סיקור מקיף

סקר בטכניון: אין כדאיות בהצבת טורבינות מול חופי ישראל אלא בהרים

מיפוי שדה אנרגיית הרוח מגלה: פוטנציאל טוב להפקת אנרגיה מטורבינות רוח בהר הנגב, הרי יהודה, הרי אילת ומפרץ אילת

טורבינת רוח באירופה

להצבת טורבינות רוח בהר הנגב, דרום מזרח הרי יהודה, הרי אילת, ומפרץ אילת יש פוטנציאל כלכלי ואקולוגי. כך נמצא בסקר אשר נערך על ידי אבנר פורשפן, אילן סתר ושרה רובין מהשירות המטאורולוגי, אשר ערכו מיפוי של שדה אנרגית הרוח באזור הנגב והערבה. באזורים אלה נמצא פוטנציאל לערכים גבוהים של מהירות רוח והספק.
עם זאת מצא סקר שנערך במסגרת מוסד "נאמן" בטכניון כי בשלב הנוכחי אין כדאיות בהצבת טורבינות רוח להפקת אנרגיה חילופית מול חופי ישראל. חוקרי הטכניון בדקו הצבת טורבינות מול חוף ארז בדרום הארץ ומול חופי חדרה. בכל אתר בחנו החוקרים שלושה סוגי טורבינות.
"החישובים הראו כי בשלב הנוכחי, תוך שימוש בטכנולוגיות קיימות, אין כדאיות בהצבת הטורבינות מול חופי הארץ", מסביר המשנה פרופסור אביב רוזן מהפקולטה להנדסת אוירונאוטיקה וחלל. "הדבר נובע מכך שהרוח מעל הים, בקרבת חופי ישראל, חלשה יחסית. כמו כן, עומקי המים ליד חופי הארץ גבוהים, יחסית לאתרים דומים באירופה, עובדה המייקרת משמעותית את עלות ההקמה". הוא הדגיש עם זאת, כי באתרים יבשתיים בגליל וברמת הגולן יש פוטנציאל לטורבינות רוח.
הסקרים יוצגו ביום עיון שיערוך מוסד" נאמן" של הטכניון ביום שני הקרוב, בהשתתפות המדען הראשי של משרד התשתיות הלאומיות, ד"ר מיכאל בייט. כן ישתתף ד"ר אברהם ארביב, סגן המדען הראשי ומנהל אגף מו"פ במשרד התשתיות הלאומיות, אשר אמר כי אנרגיית הרוח נחשבת למשאב המתחדש הקרוב ביותר לכדאיות כלכלית.
לדברי פרופסור אביב רוזן, אירופה הינה המתקדמת ביותר בנושא ניצול אנרגיית הרוח. בדנמרק מספקת הרוח כבר 15%-20% מצריכת החשמל. היקף דומה ניתן למצוא באיזורים מסויימים בגרמניה. הוא הדגיש כי למרות היתרונות הרבים של טורבינות הרוח מבחינה סביבתית (חוסר זיהום), הן נתקלות ב"מחסומים" כמו פגיעה בנוף, פגיעה אפשרים בבעלי חיים, רעש והפרעה לשידורי רדיו וטלויזיה. "אולם בדיקות מראות שהפרעות אלה קטנות לעומת היתרונות בהצבת הטורבינות", הדגיש.
 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן