סיקור מקיף

חיידקים רובוטים שחיינים יכולים לחסל חיידקים מסוכננים אמיתיים במי השתיה

הצוות עיצב חלקיקים כדוריים “דו-פרצופים” לביצוע המשימה. צד אחד של הרובוטים עשוי ממגנזיום אשר במגע עם מים הוא יוצר בועות שיאפשרו להניע את החיידק הרובוטי. צדו האחר של הרובוט עשוי לסירוגין משכבות ברזל וזהב שמעליהן חלקיקי כסף. החיידקים נדבקים לזהב ומחוסלים על ידי הכסף. הברזל נועד למשוך אותם החוצה בתום פעולתם באמצעות מגנט

רובוטים זעירים בעלי יכולת הנעה עצמית הורגים חיידקים ויכולים לעזור להפוך את המים ראויים לשתייה. איור: האגודה האמריקנית לכימיה
רובוטים זעירים בעלי יכולת הנעה עצמית הורגים חיידקים ויכולים לעזור להפוך את המים ראויים לשתייה. איור: האגודה האמריקנית לכימיה

היעדר מים נקיים באזורים רבים ברחבי העולם היא בעיה מתמשכת בבריאות הציבור. יום אחד יוכלו רובוטים זעירים לעזור לטפל בבעיה זו על ידי ניקוי מים מזוהמים מחיידקים הגורמים למחלות. מדענים ממכון מקס פלנק למערכות נבונות בגרמניה (Max-Planck Institute for Intelligent Systems) מדווחים על התפתחות חדשה לקראת יעד זה בכתב העת ACS Applied Materials & Interfaces.

החיידקים הפתוגנים פיתחו עמידות בפני חומרי חיטוי וגם אנטיביוטיקה הנמצאים בשימוש על ידי בני אדם. שתיית מים מזוהמים בחיידקים פתוגנים עלולה לגרום למחלות קשות, אשר באזורים בעלי שירותים רפואיים דלילים עלולה לסכן חיים ללא טיפול נאות. מים יכולים להיות מחטאים עם כלור או אמצעי חיטוי אחרים, אבל יש כמה חיידקים ומיקרואורגניזמים עמידים במיוחד שקשה להסיר. טיפול במים בשילוב של חומרי חיטוי יכול לעזור אבל הם נשארים במים, ותוצרי הלוואי שלהם יכולים להזיק לבריאות בני האדם.

כדי לענות על האתגר של טיהור מים מזוהמים עם חיידקי E.coli, צוות המחקר יצר מה שהם מכנים “חיידקים רובוטיים (microbots) מסוג יאנוס,” כדי לאסוף ולהרוג חיידקי E. coli כאשר הם שוחים במים המזוהמים.

“יאנוס” הוא אל מן המיתולוגיה הרומית המזוהה עם הזמן, ההתחלות והסיומים. יאנוס תמיד מתואר כבעל שני פרצופים. הגדרה מקורית זו של היותו “דו-פרצופי”, מתארת במדויק את החיידק הרובוטי. פני השטח שלו עגולים והוא מחולק לשני חלקים, כאשר כל מחצית עשויה מחלקים שונים כדי לאפשר לרובוט לבצע את התפקידים השונים שלו.

הצוות עיצב חלקיקים כדוריים “דו-פרצופים” לביצוע המשימה. צד אחד של הרובוטים עשוי ממגנזיום אשר במגע עם מים הוא יוצר בועות שיאפשרו להניע את החיידק הרובוטי. צדו האחר של הרובוט עשוי לסירוגין משכבות ברזל וזהב שמעליהן חלקיקי כסף. החיידקים נדבקים לזהב ומחוסלים על ידי הכסף. בדיקות מעבדה הראו כי חלקיקים יכולים שנעו במים במשך 15 עד 20 דקות לכדו יותר מ -80 אחוזים מחיידקי E. coli שהוחדרו למים בריכוז גבוה. לאחר מכן, בזכות התכונות המגנטיות של הברזל הרובוטים החיידקים מוצאים מהמים בלי להשאיר מאחוריהם כל פסולת מזיקה.

להודעה של החוקרים

6 תגובות

 1. לאבי – (זה שכתב ראשון ושהציע ממברנות כסף.)
  מסנני מים שמכילים כסף קיימות במטהרי מים ביתיים שנים רבות.
  במטהר מים כאלה יש באותה הקולונה שמנקה את המים גם גרגירים שמכילים כסף שמונעים גדילה של חיידקים.
  יש הרבה שיטות לטיהור מים – החיטוי הכי נפוץ ע”י הלוגניים שאחרי פעולת החיטוי שלהם הם מתנדפים, כמו כלור, ברום, יוד… ויש גם שימוש במנורות UV , וגם בגז אוזון, וגם במסננים שמכילים כסף. לא ברור כלכך מהמאמר מה היתרון של הפטנט החדש על הקיימים.

 2. אתמול במקרה שודר בנשיונל גיאוגרפיק תרחיש עתידני אפוקליפטי על ננו רובוטים שמסוגלים לעכל כל חומר אורגני ולהתרבות בעצמם .
  הננו-רובטים האלה היו מיועדים לטהור מים ושוחררו ע”י עובד מתוסכל של החברה שפיתחה אותם, וגורמים לאסון אפוקליפטי כאשר הם מתחילים לעכל גם בני אדם…

 3. כשחושבים על התהליך וההשקעה בו: ננו רובוטים, מתקן סגור, מגנטים חזקים
  לאיסוף הרובוטים ואיכות המים שתתקבל בסוף (המים אולי יהיו נקיים מחיידקים
  גורמי מחלות אבל לא משאר המזהמים), נראה לי שכבר עדיף להתפיל את המים.

 4. חיידקים רובוטיים זה שם קצת בומבסטי למשהו שהוא לא רובוט, ובטח לא חיידק. לכל היותר אפשר לקרוא להם “ננו חלקיקים מורכבים”.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן