סיקור מקיף

התגלה סופר כדור הארץ באיזור החיים של מערכת שמש קרובה

הלוויין TESS של נאס”א, משימה שנועדה לסרוק את השמים בחיפוש אחר כוכבי לכת מחוץ למערכת השמש, גילה את העולם הראשון שעשוי להתאים לחיים במערכת שמש הנמצאת במרחק של כ-31 שנות אור מאיתנו

GJ 357 d מקיף את השמש שלו. איור: אוניברסיטת קורנל
GJ 357 d מקיף את השמש שלו. איור: אוניברסיטת קורנל

צוות בין-לאומי של אסטרונומים בהובלתה של ליסה קלטנגגר מאוניברסיטת קורנל, איפיין את העולם הראשון שניתן יהיה למגורים מחוץ למערכת השמש שלנו שהתגלה על ידי הלוויין TESS של נאס”א.

מחקר שפורסם בכתב העט אסטרופיזיקל לטרס חושף פרטים על כוכב לכת מסוג סופר-כדור ארץ בשם GJ357d שהתגלה בתחילת 2019 ולפי המודלים הוא נמצא באיזור החיים במערכת השמש שלו השוכנת במרחק של כ-31 שנות אור מכדור הארץ.

“זה מרגש, מכיוון שזו התגלית הראשונה של סופר-כדור הארץ קרוב שיכול להכיל חיים שביצע הלוויין TESS, היורש של קפלר. TESS היא משימה קטנה ועוצמתית עם טווח הגעה אדיר”, אמרה קלטנגגר, פרופסור חבר לאסטרונומיה, ומנהלת מכון קארל סייגן באוניברסיטת קורנל וחברה בצוות המדע של TESS.

כוכב הלכת שהתגלה מסיבי יותר מכוכב הלכת הכחול שלנו, וקאלטנגגר אמר ה כי התגלית תספק תובנה על בני דודים פלנטריים בעלי משקל כבד. “בזכות האטמוספירה העבה יכול כוכב הלכת GJ 357 d לשמור על מים נוזליים על פני השטח שלו כמו כדור הארץ, ואנחנו יכולים לחפש אחר סימני חיים בעזרת טלסקופים שייכנסו בשנים הקרובות לפעילות.

אסטרונומים מהמכון לאסטרופיזיקה של האיים הקנריים ומאוניברסיטת לה לגונה, שניהם בספרד, הודיעו על גילוי מערכת ה – GJ 357 ב – 31 ביולי בכתב העת Astronomy & Astrophysics . הם הראו כי מערכת השמש הרחוקה – בעלת שמש ננסית מסוג M, בערך שליש מגודלה של השמש שלנו – מכילה שלושה כוכבי לכת, כאשר אחד מהם נמצא באזור החיים של המערכת: GJ357d.

בפברואר האחרון גילו תצפיות מ-TESS כי השמש הננסית GJ 357 התעמעמה מעט כל 3.9 יום, עדות לכוכב לכת שחלף על פני הכוכב. כוכב הלכת ההוא היה GJ 357 b, המכונה “כדור ארץ חם” גדול בכ – 22% מכדור הארץ. תצפיות מעקב מהקרקע הובילו לגילוי של שני כוכבי לכת נוספים במערכת נוספים: GJ 357 c ו – GJ357d. צוות המדענים הבין-לאומי אסף נתונים טלסקופים מבוססי כדור הארץ במהלך שני עשורים אחורה – כדי לחשוף את השפעות הכבידה הזעירות של כוכבי לכת אלה על הכוכב המארח שלהם.

Exoplanet GJ 357 C רוחש בחום של 260 מעלות פרנהייט ומסתו גדולה לפחות פי 3.4 ממסת כדור הארץ. לעומת זאת החבר השלישי במערכת GJ357d, שהוא סופר-כדור הארץ – יכול לספק תנאים דומים לאלו של כדור האץ ומקיף את הכוכב הננס כל 55.7 יום במרחק של כחמישית מהמרחק בין כדור הארץ לשמש. טרם ידוע אם כוכב לכת חולף על פני השמש שלו.

קלטנגר עם שניים מתלמידי המחקר שלה, ערכו הדמיה של טביעות האצתבע האקלימיות והספקטרליות שאפשר יהיה לזהות מרחוק בכוכב לכת המשלב סלעים ומים.

אחד החוקרים, המועמד לדוקטורט ג’ק מאדן הסביר כי חקירת תגליות חדשות מספקת הזדמנות לבחון תיאוריות ומודלים. “בנינו את הדגמים הראשונים של איך יכול להיראות העולם החדש הזה,” אמר. “רק הידיעה שמים נוזליים יכולים להתקיים על פני כוכב הלכת הזה תניע את המדענים למצוא דרכים לגילוי סימני חיים.”

בהתייחסות לשם המכון – לזכרו של פרופ’ קארל סייגן אמרה קלטנגר: “אם GJ 357 d היה מראה סימני חיים, הוא היה נמצא בראש רשימת היעדים של כל האסטרונומים, ואז נוכל לענות על שאלה בת אלף שנה – האם אנו לבד ביקום.

להודעה באתר אוניברסיטת קורנל

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

9 תגובות

 1. מגניב לגמרי.
  אני חושבת שאם יבדקו שם, כמובן שלא ימצאו יצורים בדיוק כמונו או יצורים חללים דמיונים כמו איי טיי או צובאקה אבל הסיכוי שנמצא שם חיים כלשהם הגיוני לגמרי.
  היה מעניין אותי לדעת, בן כמה הכוכב לכת הזה?
  אשמח לשמוע עוד על המקרה.

 2. במימד שבו אנחנו מתקיימים אנחנו לבד. אין עוד ציוויליזציות תבוניות מלבדינו. הסיכוי היחיד שיהיו כאלו הוא במימדים מקבילים.

 3. אנחנו כנראה לבד
  פעם חשבו שעל הירח יש אנשי ירח. אבל התבגרנו מאז. החיפוש אחר חיים בכוכבים אחרים הוא עיסוק ילדותי ורומנטי חסר תכלית

 4. זה אומר שאם במקרה נדע לטוס במהירות נניח במקרה הכי טוב רבע ממהירות האור, נוכל להגיע אליו בתוך כ- 120 שנים מזמן היציאה. תיאורטית אין כל סיבה בעולם שאם כל התנאים מאפשרים חיים, שלא יווצרו כאלו במגוון צורות ורמות שכלול. לא בטוח שנמצא כאלו עם אנטנות על הראש או אפילו הולכים על שניים ונוסעים במכונית. יותר סביר שמקסימום נמצא איזושהי תולעת כחלק ממלכת חיי כלשהי, ובתוך מערכת אקולוגית ייחודית. כנראה גם עם סוגי צמחים שמהווים בסיס למזון. וגם זה יהיה מעניין מאוד מאוד.

 5. חיים, לא הבנתי.
  מה הקשר בין יש או אין חיים על הכוכב הזה לאלוהים?
  ובקשר לסיכוי של קבלת חיים על כוכב:
  מה הנוסחא שממנה אתה מסיק את המספר הזה?
  אולי אלוהים יצר חיים גם על GJ357d, לא רק על כדור הארץ?

 6. שוב… עוד ניסיון כושל להוכיח שאין אלוהים… גם אם יש חיים זה לא אומר כלום, אבל בואו נחשוב רציונלית, מה הסיכוי לקבלת יצור חי מתהליכים כימים? התשובה שאפילו אם היקום שלנו היה בן 1000,000,000 מיליארד שנה זה לא יכל לקרות, ואנשים מאמינים שזה קרה ב13. 8 מיליארד שנה…. אנשים מוזרים.

 7. אני לא יודע אם השאלה ״האם אנחנו לבד ביקום״ מעידה יותר מעידה על אינטליגנציה גבוהה או יותר מרמזת על קירבה לאבותינו הפרימטים. בכל אופן, השאלה מגוחכת. אין ספק שאנחנו לא לבד ביקום.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן