סיקור מקיף

מולקולות אורגניות סופר-מורכבות נמצאות בתווך הבין-כוכבי

גילוי האנטרסין בחלל העמוק יכול לעזור לפתור את חידת האסטרופיזיקה ארוכת השנים הנוגעת להיווצרות מולקולות אורגניות בחלל

מולקולה אורגנית מורכבת בחלל. איור: UCLA
מולקולה אורגנית מורכבת בחלל. איור: UCLA
צוות מדענים מאוניברסיטת טקסס הצליחה לזהות אחת מהמולקולות האורגניות המורכבות ביותר שנמצאה אי פעם בחומר שבין הכוכבים, המכונה "התווך הבין-כוכבי". גילוי האנטרסין יכול לעזור לפתור את חידת האסטרופיזיקה ארוכת השנים הנוגעת להיווצרות מולקולות אורגניות בחלל.

המחקר פורסם בכתב העת המדעי Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

"איתרנו את קיומה של מולקולת האנטרסין בענן דחוס בכיוון הכוכב Cernis52 בקונסטלציה פרסאוס, הממוקמת כ-700 שנות אור מהשמש", מסבירה סוזאנה איגלסיאס גרות', החוקרת הראשית.

לדעתה, הצעד הבא יהיה לבדוק האם נמצאות גם מולקולות של חומצות אמינו. מולקולות כמו אנטרסין הן פרה-ביוטיות, אז כאשר הן נחשפות לקרינה אולטרא סגולה ומתרכבות עם מים ואמוניה, הן יכולות ליצור חומצות אמינו ורכיבים חיונים נוספים להתפתחות החיים.

"לפני שנתיים”, מספרת איגלסיאס, “מצאנו הוכחה לקיומן של מולקולות אורגניות אחרות, נאפטאלן, באותו מקום, אז כל הנתונים מצביעים על כך שמצאנו אזור היווצרות עשיר בפרביוטיות כימיות". עד כה, אנטרסין אותר רק במטאוריטים ומעולם לא בתווך הבין-כוכבי. הצורה המחומצנת של המולקולה הזו נפוצה במערכות חיות אשר פעילות מבחינה ביוכימית. בכדה"א, אנטרסין מחומצן הוא רכיב בסיסי בצמחים ממשפחת האלווי.

הממצאים החדשים מציעים שחלק גדול של רכיבי המפתח בתרכובות פרביוטיות ארציות עשויות להמצא בחומר הבין כוכבי.

מאז שנות ה-80, מאות רצועות המכונות "רצועות ספקטרוסקופיות דיפוזיות", נמצאו בספקטרום של התווך הבין-כוכבי. המדענים ידעו שרצועות אלה קשורות לחומר הבין-כוכבי, אך המקור שלהן לא התגלה עד היום. התגלית מצביעה על כך שאולי מקורן הוא במולקולות המבוססות על אנטרסין או נפטאלן. מאחר והן מפוזרות ברחבי החלל, אולי היה להם תפקיד מרכזי ביצור כל סוג של מולקולות אורגניות שהיו נוכחות בעת היווצרות מערכת השמש.

ההודעה לעיתונות

7 תגובות

 1. גילוי מולקולות אורגניות בתווך הבין-כוכבי, אינה מהווה עדות לכך שיש חיים בחלל. יתכן ויש חיים איפה שהוא בחלל, אך אבני הבניין של אותם היצורים שונים מיסודות הבניין של האדם. בגלל זה אולי לא נוצר הקשר אתם.

 2. אייל.א,
  אם תהיה במלחמת עולם שלישית במאה הזאת אולי עוד תהיה עד להתפוצצות פלנטה – זאת שאנחנו חיים עליה !

  א.בן נר,
  לא נראה לי שחומצות אמינו יכולות לשרוד התפוצצות של פלנטה שלמה.

 3. בן-נר,

  התפוצצות פלנטה? לא מכיר תופעה כזאת. התכוונת אולי לסופרנובה שזה פיצוץ של שמש. ואז אם במערכת הייתה פלנטה מכילת חיים אז סביר להניח שמהסופרנובה לא נשאר זכר לדבר פרט ליסודות אולי, אך בוודאי לא למולקולות אורגניות מורכבות.

  אלכס,

  נדמה לי שעל זה בדיוק הידיעה – שפוענחה החתימה הספקטרלית באזור זה ואשר שייכת למולקולות אלה.

 4. אם אין חיים בערפיליות עתירות חום כימיה ואור אני אתפתה להאמין בדתות עוד.

 5. קודם כל צריך להוכיח חד משמעית שדפוסי הבליעה בספקטרום שייכים למולקולות המוזכרות והן לא הרכבה של דפוסים ממולקולות אחרות, פשוטות יותר, או שמקורם במנגנון אחר לחלוטין. ואם זה יוכח, הרי שהדרך למציאת המנגנון להיווצרות המולקולות האלה עוד ארוכה מאד.
  יהיה מרתק לגלות שיש חיים במרק הבין כוכבי, עד כמה שבלתי אפשרי זה נשמע עכשיו.
  בהצלחה.

 6. כרגיל, כל גילוי משמעותי פותר חידה אחת ויוצר חידה אחרת בעקבותיה.
  והחידה היא, האם האנטרסין שנמצא, וחומצות האמינו ש(אולי) ימצאו,
  נוצרים בחלל באופן ספונטני או, שהנם תוצאת "התפוצצות" פלנטה
  שהתפתחו עליה חיים, בדומה לכדה"א.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן