סיקור מקיף

הדפסה מקיימת בתלת-ממד

החלק המאתגר ביותר הוא מציאת חומר הגלם הידידותי לסביבה. החומרים שמשתמשים בהם היום מבוססי נפט, מסוכנים לסביבת החי והצומח בעיקר בשלב הנוזלי

הדפסה תלת ממדית מקיימת. תמונה מאת CC Jibi44
הדפסה תלת ממדית מקיימת. תמונה מאת CC Jibi44

מאת: זיו כהני

תחום ההדפסה בתלת-ממד מרתק את כל העולם מזה כמה שנים. היכולת ליצור משהו משום דבר היא חדשנית, מרתקת, וממש גובלת בלא יאומן!

אה, רגע, בעצם הטבע מייצר ככה דברים כבר אינספור שנים…

חברת AUTODESK הייתה, למעשה, החברה הראשונה שהציגה לשוק תוכנת CAD (תיב"מ- תיכנון בעזרת מחשב) מבוססת, יציבה ויעילה, שהקלה על חייהם של מהנדסים ושרטטים רבים מספור. בכוונה להוביל בחדשנות גם בתחום המתפתח של הדפסה בתלת-ממד, מחפשת AUTODESK את הערך המוסף שיוכל לתת לה את העמדה הזו. AUTODESK מנסה להשיג זאת בעזרת גישה שתאפשר ליצור טכנולוגיית הדפסה תלת-ממדית יותר מקיימת ויותר ידידותית לסביבה מאלה שקיימות היום.
כבר היום, ייצור בעזרת הדפסה בתלת-ממד נחשב למקיים יותר מכל טכנולגיית ייצור אחרת, בזכות ניצול מיטבי של חומרי גלם, חיסכון בצריכת אנרגיה, והאפשרות לייצור מקומי עם פחות שינוע ופחות משלוחים.
מתוך כל אלה, החלק המאתגר ביותר הוא מציאת חומר הגלם הידידותי לסביבה. החומרים שמשתמשים בהם היום מבוססי נפט, מסוכנים לסביבת החי והצומח בעיקר בשלב הנוזלי, לפני שהם מתמצקים (הסכנה בעיקר לחי ולצומח הימי, ולכן חל איסור לזרוק את החומר לביוב). מציאת חומר גלם פולימרי ששימוש בו פותר את הבעיות האלה, היא משימה מאתגרת מאד. למטרת מציאת החומר המתאים פנתה AUTODESKלמחקר משותף עם "מרכז ברקלי לכימיה ירוקה" שבאוניברסיטת קליפורניה ומכון הביומימיקרי האמריקאי. השילוב הזה מאפשר סינרגיה בין כימאים, פיזיקאים, מהנדסים, מדעני סביבה, אנשי עסקים ובריאות הציבור – אותה האינטגרציה שמתאפשרת בעולם הביומימיקרי, אולי יותר מבכל תחום אחר בעולם.
כמו במקרים רבים אחרים שאנו מציגים בבלוג, גם כאן בAUTODESK- הבינו שצריך בעיקר לפתוח עיניים, להסתכל סביב ולבחון מה הטבע עושה. אותו טבע שמייצר סביבנו יש מאין כבר אינסוף שנים, כולל שימוש בפולימרים.

למקור הידיעה
פורסם על ידי www.biomimicry.org.il

5 תגובות

 1. מצטרף לברכות. אתר יחיד בישראל ועצוב. עצוב גם אם לא משלמים, כי מסתכלים מחור הגרוש. יצירת אוירה מדעית בישראל, צריכה אתר מדעי פופולרי לשיח. כשמישהו סבור שחינוך מדעי מתקדם מאד זה לא בראש סדר העדיפויות – לאורך השנים בדליפות קטנטנות, אך עקביות, רמת המדע פוחתת.
  יש אתרים באנגלית, חלקם ללא תשלום. חלק כמו nature, scientific american בתשלום כבד.

 2. אז אני רק רוצה להגיד שאתה עושה אחלה עבודה ומהיום אלחץ על פירסומת אחת או שתיים בכל ביקור באתר.

  בברכה outodesk

 3. לא שילמו על שום איזכור. להבא אשים לב שאם אני מעלה הודעה לעיתונות להוריד את מינון האיזכורים, אגב זה AUTODESK עם A ולא עם O
  הלוואי שמישהו היה משלם משהו, בינתיים אני זה שמסבסד את האקדמיה התעשייה וההייטק הישראליים מכיסי
  אבי בליזובסקי עורך ובעלים – אתר הידען.

 4. Outodesk outodesk outodesknoutodesk outodesk
  vvv outodesk outodesknoutodesk outodesk
  outodesk outodesknoutodesk outodesk
  outodesk outodesknoutodesk outodesk
  outodesk outodesknoutodesk outodesk
  outodesk outodesknoutodesk outodesk
  outodesk outodesknoutodesk outodesk
  כי שילמנו על הרבה יותר איזכורים

 5. טעות קשה. כיום חומר ההדפסה הפופולארי ביותר הוא פולימר מתכלה המופק מעמילן תירס ושמו pla.
  אותו חומר שממנו מכינים כלי אוכל מתכלים. החומר הזה גם לא פולט חלקיקים כמו חומרים עשויים מתזקיקי נפט ולכן בטוח יותר לשימוש. נושא הכתבה הוא אוטודסק מחפשת עוד חומרים ידידותיים לסביבה. נוסיף שיש חברה שלוקחת פסולת ומשלבת אותו בתוך חומר גלם להדפסה וכך אפשר לייצר מוצרים שהם למעשה מחזור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן