סיקור מקיף

ללא מגע יד אדם – על טכנולוגיה, מכונות ובני אדם

תהליכים אוטומטיים הופכים להיות יותר ויותר נפוצים, אז כנראה שלא רחוק היום בו הם יחליפו לחלוטין את הצורך במגע יד אדם. איך מתכוננים לזה ומה אפשר לעשות כדי להבטיח קריירה מתגמלת? הנה כמה פתרונות פוטנציאליים 

רובוטים - מכונות מורכבות. איור: shutterstock
רובוטים – מכונות מורכבות. איור: shutterstock

הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מסחרר וכבר היום היא משפיעה על כל היבט בחיים שלנו. אם מוסיפים לזה את השאיפה הטבעית של בני אדם לעשות כמה שפחות ולהרוויח כמה שיותר, מגלים שורה ארוכה של מכונות שמטרתן להחליף באופן חלקי או מוחלט את הצורך במגע אנושי. המכונות משולבות בפסי תעשייה, בתהליכי ייצור, בחקלאות ועוד.

אוטומציה מבוססת על שימוש במכונות. היא מייצגת טכנולוגיה שמטרתה ליישם מערכות מכניות, אלקטרוניות, ממוחשבות ומבוססות מחשב בתהליכי הפעלה ובקרה. בעזרת המכשור האוטומטי ניתן להבטיח ביצועים גבוהים ולעמוד ביעדים. המכונות לא יוצאות להפסקה והן מסוגלות לעבוד במשך 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע. הן מוגדרות לביצוע של סדרת פעולות מוכתבות מראש ובני אדם צריכים להפסיק אותן רק לצורך תחזוקה.

השאלה היא כיצד מתכוננים למצב שבו מכונות ימשיכו להשתלט על ענפי התעשייה והייצור. מצד אחד, היתרונות שלהן ברורים ויש מקרים שבהן מכונות מצילות חיי אדם, מונעות עומס ומשפרות תפוקה במדינות נחשלות. מצד שני, בני אדם מאבדים את מקומות העבודה שלהם בגלל אוטומציה.

אם אתה לא יכול לנצח אותן, הצטרף אליהן

מכונות ותהליכים אוטומטיים לא עומדים להיעלם מהעולם, אלא להיפך: ההשפעה שלהם צפויה לגדול ובעתיד הקרוב להפוך לחלק בלתי נפרד מענפי התעשייה והמשק. הפתרון הוא ככל הנראה פשוט להצטרף אליהן ולבדוק באיזה אופן ניתן לייעל אותן. אפשר לעשות זאת למשל על ידי תפקידים חשובים כמו בדיקות אוטומציה או בדיקות אוטומטיות. אפשרות נוספת היא ללמוד פיתוח תוכנה באקדמיה, ליישם את הידע התיאורטי על גבי המכונות הקיימות ולהפוך את העולם למקום טוב יותר.

צמצום של הפער מול אימת הטכנולוגיה דורש הקצאה של זמן ומשאבים. הוא מחייב צעירים, סטודנטים ומבוגרים להבין מה היתרון היחסי שלהם מול המכונות ולנצל אותו. כך אפשר לשפר את אופי השימוש במכונות, ולהימנע ממצב שבו תהליכים אוטומטיים גורמים לנזק ולא מביאים תועלת.

חוץ מזה, היום יש מגוון רחב של קורסים שמלמדים איך לבצע בדיקות אוטומציה. אלו קורסים שמאפשרים כמעט לכל אחד להרחיב את הידע בנושא ולשווק את עצמו עבור מעסיקים. לאחר הלימודים קל יותר להשתלב בחברות טכנולוגיה, בגופים פרטיים ובארגונים בינלאומיים. סטודנטים מוכשרים גם יכולים להציע את שירותיהם באופן עצמאי, או לבדוק באיזה אופן הם יכולים לתרום מהידע שלהם לטובת שירותי ייעוץ והכוונת תהליכים אוטומטיים.

כמו תמיד, כל שינוי טכנולוגי מביא איתו גם הזדמנויות רבות. החוכמה היא לזהות אותן בזמן ולהצטרף לרכבת כשהיא מתחילה לדהור קדימה.

* כתבה זו היא תוכן שיווקי מטעם המפרסמים ועל אחריותם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. יוסי
    אני חושב שמדעי המחשב ככלל ותכנות בפרט צריך להיכנס לתוכניות הלימודים לכולם בדיוק כמו שכל ילד לומד קצת ביולוגיה וקצת פסיקה וכימיה. מה שהיום נקרא שיעור מחשבים זה לא יותר מביזיון אחד גדול.

  2. כל איש טכני ובכלל זה מדעי החיים , בעולם המודרני, צריך להשקפתי לדעת לתכנת במידה מתונה, גם כאלה שאינם עם גישה לתכנות. ידיעת תיכנות מגדילה את מיצוי הפוטנציאל שלו. למשל תיאורטיקן, שבונה מודל תוכנה מתימטי – יכול לבצע מחקר שלם או יישום שלם במחשב שלו וזהו. בתחום מיקרו-ביולוגיה (ערן סגל) ניתן לבצע bid data analytics ולהפיק מידעים שלמים ממידע גולמי. בכל תחום, מרישום פרמטרים של פגים טמ"פ/תחלואה, המשך בשיעורי השקעה של הממשלה עקב פשיעה באזורים לעומת השקעה אפשרית בחינוך, המשך במחקר מדעי – בהכל ניתן ליישם big data ולהפיק מידע מעובד חדש, ידע חדש, על הקיים. למשל בחקר חדר תינוקות בבית חולים ניתן לצפות מראש מגיפה או תחלואה הרבה לפני שניתן כיום, בארה"ב הצליחו להעביר חקיקה תקציבית לפי סימון מידת השקעת הממשלה באזורי עוני, זיהוי אנומליות בכורים גרעיניים, במטוסים ועוד ועוד.

  3. פרסומת לגון ברייס אם לוחצים על הלינק של "בדיקות אוטומציה" אז מגיעים לאתר שלהם
    מעבר לזה כתבה שטחית רדודה חסרת כל מידע מהותי אמיתי וראוי לאתר זה (אני מניח שצריך לקיים אותו כלכלית אז אוקי)

    תודה על העידוד. הבנת נכון. צריך לממן את האתר, שנמצא בחסר של למעלה מ-90% בגלל טמטום של מנהלי השיווק של האוניברסיטאות שבמקום להבין שיש פה הזדמנות חד פעמית לקדם את החוקרים שלהם, מתייחסים אלי כאל טפיל של המערכת. לצערי כל הנסיונות לגייס מבוגר אחראי מבין נשיאי האוניברסיטאות כשלו. על התעשייה אין מה לדבר, אצלהם פחות מתפוצה כמו של YNET האתר לא שווה כלום, גם אם הוא מעודד לימודי מדע שמביאים אליהם אחר כך עובדים מיומנים. אבי בליזובסקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן