סיקור מקיף

צפויים עד עשרת אלפים הרוגים. הנזקים מוערכים בחמישים מיליארד דולר

ההסתברות שברגע כלשהו ב-50 השנים הבאות תתרחש רעידת אדמה חזקה בישראל גבוהה מאוד. רעידות האדמה הגדולות הקודמות בארץ השפיעו ברדיוס של עד 80 קילומטר, כך שכל ערי הארץ בסיכון גבוה. סכנה נוספת נשקפת ממדינות אויב שיהיו מחוץ לתחום פגיעת הרעש וינצלו את ההזדמנות

דליה שחורי

קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/reida020502.html

"כל רגע יכולה לקרות בארץ רעידת אדמה חזקה, אבל סטטיסטית אנחנו אומרים שרעידת אדמה תהיה 'בין 70 ל-100 שנה', כדי לא להכניס את האנשים לכל מיני פאניקות ובהלות", דברי יעקב היכל, יו"ר ועדת ההיגוי שליד ועדת השרים להיערכות לטיפול ברעידות אדמה, בעדותו לפני ועדת זיילר – ועדת החקירה הממלכתית לעניין בטיחות מבנים ומקומות ציבור שקמה בעקבות אסון ורסאי. "אנחנו יוצאים מהנחת יסוד", אמר היכל, "שרעידת אדמה חזקה תקרה בארץ תוך 50שנה, כי סטטיסטית היתה רעידת אדמה חזקה באזור ישראל בערך כל 90 ,80 שנה. האחרונה היתה ב-.1927 ירושלים נפגעה אז, שכם, יריחו, קצת לוד, קצת רמלה. רעידת האדמה החזקה לפני כן היתה ב-.1837 הצפון היה אז המוקד העיקרי. הגליל, אזור בית שאן, צפת, שלפי הנתונים נהרגו בה 3,000 איש, כי פשוט לא היו יותר תושבים. מאחר שלא קרה כלום באזור ב-80 ,70 השנה האחרונות, הסיכון הולך וגובר".

תצלום: יהודה בן יתח

לאחר רעידת אדמה באזור אילת, .1995 בכל שנה מתרחשות בישראל כ-4,000 רעידות אדמה קטנות

היכל הצליח להבהיל את חברי הוועדה. אחד מהם, האלוף יצחק בן-ישראל, ראש מפא"ת (מחקר ופיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) במשרד הביטחון, שאל: "אז אנחנו קרובים… " והיכל פרץ לדבריו: "קרובים מאוד. אני מדבר על רעידת אדמה חזקה. כי יש בארץ 4,000 רעידות אדמה לשנה בערך, אבל קטנות, בעוצמות נמוכות. העוצמה שאנחנו מדברים עליה (של רעידת האדמה שתבוא) היא בערך במגניטודה של ,6.4 ,6.3 ,6.2 שגורמת נזקים". בהמשך פירט היכל תרחישי אימים של נזקים בנפש וברכוש, כפי שעובדו על ידי הוועדה, עד שהשופט ורדי זיילר ביקש, במעין אתנחתא קומית: "תגיד לנו רק איפה צריך לגור". וכשהיכל דיבר על סדרי הטיפול בחללים ואמר שבמקרה של אסונות מותר לקבור את המת בירושלים בתוך 48 שעות ולא בו ביום, שכן "צריך לאתר אותך קודם, לזהות אותך, כי אם לא זיהו אי אפשר לעשות שום דבר", שאל זיילר: "למה אתה מתייחס אלי?"

ד"ר אבי שפירא, ראש אגף סייסמולוגיה במכון הגיאופיסי שבמשרד התשתיות, מסכים שרעידת אדמה יכולה להתרחש בכל דקה. לדבריו, אין מחזוריות ברעידות אדמה. "רעידת אדמה היא תופעה אקראית בזמן. אין דבר כזה שכל 90 ,80 שנה יש רעידת אדמה". עם זאת, במכון הגיאופיסי עושים חישוב הסתברותי, וההסתברות שברגע כלשהו ב-50 השנים הקרובות תתרחש רעידת אדמה היא גבוהה מאוד, כי במשך זמן רב לא היתה בארץ רעידת אדמה חזקה והצטברה אנרגיה שחייבת להשתחרר. ממילא המסקנה זהה לזו של היכל.

כל הארץ בסיכון

מרכז הכובד של רעידות האדמה בארץ הוא בבקעת הירדן, לאורך השבר הסורי-האפריקאי. שבר זה משמש גבול בין שני לוחות בקרום כדור הארץ: הלוח הערבי ממזרח, והלוח של סיני-ישראל ממערב. בגבולות הלוחות מצטברת אנרגיה, ושחרורה הפתאומי מתבטא ברעידת אדמה. רוב רעידות האדמה הקטלניות שאירעו בארץ היו לאורך השבר הזה, במגניטודה משוערת של 6.2 עד ,6.6 המסוגלת להשפיע ברדיוס של 80-70 קילומטרים. על פי נתון זה, כל היישובים בארץ פגיעים לרעידות אדמה. ההערכה המקובלת היא שרעידת האדמה שתתרחש לאורך בקע ים המלח תהיה במגניטודה של כ-.7.5

שבר מסוכן אחר הוא שבר יגור, מדרום לחיפה, בכיוון הים. זהו שבר פעיל, המייצר רעידות אדמה חלשות יותר מהשבר הסורי-האפריקאי, אך הן מסוכנות מאוד בשל קרבתן הרבה למרכזי אוכלוסייה – חיפה והקריות – ולמרכזי התעשייה באזור המפרץ: מפעלים, תחנת כוח ובתי זיקוק, המאחסנים כמויות גדולות של חומרים מסוכנים ככלור, אמוניה וציאניד, דלק וגז. ד"ר שפירא אומר שאפשר למנוע פגיעות בנפש באזור המפרץ בעת רעידת אדמה באמצעות בנייה נכונה בעתיד. אבל אם הרעש יהיה בעוד חמש דקות, "תהיה שם קטסטרופה".

על פי אומדן ראשוני שחישבה ועדת היכל, יהיה מספר ההרוגים ברעידת אדמה בין 5,000(שבר יגור) ל- 10,000(השבר הסורי-האפריקאי), לבד מאלפי פצועים קשה, מאות אלפי מפונים, אלפי בתים הרוסים ועשרות אלפי בתים שיינזקו. אומדן זה אינו כולל נזקים כלכליים עקב הרס כבישים, גשרים, שדות תעופה, נמלים, מתקנים ציבוריים, תחנות כוח ומפעלי תעשייה. אלה מוערכים ב-50 מיליארד דולר.

נזקים כלכליים למשק בסדר גודל כזה עלולים לסכן את חוסנה הלאומי של ישראל. את ההמצב עלולים לנצל מפנים – כוחות אנטי-דמוקרטיים, או מחוץ, מדינות אויב כמו עיראק – לתקיפת ישראל. המענה לפעילות אנטי-דמוקרטית, אומר היכל, היא בהבטחת טיפול מהיר ויעיל בנזקים והשבת החיים למסלולם.

אשר לאפשרות של מתקפה חיצונית, מדינות כמו ירדן ולבנון עשויות להיות עסוקות גם הן בטיפול בנזקי רעידת האדמה. אך מדינות כעיראק, איראן, לוב, ואולי סוריה, יהיו מחוץ לתחום פגיעתו של הרעש.

שני השברים לא יפעלו בו בזמן, ובכל זאת, לדברי היכל, כל ערי ישראל נמצאות בדרגת סיכון גבוהה. באר שבע, למשל, תהיה פגיעה אם הרעש יהיה בים המלח; אילת תהיה פגיעה אם הרעש יהיה בים סוף. אשדוד נמצאת בדרגת סיכון גבוהה, מאחר שמצפון לה מצוי מתווה פלמחים – אזור רגיש מבחינה גיאולוגית, שעתה עומדים לערוך בו בדיקות סייסמיות. מתווה פלמחים יכול להשפיע גם על נמל היובל באשדוד, המוקם חמישה קילומטרים מדרום לו. הנמל החדש, שיהיה גדול מהנוכחי, ישמש לפריקה, טעינה ואחסון מטענים, לרבות חומרים מסוכנים. היכל שאל את רשות הנמלים והרכבות אם בתכנון נמל היובל נעשתה הערכת סיכונים של חומרים מסוכנים, שהביאה בחשבון שיקולים סייסמיים. הוא נענה בחיוב, אך לא השתכנע וביקש לראות את הנתונים בתוך שבועיים.

שפירא פחות נסער. רואים באזור זה פעילות סייסמית, הוא אומר, אך משמעותה עדיין לא ברורה. "לצורך הערכת הסיכונים אנחנו מניחים שזה העתק (מלשון העתקה, הזזה) פעיל. אבל זה לא בהכרח נכון. עוד ייקח הרבה זמן עד שנדע מה קורה שם". אשר להשפעה אפשרית על נמל היובל הוא אומר: "מה שאנחנו רואים כסייסמולוגים הוא, שיש באזור הזה רעידות אדמה. לצורך תכנון חייבים להביא בחשבון שאולי יתברר שזה העתק פעיל. אבל אנחנו לא חושבים כרגע שתהיה רעידת אדמה חזקה בפלמחים".

הכורים בטוחים

שפירא אינו מודאג גם בסוגיית הבטיחות של הכורים הגרעיניים. האגף הסייסמולוגי סיפק להם נתונים לפי בקשתם, והוא מניח "שהם לא סתם ביקשו. הם תיכננו את זה כך שהדברים האלה יהיו בטוחים". הוא מסתמך על הניסיון בעולם המורה כי הכורים הגרעיניים נמצאו "כדבר הכי בטוח" ברעידות אדמה קשות.

רעידת אדמה אי אפשר לנבא. "זה ייפול כרעם ביום בהיר", אומר היכל. חברת "אבטיפוס פטנטים והמצאות בע"מ" מקבוצת "נחשול אלקטרוניקה בע"מ" פיתחה מערכת גלאי רעידות אדמה (מחיר היחידה 500 שקל) הנותנת התרעה של 10 שניות כאשר מוקד הרעש הוא במרחק של כ-100 קילומטר. מהירות הפעולה של החישנים במערכת גדולה בהרבה ממהירות התנודות של גלי הקרקע ברעידת אדמה (שהיא 14.5 ק"מ לשנייה), וכך נוצר ההפרש המספק את זמן ההתרעה.10 השניות מאפשרות לבצע פעולות אוטומטיות, כמו סגירת מעגלים חשמליים או מגופי גז, לצמצום נזקים. אך מכשירים מסוג זה עלולים גם לתת התרעות שווא, ואז "אם חברת החשמל סוגרת את השאלטר, וכור גרעיני סוגר את הכור, יארך חודשים עד שיחזירו את המערכת לפעולה", אומר היכל. מערכות אחרות, שפותחו מטעם הממשלות בטייוואן, במקסיקו ובארה"ב, יכולות לתת התרעה של כדקה, אך הפעלתן יקרה מאוד. העניין נבדק עתה בוועדת ההיגוי.

האגף לסייסמולוגיה מפעיל בכל הארץ רשת תחנות סייסמיות ומערך מדי-תאוצה, הפועלים 24 שעות ביממה ומעבירים נתונים שעל פיהם מחשבים איפה מתרחשות רעידות אדמה, מתי ובאיזו עוצמה. מערכת זו תספק את המידע וההערכות הסייסמולוגיות, בהתרחש רעידת האדמה, לגורמים הממלכתיים ולציבור. תמונת המצב תושלם על ידי איסוף מידע בשטח.

ועדת ההיגוי בראשות היכל, שהוקמה בדצמבר ,'99 קיבעה סדרים ונהלים שיצמצמו את המהומה ברגע התרחשות רעידת האדמה. הממשלה החליטה עוד באוגוסט 2001 על אופן חלוקת האחריות בין כל משרדי הממשלה, לפי המלצת הוועדה. האחריות לטיפול באירוע תהיה בידי צה"ל – פיקוד העורף, שיקבל את הוראותיו משר הביטחון, כלומר מהממשלה. רעידת אדמה, אומר היכל, מחייבת שינוי תפישה. "ברעידת אדמה יכולים להיות בדקה 10,000 הרוגים. הכל נהרס. אין בית, אין שופרסל, אין בית מרקחת, אין בתי מלון. מל"ח (משק לשעת חירום) צריך לדאוג שאוכל, מים, דלק, קמח, לחם יגיעו עד לאיש עצמו".

ההיערכות תהיה בהתאם לכך: הרשויות המקומיות יספקו ציוד כבד לפעולות חילוץ, אספקה ועזרה רפואית ב-36 עד 48 השעות הראשונות. שירותי הרווחה יסייעו לחוסים וקשישים. חברת החשמל תנתק את זרם החשמל לאזור האסון. בתהליך הכנה נמצאת מערכת קשר לאומית לאסון בהיקף נרחב. הצבא יגויס וייכנס למקומות שנפגעו אחרי כיומיים לטיפול באירוע. בתום שבוע מרעידת האדמה יעזוב הצבא, ויתחיל שלב השיקום הראשוני, שיהיה באחריות מל"ח ויארך שישה שבועות. מל"ח יתאם בין הכוחות הפועלים בשטח ויקבע סדרי עדיפויות למציאת מגורים לנזקקים, לאספקת מים, מזון ובגדים. מהנדסי משרד הבינוי והשיכון והרשות המקומית יבדקו את הבתים, יעריכו נזקים, ויהיו מעורבים בשיקום המבנים ובהכנת דיור חלופי. רשות פס"ח (פינוי, סעד, חללים) תדאג לקליטת אוכלוסייה במתקנים שמחוץ לאזור האסון ותפעיל תחנות לריכוז חללים. בתום שישה שבועות יתחיל שלב השיקום לטווח ארוך, שיארך כ-15 שנה.

כל המומחים מסכימים שאנשים נהרגים ברעידת אדמה לא מהרעש עצמו אלא מתופעות נלוות: קריסת מבנים (חיזוקם יכול למנוע זאת), נפילת חפצים, שברי זכוכית, שריפות והתנהגות לא נכונה של אנשים. מרכז ההסברה אחראי על מסע ההסברה הלאומי להכנת האוכלוסייה לרעידת אדמה, והוא עומד לשגר לכל בית בארץ בחודש יולי או ספטמבר, עם חשבון החשמל, עלון הסברה על רעידת אדמה שיכלול כללי התנהגות במקרה כזה. בין ההמלצות בשלב הקודם לרעידת האדמה: לחזק או לקבע כל חפץ בבית העשוי לזוז; להצמיד ספריות לקירות ולחזק את המדפים; להוסיף תמיכה למזגנים, לאנטנות ולדודי שמש, ולחזק ולקבוע היטב מרזבים, רעפים וסככות; לנעול את גלגלי המקרר ומכונת הכביסה; לאחסן כלי זכוכית במקום סגור; להחזיק נוזל דליק או רעיל (צבעים, חומרי ניקוי) בכלי סגור, הרחק ממקור חום.

מומלץ שכל בני הבית יידעו היכן נמצאים המפסקים המרכזיים של החשמל, הגז והמים, ומומלץ להחזיק בהישג יד מטפה כיבוי אש וערכה לשעת חירום.

בית הספר נבנה על העתק פעיל

סוגיה חדשה יחסית ואפופה סכנות היא בנייה על קווי שבר פעיל. באחרונה הוציא המכון הגיאולוגי במשרד התשתיות את מפת ההעתקים (התזוזות) בישראל החשודים בפעילות צעירה. בעדותו לפני ועדת זיילר אמר יעקב היכל, יו"ר ועדה ההיגוי להיערכות לטיפול ברעידות אדמה, כי קיימת תקנה האוסרת לבנות על קו שבר פעיל עד 14 מטר מכל אחד מצדדיו. אך ביגור נבנה בית הספר הממלכתי החדש על השבר הפעיל, ובאילת נבנו מתקן הטיהור של הביוב, נמל התעופה והרחבה של בית החולים "יוספטל" על שבר פעיל, או באזור שבר פעיל.

ד"ר אבי שפירא, ראש אגף סייסמולוגיה במכון הגיאופיסי במשרד התשתיות, מודאג פחות. "באילת ישנה שכונה שנקראת שכונת שחמון, שהיא המקום היחיד בישראל שאני יודע שבו הביאו בחשבון העתקים פעילים", אמר. הוא אינו מכיר אתרים אחרים שנבנו על שברים פעילים. "המקום היחיד שהוא אולי בעייתי הוא אזור חיפה, למרגלות הכרמל", אמר. "ייתכן ששם יש מקומות היושבים ממש על השבר. אבל זה לא חד משמעי, משום שלא בדקו זאת עד הסוף".
מגניטודה במקום סולם ריכטר

מגניטודה: מדד של כמות האנרגיה המשתחררת במוקד רעידת האדמה. כל רעידה נמדדת על פי עוצמתה והמגניטודה שלה. עד השנים האחרונות היה נהוג להשתמש בסולם ריכטר, שהיה הראשון שהציע שיטה לחישוב המגניטודה. אולם במשך הזמן התברר, כי עדיף לחשב את המגניטודה בשיטות אחרות.

על פי המדד הנוהג היום, רעידת אדמה במגניטודה של מתחת ל-3.5 היא רעידה שאינה מורגשת. רעידת אדמה במגניטודה של ,5 אם היא מתרחשת באזור מאוכלס, עלולה לגרום נזקים קלים. רעידת אדמה במגניטודה של 6 ומעלה, אם היא מתרחשת באזור מאוכלס, גורמת לאסונות.

ידען כדור הארץ – איתני הטבע

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~321142116~~~138&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן