סיקור מקיף

קעקוע לניטור רמות הסוכר בדם – יחסוך את הצורך בדקירות

התקן גמיש ודקיק במיוחד הנצמד לעור כעין מדבקת קעקוע מסוגל לנטר את רמות הסוכר בדם. בחיישן טמון הפוטנציאל להיפטר מדקירות האצבע הנדרשות מחולי סכרת רבים

 

מדבקה דמוית קעקוע לניטור רמת הסוכר בדם. צילום: האגודה האמריקאית לכימיה.
מדבקה דמוית קעקוע לניטור רמת הסוכר בדם. צילום: האגודה האמריקאית לכימיה.

 

מדענים הצליחו לפתח התקן גמיש ודקיק מאוד הנצמד לעור כמו מדבקת קעקוע ואשר מסוגל לנטר את רמות הסוכר (גלוקוזה) בדם. בחיישן, שפרטיו מתוארים במאמר שפורסם זה מכבר בכתב-העת המדעי Analytical Chemistry, טמון הפוטנציאל להיפטר מדקירות האצבע הנדרשות מחולי סכרת רבים.

החוקר Joseph Wang ועמיתיו מסאן-דייגו מבהירים כי מחלת הסכרת משפיעה על מאות מיליוני אנשים ברחבי העולם כולו. רבים מחולים אלו נדרשים לנטר באופן יומי את רמות הסוכר שלהם בדם על מנת לטפל במחלה. אולם, השיטה הרגילה לבדיקת רמת הסוכר בדם מחייבת דקירת האצבע לשם הוצאת טיפת דם העוברת בדיקה בהתקן ניטור. הכאב הכרוך בשיטה זו עלול לרפות את ידיהם של החולים מלתעד כראוי את רישומי רמות הסוכר בדם שלהם. במהלך השנים פותחה רצועת יד לניטור הסוכר בדם, אולם רצועה כזו גורמת לגירוי בעור ושיווקה הופסק. צוות המחקר רצה למצוא גישה יעילה יותר.

החוקרים פיתחו מערכת הניתנת לענידה על מפרק היד, כזו שלא גורמת לגירוי, ואשר מסוגלת לנטר את רמות הסוכר בתוך הנוזל המצוי ממש מתחת לשכבת העור, מערכת המבוססת על שילוב של שאיבת סוכר וביו-חישה אלקטרוכימית. מבדקים מקדימים שנעשו בקרב שבעה מתנדבים בריאים הראו כי המערכת מסוגלת לקבוע באופן מדויק את רמת הסוכר בדם. החוקרים מסכמים ואומרים כי ההתקן יוכל לשמש בעתיד לטיפול במחלת הסכרת ולניטור מצבים אחרים בגוף, למשל מחלות כליות.

שיטת הפעולה של מדבקת הקעקוע למדידת סוכר בדם: הפרדת יונים, תגובה אנזימטית והצגת התוצאות בחיישן.
שיטת הפעולה של מדבקת הקעקוע למדידת סוכר בדם: הפרדת יונים, תגובה אנזימטית והצגת התוצאות בחיישן.

 

תקציר המאמר
הידיעה על המחקר באתר האגודה האמריקאית לכימיה

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן