סיקור מקיף

מל"ט שיכול לדבר עם מגדל הפיקוח

החוקרים הרכיבו על מל"ט ממסר רדיו שאותותיו מומרים למסרים דיגיטליים שתוכנה שפיתחו קלוטייר וצוותו יכולה לפרש ולהפוך למסר קולי. לאחר מכן יכולים בקרי הטיסה להחליט על ההוראה המתאימה בתגובה. המל"טים גם יוכלו להאזין לשיחות ברשת כפי שעושים טייסים אנושיים.

מטוס ללא טייס - מל"ט. צילום: shutterstock
מטוס ללא טייס – מל"ט. צילום: shutterstock

 

חוקרים אוסטרלים פיתחו מל"ט מדבר שיוכל לנהל שיחה עם מגדל הפיקוח בדיוק כמו טייס אנושי. כך מדווח אתר סוכנות הידיעות הסינית שינחואה.

ד"ר ריס קלוטייר, מוביל צוות מערכות מטוסים ללא טייס במכון הטכנולוגי המלכותי של מלבורן, אמר כי חיוני לאפשר למל"טים לטוס בבטחה במרחב אווירי אזרחי.

מל"טים הם המגזר הצומח ביותר בתעשיית התעופה, כאשר המכירות צפויות להגיע השנה ל-6 מיליארד דולרים.

לדבריו, מערכות התקשורת שהקבוצה שלו תכננה תאפשר לבקרי התעופה לתקשר מילולית עם מל"טים ולאפשר את שילובם במערכות ניהול התעופה הקיימות. "הם יישמעו ממש כמו טייס אנושי" אמר קלוטייר. "לא יהיה שום שינוי מנקודת המבט של פקחי הטיסה. המטרה היא לאפשר למטוסים ללא טייס להופיע ולתקשר חלק ככל האפשר עם מערכת ניהול נתיבי הטיסה."

החוקרים הרכיבו על מל"ט ממסר רדיו שאותותיו מומרים למסרים דיגיטליים שתוכנה שפיתחו קלוטייר וצוותו יכולה לפרש. ולהפוך למסר קולי לאחר מכן יכולים בקרי הטיסה להחליט על ההוראה המתאימה בתגובה. המל"טים גם יוכלו להאזין לשיחות ברשת כפי שעושים טייסים אנושיים.

"השלב הבא הוא לחקות את ההחלטות התבוניות שהטייסים מקבלים בשניות לדוגמה הצעת נתיב חלופי להוראות מגדל הפיקוח במקום לעקוב אחריהן באורח עיוור.

"עדיין יש צורך בשיפורים. כרגע רכיב קבלת ההחלטות פשוט מאוד" אמר. "יש עדיין צורך בהמון עבודה להחלפת תהליך קבלת ההחלטות של הטייסים במל"טים בעלי רמה גבוה של תבונה מלאכותית, אך הממשק הבסיסי והפקודות הבסיסיות פועלים"

כאשר הבעלים יוכלו לבחור קול ספציפי למל"ט שלהם, כמו במערכות ה-GPS במכוניות ובטלפונים – השמים יהיו הגבול.

לידיעה המקורית
Source: Xinhua News Agency

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן