סיקור מקיף

חוקרים אמריקאים: מצאנו שימפנזת בונובו שאולי למד לדבר

שימפנזה שגדל בקרב בני אדם פיתח אולי את היכולת לדבר, כך טוענת קבוצת מדענים אמריקאית. הממצאים פורסמו במגזין "ניו-סיינטיסט".

הקוף קנזי והמאמנת שלו. ביקש ממתק וכדור מהמטפלת. תצלום: אוניברסיטת ג'ורג'יה
הקוף קנזי והמאמנת שלו. ביקש ממתק וכדור מהמטפלת. תצלום: אוניברסיטת ג'ורג'יה

שימפנזה שגדל בקרב בני אדם פיתח אולי את היכולת לדבר, כך טוענת קבוצת מדענים אמריקאית. הממצאים פורסמו במגזין "ניו-סיינטיסט".

קאנזי, שימפנזה בוגר, גדל באוניברסיטת ג'ורג'יה באטלנטה, וכמו פרימאטים רבים אחרים, הוא יכול לתקשר על ידי הצבעה על סמלים. אולם, באחרונה הבחינו חוקרים כי קאנזי מייצר גם קולות עדינים כאשר הוא מתרועע עם בני אדם.

לאחר צפייה בשעות רבות של קאנזי, ד"ר ג'ארד טאגליאלטלה וד"ר סו סאוואג'-רומבאו, הצליחו להצביע על ארבעה צלילים מובחנים שליוו פעולות מסוימות. הפעולות, וככל הנראה גם הצלילים, שקולים ל-"בננה", "ענבים", "מיץ", ו-"כן".

השימפנזה ייצר את אותו הצליל גם בהקשרים אחרים. למרות שהחוקרים חשבו שמצבו הרגשי של השימפנזה עשוי להיות הגורם להיווצרות הקולות, הצליל שנוצר עבור "כן" נשמע אותו דבר גם כאשר קאנזי היה שרוי במצבי רוח שונים.

ד"ר טאגליאלטלה אמר על הממצאים: "לא לימדנו אותו את זה – הוא עושה זאת בעצמו. העובדה שהרגש מעורב בעניין אינה פוסלת את האפשרות שהוא עוקב אחר כללים שיש בהם רכיב קוגנטיווי כלשהו".

השאלה מה למעשה מרכיב "שפה" מעוררת מחלוקת בעולם האקדמי. כמה בלשנים מאמינים שגם תקשורת סימבולית – אותה חולקים שימפנזים רבים – מהווה שפה. אולם רבים אחרים אומרים שדרוש מבנה תחבירי כלשהו כדי שהתקשורת תוגדר כך.

"המלים" של הקוף קנזי עשויות להפריך הטענה כי בע"ח לא מדברים

מאת תמרה טראובמן

שימפנזים / לטענת החוקרים, קוף הבונבו מתקשר ע"י הצבעה על סמלים ומשמיע קולות מסוימים שעשויים להיות מלים

קנזי הוא קוף בונבו בן 22, שגר בבית קופים באוניברסיטת ג'ורג'יה שבאטלנטה. כבר בהיותו מתבגר צעיר למד קנזי לתקשר עם בני אדם בעזרת הצבעה על סמלים המייצגים מלים. כעת טוענים החוקרים שעובדים עמו כי ייתכן שהוא פיתח יכולת "לדבר"; לטענתם, קולות מסוימים שהוא משמיע עשויים להיות "מלים".

החוקרים עדיין לא פירסמו את ממצאיהם בכתב עת מדעי – דבר שנחשב לאבן בוחן לטענות מדעיות – ואולם פרטים ראשונים על המחקר התפרסמו אתמול בשבועון האמריקאי "ניו סיינטיסט".

החוקרים, ד"ר סו סאבג' ועמיתיה, אמרו לשבועון כי קנזי משמיע קולות, "שכנראה מהווים מלים שהוא המציא ל'בננה', ל'ענבים', ל'מיץ' ול'כן'".

הם מודים שייתכן שהקולות אינם מלים, אלא שיקוף של מצב רוח המתלווה למפגש עם העצמים הללו. ואולם לדברי החוקרים, הצליל של "כן" נותר זהה במקרים שונים, גם כשקנזי היה נתון למצבי רוח שונים.

הקשר של קנזי לשפת בני האנוש מתחיל בהיותו בן שישה חודשים. אז הגיע עם אמו, מטאטאה, למרכז לחקר השפה שבאוניברסיטת ג'ורג'יה. מאז היה קנזי חשוף לטיפול אנושי ולחברת בני האדם: מדי יום היו עובדים החוקרים עם אמו ומנסים ללמדה להשתמש במקלדת, שעל מקשיה מופיעים סימנים. באמצעות המקלדת יכול הקוף לתקשר, להשיב לחוקרים ב"כן" וב"לא" או להגיד, למשל, שהוא רוצה לשחק.

קנזי שהה בחברת אמו באימונים, אך לא הביע עניין בלימודים. "הוא היה מתעלם מהם לגמרי, או מפריע בכל דרך אפשרית", כתבה ד"ר סאבג' בדו"ח שפורסם על קנזי. "נראה שהוא לא התעניין בלמידת שפה באמצעות מקלדת, למרות שהוא אהב את האורות על המקלדת ולעתים תכופות ניסה לרדוף אחר הסמלים שהופיעו על המקרנים שלה".

קופים אחרים שהשתתפו במחקרים דומים הצליחו ללמוד לתקשר באמצעות המקלדת, אך מאטאטה המבוגרת כמעט לא התקדמה בלימודים. גם חוסר התעניינותו של קנזי לא נראה מעודד. "באותו זמן נראה היה שלקופי הבונבו יכולת לשונית פחותה בהרבה מזאת של קרובי משפחתם השימפנזים", אמרה ד"ר סאבג'. ואולם עם התבגרותו, להפתעת החוקרים, החל קנזי להשתמש בצורה נכונה במקשי המקלדת. כמו ילדים הלומדים לדבר בלי שילמדו אותם לעשות זאת בצורה ישירה, אמרה סאבג', "קנזי בעצם כבר הכיר (את הסימנים) לפני שלימדנו אותו אותם בצורה ישירה".

מפתיעה יותר מהשימוש שעשה קנזי במקלדת היתה העובדה שהבין אנגלית מדוברת. כששמע מלה, הוא הצביע על המקש המייצג אותה במקלדת; כשהחוקרים ביקשו ממנו בקשות הוא נענה להן. בפעם אחרת, כשהמטפלת שלו שאלה אותו בטלפון מה להביא לו לכשתבוא לבקרו הוא ביקש בעזרת המקלדת ממתק וכדור.

כשהגיעה לבקרו הביאה לו את הממתק ושאלה: אתה זוכר שביקשת ממני עוד משהו? קנזי הקליד על המקלדת: כן, כדור.

ואולם באחרונה הבחינו החוקרים שקנזי משמיע קולות רכים מסוימים, החוזרים על עצמם בכל פעם בהקשרים דומים. הצוות חקר 100 שעות מצולמות בקלטות וידיאו וניתח את הקולות שהשמיע במגוון זמנים. הם בחרו במצבים שבהם הפעולות של קנזי היו חד-משמעיות: למשל, כשאכל בננה, הצביע על סמל של "ענבים" או הגיב לבקשה לצאת מהכלוב. החוקרים זיהו ארבעה קולות יחודיים כאלה. כעת הם חוקרים קופי בונבו נוספים ומנתחים את הקולות שמשמיע קנזי כדי לראות אם הוא מנסה לחקות את הדיבור של בני אדם.

הממצאים, אומר חוקר ד"ר ג'רד טאליטל, עשויים לאתגר שוב את האמונה רבת השנים שלבעלי חיים אין שפה. ואולם הגדרת המושג שפה שנויה במחלוקת. בלשנים מאמינים כי תקשורת בסמלים – ששימפנזים ובונבנו השיגו – אינה מספיקה כדי לענות על ההגדרה וכי דרושה גם יכולת דקדוקית כלשהי.
לידיעה בניו סיינטיסטס

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן