סיקור מקיף

בשניה האחרונה בוטל שיגור פלקון 9 ועליו דראגון – החללית הפרטית הראשונה לתחנת החלל

נסיונה של חברת SpaceX לשגר את טיל פלקון 9 בוטל בידי המחשב בדיוק כשהספירה הבגיעה לאפס, זאת בשל קריאת לחץ גבוה במנוע מס' 5 של השלב הראשון

טיל פאלקון 9 של חברת SpaceX בעת ביטול השיגור ממש בתום הספירה לאחור, 19/5/2012. צילום: NASA TV
טיל פאלקון 9 של חברת SpaceX בעת ביטול השיגור ממש בתום הספירה לאחור, 19/5/2012. צילום: NASA TV

נסיונה של חברת SpaceX לשגר את טיל פלקון 9 בוטל בידי המחשב בדיוק כשהספירה הבגיעה לאפס, זאת בשל קריאת לחץ גבוה במנוע מס' 5 של השלב הראשון. כל תשעת המנועים של הטיל הוצתו אך הם כובו אוטומטית בטרם שוגרו. לא נרשמו בעיות אחרות במשגר נכון לשעה 10:44 שעון ישראל.

המחשב עוקב אחר מצבם של כל רכיבי הטיל בעת השיגור, תכונת בטיחות נוספת שהותקנה על פאלקון 9, כך שהחלק הטוב של ביטול המשימה הוא הידע שכל המערכות עבדו כמתכנן כדי למנוע שיגור שלא עומד בתנאי התכנון. מכיוון שזו טיסת ניסוי, צוות ה- SpaceX חושב על כך כהפסקת שיגור מוצלחת בניגוד לכשלון בשיגור.

"צפיתי והשתתפתי ביותר ביטולי שיגור של המעבורת מאשר הייתי רוצה אך זה חלק מעסקי השיגור" אומר מייקל לופז-אלגיירה, נשיא פדרציית החלל המסחרית. "התרשמתי מאוד מהמקצוענות שהוצגה בידי צוות SpaceX ברגעים שלאחר הפסקת השיגור להצלת הכלי. כעת נצטרך לחכות לניתוח הגורמים ללחץ הגבוה באחד המנועים ולהחלטת SpaceX ונאס"א מתי יבוצע השיגור המחודש. זו אינה התוצאה שציפינו לה, אך עדיף לטפל בבעיה כל עוד המשגר נמצא על כן השיגור מאשר במהלך הטיסה." אמר לופז-אלגיירה.

כאשר תשוגר, חללית הדראגון שעל ראשו של טיל פלקון 9 תהיה החללית המסחרית הראשונה שתגיע לתחנת החלל, בשלב זה לאספקת ציוד.

בינתיים ממתינה התקשורת להודעת SpaceX ונאס"א המתכננות מסיבת עיתונאים בהמשך היום.

לידיעה ביוניברס טודיי

5 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן