הקונספירטור הגדול

נשיא אירן אחמדינג'אד – תנא דמסייע לתיאוריות הקונספירציה, פיזר שניים כאלה ביום אחד, בראיון ללארי קינג הוא הכחיש שוב את השואה, ובעצרת האו"ם הוא הפיץ תיאוריות הזויות בדבר אירועי ה-11 בספטמבר

מחמוד אחמדיניג'אד, מתוך ויקיפדיה
מחמוד אחמדיניג'אד, מתוך ויקיפדיה

ביום רביעי נאם נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד בעצרת האו"ם. הוא ידוע כתומך בתיאוריות קונספצריציה כאשר טען שגורמי מודיעין אמריקנים אחראים, ויש כאלה האומרים שגם גורמים בתוך הממשל, למתקפת ה-11 בספטמבר. לדבריו, הגורמים ביצעו את המתקפה "כדי לעזור לכלכלה, וכדי להציל את ישראל"

לפי הידיעה בגלובס, בנאומו באום הוא טען, כי קיימות שלוש תיאוריות על זהות מחוללי הפיגועים: ארגון טרור רב עוצמה הצליח לחדור דרך כל טבעות הביטחון והמודיעין של ארה"ב ולבצע את ההתקפה. בכך מאמינים, לדברי אחמדינג'אד, בעיקר הפוליטיקאים האמריקניים. פלגים מסוימים בממשל ארה"ב יזמו את ההתקפה כדי לבלום את שקיעת הכלכלה האמריקנית, להדק את אחיזתם במזה"ת וגם להציל את המשטר הציוני. נשיא איראן גורס, שרוב העם האמריקני מאמין בכך וכן תושבים ופוליטיקאים במדינות אחרות. ארגון טרור ביצע את ההתקפה, אך הממשל בארה"ב סייע לו וניצל את ההזדמנות. כנראה שבכך מאמינים פחות אנשים, אמר נשיא אירן.

גם בנאום עצמו הוא חזר על עמדתו התומכת בהכחשת השואה, שלטענתו הומצאה על ידי המערב כדי להצדיק אימפריאליזם ישראלי וכי למדינת ישראל שנוצרה בשל סיפור שאמיתותו לא ברורה לטענתו, אין זכות קיום. הוא חזר על הטיעון הזה בראיון שערך מוקדם יותר עם המגיש היהודי של CNN, לארי קינג (זייגר במקור), "אפילו אם היתה שואה, היא אינה מעניקה שום צידוק לכיבוש פלסטין ע"י היהודים. האמריקנים הרגו מיליון עיראקים במלחמותיהם בעיראק; האם העיראקים צריכים לבוא עתה ולכבוש את אמריקה? "

לשני האירועים הללו שהוא מדבר עליהם יש אינסוף עדויות, החל מעדויות מצולמות על התנגשות המטוסים במגדלי התאומים ובפנטגון, דרך בדיקה של הממצאים בשטח, חישובים הנדסיים די פשוטים, וכן עדויות (השווצות) של מתכנני הפיגועים ואפילו של אחד המבצעים שלא עלה על המטוס ברגע האחרון ואשר עומד לדין בארה"ב.

לשואה אין מה לדבר, יש כל כך הרבה עדויות, הן כאלו שצולמו בידי הגרמנים עצמם כדי להתפאר בעתיד כיצד השמידו את היהודים, עדויות פיזיות כמו המשרפות באשוויץ, אינסוף מסמכים שבאמצעותם הועמדו מנהיגים נאציים לדין באירופה ואפילו שימשו כראיות נגד אייכמן בארץ. אי אפשר להעלים שבעה מיליון איש ככה סתם בלי להשאיר עדויות, כשרבים מהניצולים עדיין חיים בינינו, ביניהם אמי.

אחמדיניג'אד אינו היחיד המאמין בכמה תיאוריות קונספירציות בו זמנית. במאמר שפורסם השבוע (21 בספטמבר 2010) בגארדיאן, כותב ג'ורג' מונגביוט כי מכחישי האקלים ללא כל הוכחות הם פשוט נאיביים כרוניים באשר לטבע.

"אני נדהם לעיתים מהאופן שבה אנשים הנתפסים לסדרה אחת של אמונות חסרות בסיס חושדים באחרים, בתחומים שאינם תמיד קשורים. האינטרנט מלאה באתרים המסבירים כיצד ממשלת ארה"ב הרסה את מגדלי התאומים וכיצד נחיתות עבמים כוסו על ידי הרשויות. רבים מאלו המתעקשים שברק אובמה הוא מוסלמי גם מאמינים כי חינוך מיני מעלה את שכיחות ההריונות הבלתי רצויים."

"אוסף של אמונות לא מבוססות הוא מאפיין של אלו המכחישים למרותל שפע העובדות המדעיות – את עצם קיומה של תחממות כדור הארץ מעשה ידי אדם. לורד מונקטון, שהרצה על כך שההתחממות מעשה ידי אדם היא שטויות ואשר נצפה בידי 4 מיליון בני אדם, גם טוען כי גילה תרופות לאיידס, טרשת נפוצה, שפעת ומחלות חסרות מרפא נוספות." טוען מונגביוט
עוד מזכיר מונגיבוט את נילס אקסל מורנר, הטוען כי גובה פני הים יורד, ואשר טענותיו מצוטטים מדי פעם בטלגרף ובמדיות נוספות, מתעקש גם הוא כי הוא בעל יכולות פאראנורמליות לגילוי מים ומתכות תוך שימוש בהטבלת מוט, ושהוא גילה את הונג קונג של יוון העתיקה בשוודיה וכן את פיטר טיילור, מכחיש האקלים האהוב של הדיילי אקספרס טען כי קשר שיצרו הבונים החופשיים, כולל שיגור פריקים של נינג'ות, כמה מהם הוחזרו אחורנית לחייהם הקודמים נשלחו להרוג אותו וכי הוא מתעקש על כך שפלוטוניום עשוי להכיל תכונות ריפוי, שנולדו מהממד הפלוטוני, שלב ההכנה ללידה מחדש, התעוררות של הכרה גבוהה יותר."

דבריו של אחמדיניג'אד עוררו כעס גדול בממשל האמריקני. בראיון לתחנת הרדיו BBC בפרסית אמר הנשיא האמריקני כי דבריו של אחמדינג'אד היו "פוגעניים ומלאי שנאה". יתרה על כך ציין אובמה "לומר דברים כאלה במנהטן, רק מרחק קטן מאתר הגראונד זירו היכן שמשפחות מכל קשת הדתות איבדו את יקיריהם ורואות בכך את הטרגדיה של הדור הזה – הוא
דבר בלתי נסלח".

הצמידות הזו של שתי הכחשות מציאות זו ליד זו מכניסה את אחמדיניג'אד למועדון הלא מכובד אל כאלו המאמינים לכל דבר, וכשלאדם כזה יש נשק גרעיני, הסכנה לעולם ברורה, אמנם לא כל השליטים בעולם רציונליים, ואלו שלא הם גם חברים טובים של אחמדיניג'אד כמו הוגו צ'אבס וקים ג'ונג-איל. שלפחות הראשון מביניהם מאמין אף הוא בתיאוריות קונספירציה לא מעטות. על זה נאמר – אמור לי מי חבריך ואומר לך מי אתה.

באותו הנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

58 תגובות

 1. שי הדמיון הוא אינסופי, המציאות הרבה יותר פשוטה בדרך כלל, ומה שעובד ב-99% מהמקרים אין סיבה שלא יעבוד גם באחוז הנוסף למרות שנורא קל להאמין לכל מיני תיאוריות קונספירציה

 2. אבי תסלח לי, אני מקווה מאוד שאתה נאיבי כי כסילות היא משהו שלא הייתי רוצה לרשת.

  איך אתה קובע בצורה חד משמעית שאסון התאומים בוצע על ידי טרוריסטים בלי לדעת אפילו אחוז בודד מהראיות?
  מה גורם לך להאמין שקונספירציות ודעות מנוגדות לשלך הן יציר השטן ולא צריך אפילו להפנות להן אוזן קשבת אלא פשוט להתעלם מהן?
  אז אתן לך כמה דוגמאות למצבים שבהם קומץ אנשים החליט להתאגד ולקבוע דעה מנוגדת מזה של השלטון: מלחמת הנשים לקבלת זכויותיהן, מלחמת האמריקאים בזכויות העבדים הכושים, במובן מסויים גם השואה.
  מה שאני מבין זה שלפי הדעה הרווחת שלך כל האירועים האלה עדיין היו נמשכים אם אנשים פשוט היו נתפסים באמונה הרווחת שהממשלה כפתה עליהם באמצעות התקשורת ,לחצים פיננסים, ובתקופות המוקדמות אלימות.

  אנחנו צריכים להפנות אוזן קשבת דווקא לאלו שיש להן דעות מנוגדות לשלנו בשביל לחשוב שוב על הכל ואולי לגלות שטעינו מלכתכילה.

 3. ניב:
  שיא הבדיחה הוא שאתה כותב " ם אם אתם לא מסכימים אם מה שנכתב במקומות אחרים, ושסותר את תבניות המחשבה שלכם, בבקשה נסו לפחות לנהוג בדרך ארץ ובנימוס."
  הנה – אך זה סיימת שוב להכפיש ציבור ענק של מדענים ואנשי רפואה ועכשיו אתה מבקש מאחרים שינהגו בך בכפפות של משי.
  תמיד יימצא מי שינצל את ההזדמנות של תחזית שלילית שלא התקיימה כדי להכפיש את אלה שניסו למנוע את האפשרות שתתקיים. זה נכון בכל נושא וזה נכון גם כאן.
  אני מכיר עובדי וחוקרי בריאות רבים ואני יודע בוודאות שלא שוחדו ושהביעו את דעתם הכנה בנושא.

  העובדה היא שעם כל ה"חארות" האלה תוחלת החיים עולה משנה לשנה – כמו גם תוחלת השנים הבריאות שבהם.

  אינני אומר שאין טעויות – אבל הטעות היא דבר אנושי.

  מה שפחות אנושי זו ההכפשה חסרת המעצורים שאתרך עוסק בה.
  וזו הכפשה גם אם בסוף יתברר שחלק מן הטענות העובדתיות שהעלית נכונות, כיוון שאתה טענת טענות אלו מבלי לדעת אותן.

 4. ניב, כנראה שלא רק אני סובלת מ-"קנאה יוקדת" אלא כל העולם השפוי מאד מאד מקנא בך ובאתר שאתה מנהל. אתה צריך להיות גאה בהישג הנפלא הזה!!!

  הכתבה של לוטם אליהו היא בהחלט כתבה למופת ואחת הטובות ביותר שקראתי בנושא לא רק באתר זה אלא בכלל. חבל רק שתחת להקשיב לקול ההגיון, מעדיפים גורמים שונים ומשונים להמציא כל מיני תאוריות קונספירציה הזויות ומסוכנות. אולי באמת היו צריכים למות כמה מיליונים כדי שהעניין יחלחל למה וכמה ראשים נבובים.

 5. יש כאלו שלא מאבחנים בין "מכות" הבאות מידי הטבע ובין מכות מעשי ידי אדם,באמתלא מטופשת של חיסון או הגנה..
  ומוזר שדוקא אנשים המאמינים בברירה הטבעית ובאבולוציה הטבעית הם אלו שמנסים בכוח לשנות את האיזון העדין של הטבע.
  אני מודה,שכיצור חברתי לא מנעתי חיסונים מילדי בינקותם ובמערכת החינוך..זרמתי עם המצוי.
  אךבבגרותו של אדם הוא רשאי לבחון בעצמו מה נכון לו יותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן