חוקרי הטכניון פיתחו שיטה לעיבוד מהיר של נתונים ביומטריים

משטרת ישראל מגלה עניין בשיטה החדשה שתזרז בעשרות אחוזים את זיהויין של חתימות ביומטריות של האדם, דוגמת DNA או טביעת אצבע

חוקרי הטכניון הצליחו לפתח שיטה חדשה לעיבוד מהיר של נתונים ביומטריים, אשר תזרז בעשרות אחוזים את זיהויין של חתימות ביומטריות של האדם, דוגמת DNA או טביעת אצבע. החוקרים פיתחו את השיטה הודות לשיתוף פעולה עם המחלקה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל, המגלה בה עניין רב. נושא הקמת מאגר DNA של עבריינים נמצא כעת בתהליך חקיקה בכנסת. עם השלמת החקיקה והפעלת המאגר, המשטרה תידרש להתמודד עם טיפול במאגר נתונים גדל והולך.

את השיטה פיתח המאסטרנט סולומון קונין, בהנחיית פרופסור יצחק גת, מהפקולטה להנדסה ביו-רפואית. "מדובר במסד נתונים פלוס אלגוריתם לחיפוש, עם אפליקציה ל-DNA”, מסבירים החוקרים. "משטרות ברחבי העולם מתמודדות עם בעייה דומה: בהינתן דגימה של DNA, הן צריכות לזהות למי היא שייכת. בעתיד נגיע למצב שבו לכל המדינות המפותחות תהיה אינפורמציה ביומטרית של כל האוכלוסייה שלהן. חשוב למשטרות שהתשובות על הבדיקות יגיעו מהר ככל הניתן. כיום הן פועלות בשיטה פשוטה, של השוואת נתונים אחד לאחד, האורכת זמן רב. הפתרון שמצאנו – בניית מסד נתונים חכם. אנו משתמשים בעץ רב מימדי, כאשר בשורש נמצאים כל האנשים, וממנו יש התפצלויות. למעשה, ארגנו את הנתונים כעץ חכם, ואז התאמנו אלגוריתם לחיפוש שמשתמש בהתפצלויות הללו כדי להקטין את איזור החיפוש. אם הוא לא מצא את התשובה באזור מסויים, הוא מייד עובר לאיזור אחר, וכך מקטין את מספר ההשוואות ומזרז מאוד (עד פי 100) את זמן החיפוש. הוא מאפשר גם זיהוי מהיר על פי פרופיל חלקי".

החוקרים השתמשו גם בעיבוד מקבילי, כדי לזרז יותר את התהליך. כלומר, יותר ממחשב אחד יוכל לבצע את החיפוש, במקביל.

לשיטה החדשנית יכולים להיות שימושים גם בתחום הזיהוי לפי קול או תמונה, בבקרת איכות בתעשיה באמצעות הדמיה, ואף בזיהוי כף יד בשדות תעופה.


מיקרוסקופ משטרתי חדש משפר מאוד את היכולת לאתר שרידי ירי

יהונתן ליס, הארץ

במעבדת הצילום פוענח יומנו של האסטרונאוט רמון

שתי מעבדות חדשות של המחלקה לזיהוי פלילי (מז"פ) במשטרה נחנכו אתמול בירושלים בהשקעה של מיליוני שקלים. במקביל, הוצג מיקרוסקופ אלקטרונים משוכלל שרכשה המשטרה באחרונה בלמעלה מ-1.5 מיליוני שקלים. המיקרוסקופ החדש משפר בעשרות אחוזים את יכולתה של המשטרה לאתר שרידי חומרי נפץ על בגדי מעורבים בתקריות ירי. תנ"צ עזי צדוק, ראש המז"פ, אמר: "הציוד שהיה קיים עד היום לא איפשר לנו לבחון את החלקיקים באותה רמת רגישות ואיכות".

עם חניכתה של מעבדת הצילום במז"פ, הכריזה המשטרה על מעבר לצילום ופיענוח דיגיטליים בלבד. ראש אגף החקירות והמודיעין, ניצב דודי כהן, הגדיר את המעבדה החדשה כ"קפיצת מדרגה טכנולוגית", שתעניק למשטרה כלי עבודה שיהיו עדכניים, על פי התחזית, עד 2010.

בין השאר, הצליחו אנשי המעבדה לפענח קטעים מיומנו של האסטרונאוט הישראלי המנוח אילן רמון, שאותרו בין שברי המעבורת. הדיו ששימש את רמון לכתיבת היומן דהה לגמרי בהתרסקות והחוקרים הצליחו לשחזר את הכתוב. אורי יעלון, העומד בראש המעבדה, סיפר אתמול כי כעת יכולים שוטרים באילת לצלם טביעת אצבע חלקית בזירת אירוע, לשגר אותה בדואר אלקטרוני למעבדה בירושלים, שם היא תשופץ ותזוהה בתוך זמן קצר.

אחת הטכנולוגיות שהוצגו אתמול תאפשר לחוקרי המז"פ לזהות ולחדש כתב יד שנמחק ממסמך רשמי ועליו נכתב מידע אחר. אמצעי נוסף יאפשר להפיק דיוקנאות של עבריינים מבוקשים שתצלומיהם נמצאים במשטרה, כדי לבחון כיצד ייראו אם יצבעו את שיערם או יגדלו שפם, למשל.

בשנה האחרונה פותחה במעבדה טכניקה ייחודית המאפשרת מחיקה ממוחשבת של חותמות שהוטבעו על מסמכים. כך, למשל, הצליחו החוקרים לחשוף תאריך פקיעת רישיון רכב שהוסתר באמצעות חותמת רשמית. טכניקה נוספת איפשרה לחוקרים לבודד בתמונות טביעות נעל בזירת אירוע, שלא ניתן היה לזהותן בשל הדוגמה המבלבלת שעל המרצפות.

מעבדת הדי-אן-איי שנחנכה אתמול היא צעד ראשון לקראת הקמתו של מאגר די-אן-איי במשטרה. כשיוקם המאגר, הוא עתיד להכיל את נתוני הדי-אן-איי של העבריינים בישראל ולאפשר בתוך זמן קצר לאתר דפוסי פעילות של אנסים סדרתיים ורוצחים באמצעות הדי-אן-איי שיופק מהזירות שבהן פעלו.

ידען הביומטריה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~123718477~~~143&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן