סיקור מקיף

"רוקנרול" של אלק ליסיאנסקי זכה בתחרות "טכנוראש" בטכניון

13 קבוצות של תלמידי תיכון וסטודנטים התמודדו בהטלה למרחק של מתקן מיוחד ממנוף ענק. במסגרת המשימה, "אינדיפנדולום" 2010 שמה, הוצבה במרכז הקמפוס מטוטלת ענקית

זוכה טכנוראש 2010 אלק ליסיאנסקי ו"רוקנרול" שבנה. צילום: הטכניון
זוכה טכנוראש 2010 אלק ליסיאנסקי ו"רוקנרול" שבנה. צילום: הטכניון

אלק ליסיאנסקי, סטודנט לתואר שני בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, זכה במקום הראשון בתחרות "טכנוראש" המסורתית בטכניון. 13 קבוצות של תלמידי תיכון וסטודנטים התמודדו בהטלה למרחק של מתקן מיוחד ממנוף ענק. במסגרת המשימה, "אינדיפנדולום" 2010 שמה, הוצבה במרכז הקמפוס מטוטלת ענקית.

יעל זיורי, סטודנטית בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול ומנהלת פרוייקט "טכנוראש", מסרה כי 13 הקבוצות הגיעו לתחרות לאחר תהליך מיון קפדני. המטוטלת הוצבה בגובה של 12.5 מטרים והמתמודדים ניסו לשגר ממנה מתקן מיוחד למרחק הגדול ביותר, תוך ניצול מקור נתון וסופי של אנרגיה. הם חיברו את המתקן אל המטוטלת בעזרת חוט דייגים. במהלך תנועת המטוטלת, ובאמצעות מנגנון חוט להט, חוט הדייגים נקרע והמתקן נותק מכל השפעה חיצונית. היה עליו לנוע באוויר בשלב הראשון, ולנוע לפחות מטר וחצי במגע עם הקרקע – בשלב השני. המנצח הגיע למרחק הגדול ביותר – 41.92 מטרים.

אלק הסביר כי המתקן שהוא בנה, "רוקנרול" שמו, בעזרת אביו הפיסיקאי ואשתו, מהנדסת מכונות אף היא, היה מבוסס על כדורסל. "העפנו אותו כמו כדור באולינג", אמר. "הענקנו לכדור מהירות קווית וסיבובית. היתרון של המתקן שלנו הוא בפשטותו. עבדנו עליו שבועיים וערכנו ניסויים רבים. לא היה לנו הרבה זמן לעבוד עליו, יש לנו ילד קטן לגדל".

אלק זכה בעבר פעמיים בתחרות "טכנוראש" – במקום השלישי.

למקום השני (37.20 מטרים) הגיעו דן שניידרמן, עידו אברהם ודוד זרוק. למקום השלישי (23.16 מטרים) הגיעו עודד להב וצוקי פרידמן.

תחרות "טכנוראש" נערכת בטכניון לזכרו של ההוגה והמייסד שלה, ניב-יה דורבן ז"ל. ניב-יה, סטודנט ובוגר מצטיין של הטכניון, היה קצין בצה"ל כאשר נרצח על ידי שודד ברחוב שקט בתל אביב בחודש מארס 2003. התחרות והפרסים ממומנים על ידי ד"ר רוברט שילמן ("ד"ר בוב" בפי כל), שהשתלם בטכניון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן