סיקור מקיף

הערך של אוגמנטציית דיהידרואפיאנדרוסטרון (DHEA) בטיפול בסימנים השליליים, הדכאוניים והחרדתיים של סביזופרניה

תקציר מחקרו של דר' ישראל שטראוס, מרכז בריאות הנפש באר יעקב, פקולטה לרפואה על שם סאקלר,  אוניברסיטת תל אביב

מבוא: סימנים שליליים, אשר כוללים אלוגיה, אנהדוניה, חוסר מוטיבציה ורצייה, הנם מאפיינים בולטים של מחלת הסכיזופרניה. למרבה הצער, הסימנים השליליים של המחלה הנם, לעתים קרובות, עמידים לטיפול, והחיפוש אחר טיפול אוגמנטטיבי עבור תופעה זו הנו בעל ערך קליני משמעותי. דיהידרואפיאנדרוסטרון (DHEA), יחד עם צורתו הסולפטית, DHEA סולפט DHEA – S)), הנו נוירוסטרואיד חשוב בעל מספר פונקציות נוירופיזיולוגיות חיוניות, כולל ויסות של עוררות ותפקוד עצבי. מאחר ונטילת DHEA   הובילה לשיפור במצב הרוח, בתחושת רווחה, התעניינות, פעילות ואנרגיה במספר תת אוכלוסיות קליניות, אנו חוקרים את יעילות ה – DHEA  בטיפול בסימנים השליליים של סכיזופרניה.
שיטה: 30 מטופלים סכיזופרניים שאובחנו על פי DSM – IV , בעלי סימנים שליליים בולטים, חולקו בצורה אקראית לטיפול ב –  DHEA  או פלסבו, בצורה כפולת סמיות, כתוספת לטיפול האנטי פסיכוטי. DHEA הוסף עד למנה של 100 מ"ג במינונים מחולקים לאורך 6 שבועות.
 תוצאות: התוצאות הראו שיפור מובהק בסימנים השליליים ( P< .001 ), בסימפטומים הדכאוניים ( P< .05 )  ובחרדה (P< .001 (, עבור מטופלים אשר קיבלו DHEA. השפעה זו ניכרה בעיקר בקרב נשים. השיפור בסימנים השליליים היה בלתי תלוי בשיפור של הדיכאון. משתתפים אשר קיבלו DHEA  הראו עלייה מובהקת ברמות של DHEA ( P< .05 ) ו- DHEA- S (P< .01 ) בפלזמה, אשר היתה בקורלציה עם השיפור בסימנים השליליים ( P< .05 ). לא נצפו תופעות לוואי במהלך המחקר. מסקנות: תצפיותנו מדווחות בפעם הראשונה על יעילות DHEA כאוגמנטציה בטיפול בסימנים השליליים, הדכאוניים והחרדתיים של סכיזופרניה. הממצאים של מחקר זה מעלים נושאים חשובים לגבי תפקיד הנוירוסטרואידים בכלל, ו - DHEA  בפרט, בסימפטומטולוגיה ובטיפול התרופתי בסכיזופרניה.  

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן