליו לפני ואני מסכימה שהוא יכול להיות יעיל ביותר (אין, אין כמו לחץ חברתי…) השאלה היא איך אתה יודע מי הילדים הלא מחוסנים. כמו שאמרת, חלק מההורים נראים נחמדים ומשכילים ויכולים מאד להטעות. מה, תדרוש פנקס חיסונים בכניסה לכל מסיבת יומולדת?

 10. ניסים

  בכל חקיקה ואכיפה, צריכים להיות ריאליסטים ולקחת בחשבון את הכוח האמיתי של רשויות החקיקה והאכיפה.

  אין כמעט ספק בארה"ב שצריכת אלכוהול מזיקה ומסוכנת. לכן חוקקו חוק נגד מכירת וצריכת אלכוהול בשנות ה20 של המאה הקודמת. אז חוקקו. אחרי כמה שנים נאלצו לבטל חוק מועיל אפילו לדעתם של צרכני האלכוהול.

  מה דעתך על חוק נגד ג'אנק פוד?

  מאידך, החרמה של ילדים לא מחוסנים היא זכות טבעית של כל הורה החרד לשלום ילדיו, ויכולה להיות יעילה ביותר.

 11. ישראל
  בד"כ כלל, ההורים האלה מאד שמחים שאתה ואני מחסנים את ילדינו, כך שהם לא כל כך נחמדים וטובים…

  אני חושב, מעבר למה שהצעת, שצריך להשקיע בחינוך לנושא, בפרסום, ובהכנסה לכלא של כל אלה שמפרסמים שקרים בקשר לנושא. יש גם בישראל מספר שרלטנים שמספרים כמה חיסון זה מסוכן, וכמה מה שהם מוכרים יותר טוב.

 12. ניסים

  אני מסכים איתך ש"היעילות של חיסונים לא מוטלת בספק". הבעיה היא בתוצאות הלוואי והסיבוכים.

  אני מכיר הורים שלא מחסנים את ילדיהם, אנשים נחמדים ומשכילים. קשה לשכנע הורים לעשות מה שלדעתם יפגע בילדיהם.

  לדעתי צריך לעשות חרם על ילדים לא מחוסנים. שתיים שלוש מסיבות יומולדת וטיולים שנתיים שהילדים לא יוזמנו אליהם, וכולם ירוצו להתחסן.

 13. ישראל
  אני מבין מה אתה אומר. הבעיה היא – ה"אמונה" שלהם שגויה. היעילות של חיסונים לא מוטלת בספק. ילדים הם לא רכוש ההורים – הם בני אדם, אזרחי המדינה, ותפקיד המדינה להגן על כל אזרחיה. לדעתי לפחות.

  להורים אסור להכות את ילדיהם (אני לא מתכוון לפליק בטוסיק) – אתה חושב שצריך לבטל את החוק הזה?

 14. ניסים

  ההבדל הוא בכך שההורים שלא מחסנים את ילדיהם מאמינים שהחיסון הוא מה שמסכן את ילדיהם. הם לא חושבים כך על כיסא בטיחות.

  אילו הייתה אסכולה רצינית שמראה שכסאות בטיחות מסוכנים, כמו שיש אסכולה שטוענת שחיסונים מסוכנים, הטיעון שלך היה קביל.

 15. קרן
  כתבת "אין לי בעיה עם אנשים שלא מחסנים את ילדיהם. יש לי בעיה עם העובדה שהם מסכנים את הילדים שלי."
  לי יש בעיה עם זה – אני חושב שהורים אלה מסכנים את ילדיהם שלהם, ואני חושב שזה לא תקין.
  אני אקצין – למה לחייב כסא בטיחות ברכב? הרי זה לא מסכן את הילדים שלי…

 16. אפשר לסכם את הכתבה בשורה אחת מתוכה:

  "אין לי בעיה עם אנשים שלא מחסנים את ילדיהם. יש לי בעיה עם העובדה שהם מסכנים את הילדים שלי".

 17. *6
  אנשים אכן שונים. אבל תראה מה קורה – חילוניים שאינם מתאימים לשרות מחוייבים, וחרדים שכן מתאימים, פתורים.

 18. אכן לאחר שרות מלא של שלוש שנים,אני יודע שזה לא מתאים לכל אחד.בדיעבד הייתי מוותר על כך .צבא זה חשוב ,וחשוב להתגייס.אבל לא בכפייה,שלמו טוב והיו מספיק מתנדבים.

 19. קרן
  במדינת מיסיסיפי, למשל, יש מספר חיסונים שמחוייבים בחוק. האם עשו השוואה בין מדינות שמחייבות לאלה שאינן מחייבות?

 20. בישראל הבעיה חריפה במיוחד,כי האוכלוסיה החרדים מסרבת להתחסן(כאן אלוהים לא יעזור). .יש לחיבם להתחסן לפי חוק,בדומה לשחפת.לעיתים יש לי הבנה למאבקים של חרדים,דוגמת המאבק בגיוס חובה.(בגיוס חובה יש אלמנט של כפיה לא דמוקרטית). אבל פגיעה בבריאות הציבור היא לא מקובלת! ילד הוא חסר ישע ,לכן יש לחייב הורים לחסן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן