סיקור מקיף

גלישת גלים בטיטאן / קלרה מוסקוביץ

גלים על פני הירח הגדול ביותר של שבתאי מורים על אגמי מתאן – בית אפשרי לצורות חיים חליפיות

טיטאן. צילום: נאס"א/המעבדה להינע סילוני/קרל קופוד
טיטאן. צילום: נאס”א/המעבדה להינע סילוני/קרל קופוד

לירח טיטאן, המקיף את שבתאי, יש מאפיינים רבים הדומים לכדור הארץ, כמו עננים, גשם ואגמים. כעת מדענים יודעים שיש עוד מאפיין משותף: בשני המקומות יש גלים. מצלמות על גבי חללית נאס”א “קאסיני” צילמו לאחרונה דבר כלשהו הנראה כגלים על פני אגמי המתאן הגדולים ביותר של טיטן, אות שמדענים חיפשו לשווא במשך זמן רב.

עד כמה עמוקים האגמים של טיטאן?
“כבר התחלתי להתייאש ולחשוב שלא נראה אותם כלל,” אומר ג’ייסון בַּרְנֶס, פיזיקאי מאוניברסיטת איידהו שהציג את העדויות שהתגלו בכנס ה-45 למדעי הירחים וכוכבי הלכת שנערך במארס 2014 בוודלנדס שבטקסס. אם תאוּשש התגלית היא תסמן את הפעם הראשונה שבה התגלו גלים מחוץ לכדור הארץ.
בַּרְנֶס וחברי צוותו מצאו תבניות באור השמש המוחזר מפני השטח של האגם הצפוני הקרוי פּוּנְגָה מַרֶה. החוקרים פירשו את התבנית כגלים בגובה שני סנטימטרים. אבל ייתכן גם הסבר אחר, מזהירים הספקנים: ייתכן שפונגה מרה אינו אגם עמוק אלא מישור בוצי, וששכבת הנוזל הרדודה המכסה אותו עשויה לייצר חתימת אור ייחודית. “זה משכנע אבל לא החלטי,” אומר ג’ונתן לונין, מדען פלנטרי מאוניברסיטת קורנל שלא השתתף במחקר.

גלים על טיטאן הם דבר חשוב מכמה סיבות. תגלית כזאת מאששת את ההשערה שאכן יש בטיטאן מאגרים עמוקים של מתאן ואתאן, שני הנוזלים העיקריים על הירח הזה. אם יש חיים על טיטן, הם כנראה פרימיטיביים, ולכן מדענים סבורים שהמקום הטוב ביותר לחפש מבנים כימיים בעלי יכולת התארגנות עצמית הוא גוף גדול של נוזל, כזה היוצר גלים.

גופים נוזליים אמיתיים יקלו גם על שליחת חללית רובוטית לבחינת היתכנות החיים על טיטן. ככלות הכול, נחיתה בנוזל קלה יותר מנחיתה על חומר קשה יותר או על קרקע מוצקה.

עד 2017 תהיה בידי המדענים תשובה ניצחת אם מה שהם רואים אכן נגרם כתוצאה מגלים. עד כה, קאסיני תצפתה על הירח בעונת החורף הצפוני, כשהרוחות חלשות. עם בוא האביב, במהלך השנים הקרובות, יתחזקו הרוחות. אם הרוחות החזקות אכן יעלו גלים על פני האגמים, החללית אמורה לקלוט חתימה ברורה שלהם, והם אמורים להיות גבוהים משני סנטימטרים.
הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

באותו נושא באתר הידען:

15 תגובות

 1. אני רק תשובה
  ומצד שני – בטוח נלמד מזה הרבה. ומעבר לכך, אם נתחיל לחלק את המשאבים בין יותר מידי מחקרים, אף מחקר לא יהיה מוצלח. גם אם המחקר הזה לא ימצא כלום, עדיין למדנו – אנחנו נהיה בטוחים שלא חיפפנו.
  אני מניח (ומקווה) שאלה שממנים את המחקרים האלה עושים את השיקולים הנכונים.

 2. ניסים, מסכים איתך שיש סיכוי למצוא צורות חיים מגוונים, בעלי הרכבים כימיים שונים. אבל אתה ואני יודעים שההשקעה המשאבית האדירה, לחפש אחריהם דווקא בכוכב לידינו, בגלל מעט גלים של מתאן, דומה להשקעה של כל הכסף בכרטיס צ’אנס אחד.
  לכן אני בטוח שהמחקר חשוב בפני עצמו, ככל מחקר, והחיפוש חיים הוא “תירוץ” בשביל דעת הקהל.

  חוץ מזה, ימי חג משחררים ושמחים!

 3. אני רק שאלה
  לא, ממש לא פתטי. ייתכן ובתנאים שונים יכולים להיווצר צורות חיים שונות לגמרי משלנו. ייתכן שהיו הרבה צורות חיים על כדור-הארץ. ייתכן ואלוהים יצר חיים פעם אחת בכל מקום אפשרי.

  לא נראה לך פתטי להגיב בלי לחשוב? 🙂

 4. לא פתטי לחפש חיים, במקום בו סיכויי האפשרות לחיים קלושים, כשאפילו בכדור הארץ הפורה האפשרות להיווצרות חיים נגרמה בגלל צירופי מקרים (או יד מכוונת) נדירים ברמות היסטוריות?

  אבל עצם המחקר מבורך, ללא ספק.

 5. נוסרטדמוס בני היקר
  תגיד לי, אוגוסטינוס הקדוש היה צריך לבזבז מזמנו היקר כדי להטיף לך מוסר. בן סורר שכמותך. תחזור הביתה מהר ואלמד אותך מחדש הלכות מוסר. חובה עליך לקרוא את “בשורתו של לוקס”.

 6. נוסטרדמוס
  מזה זמן אני קורא את שאביך מבקש ממך ובלי הרף אתה עושה לו בושות. הוא רוצה לראות ממך נחת. הוא מאוד היה רוצה לראות אותך עוטה עליך את גלימתו של הארכיבישוף מקנטרבי

 7. אייל
  חללית ההויגנס בדרכה לנחיתה על טיטן, המצלמות שלה פעלו כל הזמן ושדרו תמונות של מה שנכנס לשדה הראיה שלהן.

 8. לא הבנתי, מה מופיע בתמונה ? זה נראה יותר כמו ציור אמן מאשר צילום, כמו כן זוית הצילום נראית של רכב שנחת על פני השטח ולא של חללית שמקיפה את כוכב הלכת מלמעלה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן