סיקור מקיף

הפקולטה למדעי המחשב בטכניון תקבל את פרס המחקר החדשני של HP

הטכניון ישתף פעולה עם מעבדות HP, הזרוע המחקרית העיקרית של HP, ביוזמה מחקרית המתמקדת בזיהוי דפוסים משמעותיים  במידע המבוסס על סדרות (time-oriented event) המגיע ממגוון מקורות

לוגו חברת HP
לוגו חברת HP

הטכניון נבחר כאחת מתוך 33 אוניברסיטאות בעולם שיקבלו את פרס המחקר החדשני של HP לשנת 2008. הפרס נועד לעודד שיתופי פעולה עם מעבדות HP, במטרה לקדם מחקר רב השפעה שיועיל לשני הצדדים.

הטכניון ישתף פעולה עם מעבדות HP, הזרוע המחקרית העיקרית של HP, ביוזמה מחקרית המתמקדת בזיהוי דפוסים משמעותיים  במידע המבוסס על סדרות (time-oriented event) המגיע ממגוון מקורות, לדוגמה, עקבות של מערכות מיחשוב, שדרים במערכת תקשורת, בדיקות ביו-רפואיות של חולים, ורמות ביטוי של חלבונים במסלולים מטבוליים. פרופסור רון  פינטר, מחבר ההצעה הזוכה, שהינו חבר סגל בפקולטה למדעי המחשב בטכניון, יוביל את פרויקט שיתוף הפעולה יחד עם פרופסור יובל שחר מהמרכז לאינפורמטיקה רפואית באוניברסיטת בן גוריון.

"הטכניון, כאוניברסיטה טכנולוגית מובילה בישראל, משקיע רבות במחקר בממשק שבין מדעי החיים וההנדסה", אמר פרופסור משה איזנברג, סגן נשיא הטכניון למחקר. "היוזמה של פרופסור פינטר היא דוגמה נפלאה לפעילויות בין-תחומיות שכאלה. יתר על כן, שיתוף הפעולה עם HP חשוב לנו במיוחד, מאחר שאנו מעודדים פעילות משותפת עם חברות גלובליות גדולות. הקשרים ההדוקים בין הטכניון ל-HP מומחשים בעובדה שמעבדות HP בישראל בחרו להקים את האתר שלהן בטכניון".

"סדרות אירועים הוא אחד התחומים העיקריים שבהם מתמקדת הפקולטה בשנים האחרונות", מוסיף דיקן הפקולטה למדעי המחשב בטכניון, פרופסור עודד שמואלי. "המחקר המוצע על ידי פרופסור פינטר ופרופסור שחר נוקט גישה הוליסטית לבעיה, באמצעות שימוש בשכבות של ידע בנוגע לתחומים הרלוונטיים. לכן זהו מחקר המתאים לשיתוף פעולה אקדמי-תעשייתי מהסוג ש-HP  מקדמת".

"ברחבי העולם משתפת HP פעולה עם המוחות המבריקים ביותר בתעשייה ובאקדמיה, במטרה לטפח חדשנות פתוחה ולנסח את האג'נדה לטכנולוגיות פורצות דרך שמטרתן לשנות את העולם", אמר פרית בנרג'י, סגן נשיא למחקר ב-HP וראש מעבדות HP. "בחירתן של מעבדות HP להעניק לטכניון את פרס המחקר החדשני לשנת 2008 מושתתת על הישגיו הכבירים של הטכניון, ותסייע בקידום האג'נדה המחקרית העולמית של מעבדות HP בשאיפה להביא פריצות דרך מדעיות".

הוא סקר יותר מ-450 הצעות ממאתיים אוניברסיטאות ב-28 ארצות, בספקטרום רחב של נושאים בתוך חמישה תחומי מחקר עיקריים במעבדות HP . מרכיב יסודי בכל פרס הוא תמיכה בסטודנט מחקר לתואר גבוה, שיוכל גם להצטרף לתוכנית ההתמחות של HP לשנת 2009.

11 תגובות

 1. חבל שלא תוכל להגיע.

  החומר הספציפי הזה, שייך דוקא לדוד רונן, אבל גופים רבים בארץ ובעולם חוקרים אותו. מדובר בחומר שנמצא בכמה מקומות בעולם ומבוקש מאד למחקר בתעשיות צבאיות.

 2. נשמע מאד מעניין. נשמע שיש סבירות גבוהה שהחומר הנמצא היה שייך לצה"ל בדרך זו או אחרת.

  עכשיו אני מצטער עוד יותר שאני לא יכול להגיע :/

 3. 1. הסיבות לצנזורה נובעות מהסיבה הפשוטה, שהאירוע אירע באזור צבאי שהעדים לו היו חיילים וכן בשל הסיבה שהחומר עצמו מעניין (בלשון המעטה) את התעשיות הבטחוניות בארץ ובעולם (והם מעורבים ישירות במחקרים). הכתבה המקורית צונזרה עוד לפני 10 שנים ומאז אין אישור לפרסמה.

  2. מחקרים מדעיים רבים מסווגים ומגיעים לידיהם של מי שמורשים לראות אותם, ואינם מתפרסמים. ישנו מונח המכונה "NEED TO KNOW". רק מי שיש לו אישור לצפות במחקרים מסוימים (ללא קשר לסיווגו הביטחוני), מורשה לצפות במחקרים אלו, במידה והם נוגעים ישירות לעיסוקו. כך למשל מחקרים העוסקים בנשק ביולוגי, נשק גרעיני, פיתוחים מסווגים וכ"ו וכ"ו. זה לא המקום לפרט, אבל המונח "חופש מדעי" לפעמים מנותק מהמציאות. הדבר נכון בכל העולם ולאו דוקא בתחום מסוים.

 4. אם הסתקרנת הסיבה היא כזו:

  לפני כ- 10 שנים התגלו בישראל גושי סיליקון באתר נחיתה (מה לפשחות אנחנו קוראים לו כך) באזור הדרום.

  הגושים הועברו לבדיקה בכמה מעבדות מובילות בארץ ובעולם.

  עיתונאי מעריב דאז, דוד רונן (כיום דובר העמותה שלנו), הכין כתבה מפורטת על המחקרים והממצאים.

  הכתבה צונזרה במלואה ע"י הצנזורה הצבאית.

  כיום מותר להציג את הממצאים לקהל הרחב רק באופן פרטי (כמו בכנס שייערך מחר). אסור להעלות את המידע למדייה התקשורתית או לפרסם את המחקרים ומי שמעורב בהם. מותר אך ורק להציג את גושי הסיליקון בתקשורת, אךללא הצגת המסמכים ותוצאות המחקרים.

  לכן:

  1. בכנס יוצגו ללא צנזורה כל הממצאים וכמובן כל המידע הידוע לגבי הגושים (כולל הגושים עצמם).

  2. להלן קישור לראיון שהעניק דוד רונן לערוץ 10, בנוגע לגושים (אם כי ללא פירוט על המחקרים ומי שמעורב בהם):
  http://www.youtube.com/watch?v=RKTxyJcJLRo

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 5. הכנס במקומו עומד, ביום חמישי השבוע (28/8)…… בינתיים כל התכנים וההרצאות פורטו באתר ומן הסתם תהיה גם כתבה על הכנס (למעט ההרצאה האחרונה, של דוד רונן, שלצערנו לא ניתן לפרסמה במדיה התיקשורתית בשל בעיית צנזורה)…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן