סיקור מקיף

ותודה על הדגים!

הם עוזרים לדייגים להתמצא בעולם שמתחת למים ומסמנים להם מתי להטיל את הרשתות. מהיכן הם למדו זאת? הכירו את הדולפינים שעוזרים לדוג

דולפינן מצוי. מתוך ויקיפדיה
דולפינן מצוי. מתוך ויקיפדיה

יונת אשחר ונעם לויתן | גליליאו

כמדי בוקר הדייגים של עיירת החוף לגונה בדרום ברזיל יוצאים אל הים ופורשים את רשתותיהם. במים העכורים של האוקיינוס האטלנטי קשה לראות היכן הדגים נמצאים, אבל למזלם, לדייגים יש עוזרים בעלי יכולות על-אנושיות בכל הנוגע להתמצאות מתחת למים. הם מכוונים את הדגים ישר אל הרשתות – ואוכלים את אלו שמנסים להימלט.

העוזרים האלו שייכים לקבוצה של דולפינים מהמין דולפינן מצוי (Tursiops truncatus). כאשר הדגים נמצאים קרוב מספיק אל הדייגים, הדולפינים מסמנים בחבטות ראש או זנב שהגיע הזמן להטיל את הרשתות. עד כמה שהדבר נשמע משונה, הדולפינים אינם מאולפים. אף אדם מעולם לא לימד אותם לכוון את הדגים לעבר הדייגים, או אילו תנועות לעשות כדי לסמן את מיקומם. ככל הנראה הם למדו זאת מהוריהם – בדיוק כפי שהדייגים למדו מהוריהם כיצד לשתף פעולה עם הדולפינים.

לדוג עם דולפינים
אכן, התופעה הזו אינה חדשה. הדייגים מספרים שלא רק הוריהם אלא גם סביהם דגו בעזרת הדולפינים, ולפי התיעוד הנמצא בעיר שיתוף הפעולה החל כבר ב-1847. לא לחלוטין ברור כיצד שיתוף הפעולה החל, וכמו כן לא לגמרי ברור כיצד הוא ממשיך להתקיים לאורך דורות.

המדענים שחקרו זאת מניחים שבדיוק כפי שאצל בני האדם כל דור למד את דרך הפעולה מהדור הקודם, גם הדולפינים למדו אחד מהשני – וכך שיתוף הפעולה היה יכול להחזיק מעמד במשך יותר מ-150 שנה, הרבה לאחר שמשתפי הפעולה הראשונים עברו מהעולם.

ראוי לציין ששיתוף הפעולה הזה קיים גם במקומות נוספים – במיוחד ידועה קבוצת דולפינים (ממין-ביולוגי אחר) במינאמר, המשתפת פעולה גם היא עם דייגים מקומיים, הדגים באוקיינוס ההודי.

פאביו דורה-ג’ורג’ה (Daura-Jorge) מהאוניברסיטה בסנטה-קתרינה ועמיתיו מאוניברסיטאות בברזיל ואנגליה, רצו לדעת כיצד שיתוף הפעולה הזה משפיע על המבנה החברתי של קבוצת הדולפינים בלגונה – ואיך המבנה החברתי עשוי להשפיע על שיתוף הפעולה. לצורך כך, במשך שנתיים הם עקבו אחר הדולפינים, למדו לזהות את כל חברי הקבוצה ותיעדו עם מי הם נוהגים להתרועע.

גם הדולפינים חברותיים
במאמר שפורסם במגזין Biology Letters הם הראו כי מבין 55 הדולפינים בקבוצה, רק כ-45% עסקו בדיג השיתופי עם האדם. ומה שמעניין יותר, הדולפינים משתפי הפעולה בילו חלק ניכר מזמנם אחד עם השני – ולא עם הדולפינים שלא היו משתפי פעולה. אלו, מצדם, העדיפו לבלות בינם לבין עצמם, ובדרך כלל לא נמצאו בקרבתם של משתפי הפעולה. דולפין אחד, חברותי במיוחד, העדיף שלא להתחייב לתת-הקבוצה אחת, ובילה עם חברים משתי הקבוצות.

החוקרים מצאו גם שהקשרים החברתיים בתת-הקבוצה של משתפי הפעולה היו חזקים יותר – הם בילו זמן רב יותר זה עם זה, בהשוואה לדולפינים מתת-הקבוצה השנייה. האם עובדה שדולפינים אלו הם חברותיים יותר עזרה להם ללמוד את סודות הדיג השיתופי עם האדם, או אולי הפעילות המשותפת עם בני האדם חיזקה את הקשרים בין הדולפינים?

על שאלה זו קשה לענות, אך ברור שהקשרים הטובים בין משתפי הפעולה יוצרים סביבה תומכת, שעשויה לעזור בלימוד התנהגות חדשה. החוקרים מתכוונים להמשיך במחקרם ולבדוק את הקשרים הגנטיים בין הדולפינים בתת-הקבוצות השונות, כדי לראות האם אלו מורכבות מקרובי משפחה – והאם המידע על שיטת הדיג מועבר, כפי שסבורים החוקרים, מאם לצאצא.

הדולפינים ידועים זה מכבר כמין אינטליגנטי במיוחד, ונראה שהם לומדים בקלות אחד מהשני – מחקרים רבים הראו שאוכלוסיות שונות ברחבי העולם פיתחו מסורות של שיטות דיג ייחודיות להן, הכוללות במקרים מסוימים אפילו שימוש בכלים. לפיכך, אולי אין זה מפתיע כל כך שבברזיל הם עובדים יחד עם מין נוסף הידוע ביכולת הלמידה שלו – בני האדם.

לקריאה נוספת
המאמר המקורי:
Daura-Jorge, F.G. et al. The structure of a bottlenose dolphin society is coupled to a unique foraging cooperation with artisanal fishermen. Biol. Lett. (2012). http://bit.ly/J3tyHy

הכתבה המלאה התפרסמה במגזין גליליאו, יולי 2012

62 תגובות

 1. יובל

  אני עדיין עם האורחים. ידע אותי אם אתה מעוניין בפיתרון של החידות. אבל קודם ניתן צ’אנס ל:

  יהודה. (וכל מי שמעוניין. ספקן, רוצה לנסות?)

  החידות מתחילות ב:

  https://www.hayadan.org.il/higgs-discovery-is-a-celbration-to-hard-work-050712/comment-page-4/#comment-349818

  ובאמת, הגיע הזמן שתחזור קצת לכתבות הפיזיקליות. אולי נלגום טורקי ונשים איזה לסאז’ קטן על האש.

 2. סיכמנו.

  איננו פונים יותר זה אל זה או מזכירים אחד את השני. אחרת – תביעה ייצוגית מקפת!.

  ייקוב הדין את ההר!

  🙂

 3. אבי בליזובסקי

  כפי שאתה רואה, איני מגיב לישראל שפירא.
  אלו העובדות. (וזהו רק חלק מהעובדות).

  כפי שאתה רואה, הוא ממשיך באותה דרך.
  אני באמת שוקל לפנות אליך דרך עורך-דין כדי לשקול הגשת תביעה כנגדו. אני מקווה שתואיל לחסום את המגיב ישראל שפירא אם עוד פעם אחת הוא יפנה אלי או יזכיר אותי בדרך כלשהי על גבי האתר הזה.

 4. אבי.

  אין לי בעיה להפסיק. ביקשתי ממנו כבר הרבה פעמים, הוא אפילו התחייב להפסיק. הבעיה היא שהוא כל פעם מתחיל מחדש, איתי ועם כולם, ואין לי כל כוונה לספוג ולשתוק. אני חושב שמן הראוי שתתרה בו – וכמובן גם בי וכל מי שאתה מוצא לנכון – שמי שמתחיל, ייחסם או יאלץ לספוג חזרה.

  אני מאמין שכך נוכל כולנו לשמור על רמה נאותה ותרבותית באתר.

  ספקן.

  אני יודע היטב בדיוק מיהו ומהו רפאים. רצוי שגם אחרים ידעו, כי ייתכן שיש החושבים שיש לו איזה שהוא ידע, וזו הסיבה שהם משתתקים.

  יהודה.

  יש להבליג ויש עניין של הגנה עצמית סבירה. אם תרצה אראה לך שרפאים ת מ י ד מתחיל, איתי ועם כולם. צריך להעמיד אותו במקום ולשים סוף לסיפור הזה אחת ולתמיד.

  רפאים.

  אתה מוזמן לתבוע אותי או כל מה שאתה רוצה. רק אל תשכח שבמשפט תצטרך להביא ראיות ועובדות, ורוב הסיכויים שתפסיד וגם תצטרך לשלם על ביזוי בית הדין.

  אז פעם אחרונה: אתה רוצה שלום או לא?

 5. מר SAKAN
  במקום להרגיע אתה ממשיך לחמם?
  וממליץ המלצות לחרם וכו’?
  לא יפה!
  תעשו הפסקת אש ל 24 שעות ואחר כך תחליטו אם בא לכם להמשיך
  יהודה

 6. מעציב שהעיניינים מתדרדרים ביחסי מגיבים.
  אתם לא יכולים להבליג?
  ס”ה אתר כייפי
  מפליא אותי שויכוח קטן על “מה התכוון הדולפין” יכול להגיע לתביעות משפטיות או העלבה בסיגנון “פיפי ולמיטה”
  תרגעו!, מספיק.
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 7. ישראל.

  ר.ח. סובל מבעיה מנטלית לכן הוא משתלח באנשים ללא סיבה ראויה. בקיצור הוא טרול.

  מומלץ להתעלם לגמרי מדבריו.

  למותר לציין שאיומיו בנקיטת צעדים משפטיים מגוכחים.

 8. עוד קשקוש אחד, ונבקש מאבי שיחסום אותך.

  פיפי ולישון, נודניק.

 9. ישראל שפירא
  אתה בוחר להמשיך בדברי קלס, למרות שהוזהרת פעם אחרונה. כוונתך ברורה.
  ובכוונתי להפעיל צעדים משפטיים כנגדך.

 10. רפאים.
  הכינוי שלך ארוך ומיגע, זו הסיבה שכולם מקצרים אותו. אם תבקש, אקרא לך רק ר.

  ואל תתמם. בתגובה זו:

  https://www.hayadan.org.il/thanks-for-the-fish-0607126/comment-page-1/#comment-352922

  שבה אתה כותב:

  “נראה לי אתה מושפע יתר על המידה מהתגובות של ישראל שפירא…”

  הפרת את ההסכם. ניתנה לך הזדמנות להתנצל, לא עשית זאת.

  חוץ מזה שאתה קשקשן ופחדן. אחרת, האם תוכל להראות לפורום איפה כדבריך “אתה בטח התכוונת לאלו (כולל אותך) שלא מבינים על מה הם מדברים.”

  אני יכול להראות לך הרבה מקומות שבהם אתה מדבר שטויות, ואם לא תסתום עכשיו, אז זה בדיוק מה שיקרה.

  אתה יכול גם להתחרט ולחזור להסכם השלום המקורי: שום תגובות אישיות. לא ישירות ולא עקיפות, דרך מגיבים אחרים. אתה לא מצליח לעבוד על אף אחד בהתממויות המגוחכות שלך.

  יום טוב.

 11. ישראל שפירא

  הפרת את ההסכם הקודם. ופנית אלי ראשון תוך שימוש בלשון חצופה ומתנשאת, פוגענית, ומעליבה.

  הני מאפשר לך הזדמנות אחרונה להתנצל, ולא לפנות אלי יותר (והפעם גם לא להזכיר אותי בשום דרך ובשום צורה).

  באם לא תסכים, אני רואה בך כצד שבחר לפגוע ולהעליב אותי (שם/כינוי המגיב הרשום במערכת הידען: “ר.ח רפאי.ם”) על גבי אתר זה (“הידען”), ובאופן שיטתי, וכל זאת ללא שום ביסוס והצדקה של טענותייך. ועל-כן, אפעל בכל האמצעים הנדרשים בחוק כנגדך. ראה הוזהרת.

 12. 🙂 אשתדל

  ולך, ישראל, אכן שמורה זכות ההגנה העצמית כמו גם שיקול הדעת מתי ואיך ובאיזו עוצמה להפעיל אותה. אל תאכל את כל האורחים בבת אחת. שמור כמה לאחר כך.

 13. יובל, יש בעולם הזה דבר שנקרא זכות ההגנה העצמית.

  רפאים תמיד מתחיל, וזו גם הסיבה שהוא חוטף. ראה השירשור בכתבה זו ובכל השאר.

  הגענו להסכם שלום לפני שבוע, אבל כמובן שהוא לא מסוגל לעמוד בו. שיהיה.

  אם הוא יסתום – לא תהיינה בעיות. יפתח ג’ורה – נפתח עליו פי עשר.

  ועכשיו הגיעו אורחים. ביי.

 14. יובל המבולבל, אין לך מה לדאוג. זה לא סוג החברה שבה אני נמצא. למזלי. ולצערו.

 15. שמע, ישראל! (ללא כװנות מחב”ת).
  בכל פעם שאני מגיע לאיזושהי הבנה עם חידת מכוניות השעטנז אני חוטף איזה פליק או זבענג בהתאם לנדיבות כף ידך הרחבה. למרות שכבר מוכן אצלי עוד שלב בפתרון, אני כבר פוחד להתבטא. כשאני רואה את הלשון שאתה נוקט בה כלפי ילד הכאפות החביב עליך (שאתה, אגב, אינך יודע מי בר הפלוגתא האמיתי שלך המסתתר מאחורי השם המשונה שלו, אבל יתכן שמעל במות אחרות אתם חברים אמיצים בלב ובנפש), ממש יוצא לי כל החשק להתעסק איתך. דחיל רבאכ (אם יש לך כזה), ישראל! למה לא תהיה נחמד, אפילו רק קצת?

 16. ישראל

  איזה טמבל אתה ישראל.

  אני מציע לך להזמין לכאן את מ.ר, שיפליק בך הגיון, סוף סוף.
  השימוש הלא נאות שאתה עושה בשפה, מרחיק מכאן קוראים אחרים.

 17. יובל.

  עורב?

  עדין, אה? אצלנו לא היו אומרים עורב, היו אומרים … אתה יודע מה, נשאיר עורב..

  לפני שנחזור לחידתי, האם לא כדאי לתת לאיש התבונה הטהורה, רפאים, הזדמנות “לתת לי בראש” כדבריו, ולהוכיח קבל עם ועדה עד כמה שאני אהבל ולא יודע על מה אני מדבר כפי שהוא טוען תמיד? הרי הזמנתי אותו לדו קרב, ואם הוא אינו מוג לב טיפש וסתמי כפי שאני טוען, הוא בטח ינצל את זה כדי להעמיד אותי במקומי הראוי, לא?

  הבעייה עם טיפשים, שהם אינם מבינים שהם טיפשים, וזאת בגלל שהם כל כך טיפשים. אבל ההגינות והכבוד מחייבים שניתן לו צ’אנס. הוא בטח מתייעץ עכשיו עם הבן דוד העילוי שלו, כדי לנסות לצאת מהדייסה שבישל לעצמו. אבל מכיוון שאבי לא עושה את הדבר הנכון וחוסם את הכלב השוטה והנשכן הזה בצד עם מחסום פה, אין לנו המגיבים ברירה ואנחנו חייבים לעשות את העבודה במקומו, לפני שנידבק כולנו בכלבת.

  מאיר, אגב, ענה נכון לחידה השניה. לו מייקל היה איתנו, הוא היה פותר נכונה את חידת המכוניות בחמש דקות. את שתיהן ביחד בשבע.

 18. לא מבין מה קורה כאן, עזבתי אתכם לכמה שעות ואתם כבר משתוללים??. ס”ה יש דגים בים כרגע זה מספיק לכולם , למה לריב??, ואתם עושים זאת בכזו תאווה ואני מבין שיש לכם גם זיכרונות מרים מן העבר.
  אז אולי נשנה את הנושא?
  אולי באמת ישראל המגיב הוא מתחזה שסתם מחמם את המגיבים.
  ודרך אגב
  אפשר לקבל את החידה המדוברת?
  אני אפתור אותה (אולי) ובא לציון גואל.
  לא לשכוח- ס”ה גפילטה פיש
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

 19. בוקר טוב לוס אנחלס,
  רציתי רק לװדא שאתה הוא ולא מתחזה.
  “כשאין ציפור שיר, גם עורב הוא זמיר”. האם לא תכיר?
  אם אינני מתבײש, אתה שואל? לא חשבתי על ההתכתבות כאן במונחים של בושה אלא של בזבוזמן פושע. אך היות שהארת את עינײ… שמא נחזור לחידתך? בהתבײשות רבה אני מודה קבל ידען ומגיבים שאני אהבל. אין לי מושג איך לאכול אותה ו/או את שפע הרמזים הנלװים לה. אנא גאל אותי ואת המתײסר הנוסף ממכאובינו, ובבנײן ירושלים ועיר המלאכים ננוחם.

 20. ר.ח:

  אני מצטט את דבריך:

  “המגיב ב’ כתב קישקוש:

  “הדולפינים המסכנים עושים מאמצים רבים על מנת לצוד את מזונם ואז באים הדייגים ולוקחים להם את הכל.”

  אתה יודע למה זה קישקוש?

  כי כתוב במאמר (הפחות מקושקש):
  “הם מכוונים את הדגים ישר אל הרשתות – ואוכלים את אלו שמנסים להימלט.”

  אז איך בדיוק:
  “הדולפינים המסכנים עושים מאמצים רבים על מנת לצוד את מזונם ואז באים הדייגים ולוקחים להם את הכל.”????

  אתה מבין למה התגובה שלו מעידה על חוסר שיתוף פעולה בין אונתו הימנית לזו השמאלית? וחושפת את האופי הנלוז של אנשים כמוהו? ”

  1)הבאת הוכחה :”מעולה” לדבריך. ההוכחה : “זה כתוב במאמר” .

  2)נניח שהיה כתוב : “הם נוטעים אוהלים במאהל ארלוזורוב ומשתכנים בהם” האם היתה בכך הוכחה שהם משתפים פעולה עם מי שמפנה אותם מדירותיהם ?

  3)”קשוט עצמך תחילה” . אם יש לך טענות לגבי השכל של מישהו אחר כדאי שתבדוק קודם את עצמך !

 21. בקיצור, מה שאתה אומר זה שלא הבנת את החידה שלי. זה לא הופך אותה לסתומה. רק אותך.

  וכמו שחשבתי, אתה מפחד מעימות ענייני. פחדן הסטרי, בדיוק כמו שכתבתי.

  פיפ וליש, נודניק.

 22. ישראל
  ומי מת ומינה אותך למורה לפיזיקה? ניוטון בכבודו ובעצמו? או שעל דעת עצמך אתה לובש את גלימת ‘הפיזיקאי’?

  אתה רוצה שאפרסם פה את ההתכתבות ביני לבין בן דודי היותר צעיר ממני, (והיותר מוצלח ממך שמבין בפיזיקה יותר מהסנסאי שלך (המגיב אהוד) וגם זכה בפרסים בפיזיקה שהסנסאי שלך כבר לעולם מפאת גילו המופלג לא יזכה וגם בנה ומהנדס מנועים שלך ולסנסאי שלך יקח 110 שנים כדי להבין איך הם עובדים) בקשר לחידתך הסתומה כמוך?

  אני מבטיח לצנזר את הקטעים שבהם אנחנו צוחקים עליך

 23. רפאים הנודניק.

  אם אינך שפן כמו שאני טוען, האם תהיה מסוגל להתעמת בצורה עניינית על הנושאים שהעלית, ולא רק לגבב את אוסף השטויות הרגיל שלך? לדוגמה על החידה שלי, מכיוון שהעלית את הנושא, או כל נושא אחר שתבחר?

  או שכמו תמיד תתחבא מאחורי הסינר של אמא, או תקרא למייקל (שכבר מזמן גילה את פרצופך האמיתי) שיציל אותך.

  אם יש לך טיפת אומץ ושכל, בוא נערוך עימות ענייני בתגובות חופשיות (אין לזה קשר לדגים, חוץ מהקשקשים שקצת מזכירים אותך, קשקשן).

  ויובל – האם אתה בטוח שתרצה להישאב לעוד עימות? מי מטריח אותך במשהו? אינך מתבייש להתחבר לאחד כמו רפאים?

  טוב, 5 בבוקר בלוס אנג’לס. אני הולך לישון. רפאים, או שתתנצל או שתתחפף. אם לא, נפגש בחופשיות, אפס.

 24. ועוד משהו רק בשביל להרגיע אותך:
  התשובות שאתה מקבל, על חידתך – מעבר לכך שהן מעמידות אותך ואת חידתך במקומם הראוי – זוכות ליחס מפוחד רק מהצד שלך.
  המשך חלומות פז.

 25. יש כאן אחד שמתחזה לישראל שפירא. הוא מחקה בהצלחה רבה את הסגנון של המקורי (“פיפי ולישון, נודניק”, “תתנצל”, ועוד הרבה מרגליות ופניני לשון). אבל ברור לי שהוא מתחזה, כי ישראל שפירא המקורי בכלל לא נמצא כעת על יד מחשב והוא אף פעם אינו משעמם את הקוראים אלא רק מטריח אותם.

 26. ובאשר למגיבים שמבינים על מה הם מדברים – אין לי בעיה איתם, ולהם אין בעיה איתי.

  אתה בטח התכוונת לאלו (כולל אותך) שלא מבינים על מה הם מדברים. איתכם כן, יש לי בעיה..

 27. בסדר, רפאים, ניסיתי לחיות אתך בשלום, אבל לא נראה לי שאתה מסוגל.

  ולאלו מן המגיבים שעדיין אינם מבינים מיהו ומהו ר.ח (רב חולירע) רפאים: מדובר בבור מוחלט, שמנסה להתחזות למבין ולנסות לחקות סגנון של אדם אחר אשר בז לו מעומק הלב (כמו רוב המגיבים פה). מוג לב היסטרי, אשר אינו מסוגל או מעוניין להגיב עניינית או להתעמת עניינית בשום נושא שהוא.

  אפס קטן ומסכן, שהטיפשות נשפכת מכל תגובותיו ונסיונותיו הפתטיים להסתיר את אפסותו עיי תקיפה שיטתית של מגיבים.

  חבל שאין באתר פיקוח הדוק יותר, ומאפשרים פה לכל אחד לפרוק את תסכוליו עיי השתלחות במגיבים אחרים.

  ואני עומד מאחורי כל מילה שלי, ואוכל להפנות מגיבים המעוניינים לתגובות שיראו עם מי יש לכם עסק. בעיקר בנושא הפחדנות.

  פיפי ולישון, נודניק.

 28. ועוד אגב, יובל,

  אם לא שמת לב:

  הקשקשנים לא נותנים אף פעם לעובדות לבלבל אותם.

  וכפי שאתה בעצמך נוכחת לדעת – קישקושים בלי סוף…..
  ועובדת שיתוף הפעולה הזה בין דולפינים ובני אדם שקיים שם 150 שנה (ושהסבירו לכם ,כאן במאמר, מי שמבין יותר טוב מכולכם ביחד בנושא) – בטח לא ייתן לקשקשנים לעצור אותם מלהמשיך לקשקש בתקווה שהם ידעו יותר טוב מהמורה…

 29. ישראל

  לא זכור לי שפניתי אליך בתגובה קודמת (אומנם כן הזכרתי אותך).

  על חוצפתך בתגובתך אלי – אתה נדרש להתנצל בעצמך.

 30. יובל

  אני לא מדבר על המאמר המקושקש הזה.
  אני מדבר על הקשקשנים שחיים בסרט (ואתה בטח כבר הבנת מי אלו).
  העובדה שדולפינים נוהגים לשתף פעולה עם בני האדם – ידועה – כמו שיתוף הפעולה בין כלבים לבני אדם…
  העובדה שהקשקשנים אינם מודעים לכך – היא רק עוד מגרעת שלהם.

  הנה תצפה כאן:

  המגיב ב’ כתב קישקוש:

  “הדולפינים המסכנים עושים מאמצים רבים על מנת לצוד את מזונם ואז באים הדייגים ולוקחים להם את הכל.”

  אתה יודע למה זה קישקוש?

  כי כתוב במאמר (הפחות מקושקש):
  “הם מכוונים את הדגים ישר אל הרשתות – ואוכלים את אלו שמנסים להימלט.”

  אז איך בדיוק:
  “הדולפינים המסכנים עושים מאמצים רבים על מנת לצוד את מזונם ואז באים הדייגים ולוקחים להם את הכל.”????

  אתה מבין למה התגובה שלו מעידה על חוסר שיתוף פעולה בין אונתו הימנית לזו השמאלית? וחושפת את האופי הנלוז של אנשים כמוהו?

  בעצם, עזוב….

 31. הסבר הכרחי לשיטות דייג דולפיניות:-
  דולפינים דגים בשתי דרכים
  באזור של מים עמוקים הם דואגים לרכז את להקת הדגים לכדור גדול, אליו הם ניגשים מידי פעם, מכים בזנבם וחוטפים דג המום.
  לעומת זאת ליד החוף יש להם שיטה להבריח את הדגים לחוף ולחטוף את אלה המפרפרים ומנסים לחזור למים.
  כאן נכנסים לתמונה בני האדם שדגים את הדגים המוברחים לחוף, ואומרים תודה לדולפינים על “שיתוף הפעולה”.
  זה, “שיתוף פעולה”….?????
  ראיתי סירטון המראה עופות הממתינות בחוף לדגי הדולפינים וחוטפות כמה לצרכיהן.
  גם כאן יש “שיתוף פעולה”????
  שבוע טוב
  סבדרמיש יהודה

 32. הדולפינים המסכנים עושים מאמצים רבים על מנת לצוד את מזונם ואז באים הדייגים ולוקחים להם את הכל.
  לומר שהדולפינים מתכוונים לעזור לדייגים זה כמו לומר שמאהל ארלוזורוב הוקם על מנת לאפשר פינוי דירות !

 33. רפאים, חשבתי שהתחייבת לעשות שלום. מה קרה, עוד הפעם אתה מחפש ריב ומצאת לך דרך לעשות את זה דרך מגיבים אחרים?

  תתנצל.

 34. ר.ח,
  כשהכתרתי את מחברי המאמר כבעלי כשרון קשקשנים לא הבאתי בחשבון את האפשרות שיש לך מניות אצלם. הם אולי ביולוגים טובים, אבל הרצון לײצר סנסציות מעװר גם עיני מדענים.

  אני מכיר את “בסרט הזה כבר הײתי”. השיעור חדש לי.

  ניצול חיות לתועלתי כנראה התנקם בי בצורה אכזרית. תמיד אמרתי לעצמי שכשאני אוכל אֹכל, אז באותו זמן גם האֹכל אוכל אותי מבפנים…

 35. יובל
  דרך אגב, המשפט שלך: “הסתכלות על האדם כמנצל חיות אחרות לתועלתו” – מעיד על האדם שכתב את המשפט ולא על החיות (בין אם הן מנוצלות או לא). סתם ככה שתלמד.

 36. אביב
  “רשת עוצרת את להקת הדגים ואז הדולפינים צריכים רק לעמוד בשני צידי הרשת ולתפוש את הדגים ששוחים לאורך הרשת ישר אליהם.”
  – באמת? ואתה גם יכול להוכיח את זה נכון?
  “הדולפינים צריכים רק לעמוד בשני צידי הרשת” – באמת…. צריך להיות טיפש כדי להבין את זה.

  ועוד קישקוש שלך:

  “הרבה יותר קל מלרדוף אחרי הלהקה שמשנה כיוון כל רגע כי היא עם אינרציה נמוכה וחיכוך גדול עם המים…” – נו באמת?? וגם את זה אתה יכול להוכיח לכולם נכון? אתה באמת חושב שאתה יכול להביא הוכחה לכך שהדולפינים מחשבים זויות כאלה אפילו אם הם לא מודעים לכך? אז תחשוב שוב.
  נראה לי אתה מושפע יתר על המידה מהתגובות של ישראל שפירא…

 37. יובל
  אתה בטח מכיר את המשפט “השיעור הזה הוא לא בשבילי”.
  מה אגיד לך…
  אני מקווה שאתם ישנים טוב בלילה.

  סליחה, אני בטוח שאתם ישנים טוב בלילה. :)))))

 38. יובל חייקין ידידי!
  דמעות אושר זולגות מעיני למשמע תגובתך. עשית לי את השבוע!.
  ולכל המלעיזים- אינני כועס עליכם, לא כל אחד יכול להבחין בגדולת תגובותיי!
  תודה לך יובל, תודה לכם דולפינים!
  אך, איזה שבוע נפלא!
  סבדרמיש יהודה

 39. להקות דולפינים, כמו זאבים, צדים בלהקות. בכלל, הדולפין וידידנו הטוב התפצלו מאותו ענף באבולוציה, ולאור זה אפשר להבין את הטענה שהדולפינים מתאמצים להועיל לאדם ללא כװנות רװח.

  מאידך, הסתכלות על האדם כמנצל חיות אחרות לתועלתו סבירה הרבה יותר מן הטענה המיסטית המועלית על ידי מחברי המאמר בכשרון קשקשנים רב.

  סבדרמיש יהודה! דוז פואה לך

 40. לדעתי
  הרשת עוצרת את להקת הדגים ואז הדולפינים צריכים רק לעמוד בשני צידי הרשת ולתפוש את הדגים ששוחים לאורך הרשת ישר אליהם. הרבה יותר קל מלרדוף אחרי הלהקה שמשנה כיוון כל רגע כי היא עם אינרציה נמוכה וחיכוך גדול עם המים (שטח פנים גדול יותר) וקל לה לשנות כיוון (מה שקשה לדולפין הכבד לעשות).

 41. אם לא הבנתם, הדולפינים הם בעלי חיים שלרוב משתפים פעולה גם עם בני אדם. הם נחשבים חברותיים.
  לכן לא פלא שהם יפגשו בן אדם (שכמוהם- אוכל דגים) וירצו לשחק איתו. המשחק יכול להיות למשל להבריח את הדגים לתוך הרשת.
  ולהבא במקום לקשקש כדאי שתלמדו עובדות.

 42. יהודה

  סליחה באמת. שניכם צודקים.

  הדולפין מתעורר בבוקר וחושב איך לעשות רע לבנאדם.
  ובשביל זה הוא מחשב זויות סימטריות. כמובן בעזרתו של אריק ‘המתמטיקאי’.

 43. לאריק
  תהיה בבקשה יותר מקצועי בטענות שלך.
  אני חושב שהגדרת הבעיה כבעייה של תורת הייחסות מחטיאה את האמת.
  עלינו להסתכל על הבעיה כבעיה קוונטית ביסודה בה כל דג שווה ערך לחתול של שלזינגר שלא יודע אם הוא חי או מת.
  שבת שלום
  סבדרמיש יהודה

 44. יכולה להיות עוד סיבה ל”שיתוף”. יכול להיות שהדולפינים דוחפים את הדגים אל החוף כי שם יותר נוח להם לאסוף אותם. האדם פשוט מתלבש על התהליך כטפיל שמנצל לתועלתו את מעשי הציידים- דולפינים.
  הייתי עורך ניסוי ויום אחד הייתי מוציא את הדייגים לחופש, ומתבונן מה יעשו אז הדולפינים- האם גם הם יצאו לחופש או שימשיכו במעשה הדייג בלי שום קשר לדייגים.חומר למחשבה.
  ו לר ח רפאים
  האם אתה חושב שדולפין מצוי מתעורר בבוקר ושאלה ראשונה שהוא שואל את עצמו :- איך אני אעזור לבני אדם הבוקר?, לא ניראה לי

  שבת שלום
  סבדרמיש יהודה

 45. “יכול להיות שהדולפינים מנצלים את הרשת על מנת לשבור את הסימטריה של הלהקה” – ומי עזר להם עם המשוואות? אינשטיין?

 46. מעניין..
  יכול להיות שהדולפינים מנצלים את הרשת על מנת לשבור את הסימטריה של הלהקה (וכך יותר נוח לצוד אותה..) ואנחנו בני האדם ברוב חוכמתינו בטוחים שהם נורא אוהבים לעזור לנו..

 47. יהודה סבדרמיש
  כתוב :”…ואוכלים את אלו שמנסים להימלט.” – אז איך הם “מוותרים על מזון שלהם למען מישהו שלא מבני מינם (האדם)”?
  חוץ מזה, הדייגים ההם לא “דגו” את הדולפינים. הם דגו את הדגים. אין עדויות במאמר עצמו, וגם ממה שעולה מתוך המאמר, לא ניתן לדעת האם הייתה לאותם דייגים ראשונים כוונה לדוג את הדולפינים האלה.
  מה שאני חשבתי שאולי הדולפינים עוזרים לבני אדם לכוון את הרשת יותר טוב, כי הם חושבים שהאדם הוא כמוהם גם רוצה לאכול את הדגים. אז הם מסמנים איכשהו לאדם שבאיזור הזה יש דגים, וכאשר הרשת תופסת אותם גם הדולפינים אוכלים את הכמות (שכנראה מתאימה) להם.

 48. לצערי אני עדיין לא מבין מה התועלת שמקבלים הדולפינים מהשיתוף. הרי הם מוותרים על מזון שלהם למען מישהו שלא מבני מינם (האדם)
  אולי הסיבה לשיתוף הפעולה עם האדם היא שבזה שהם עוזרים לאדם לדוג דגים, הוא נימנע מלדוג אותם?
  לילה טוב
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן