סיקור מקיף

מדענים גילו חלקיק תת-אטומי לא מוכר

החוקרים ממתקן LHCb במאיץ החלקיקים של CERN אומרים כי החלקיק מורכב מחמישה קווארקים

חיבור של בריון ומזון מניב חלקיק בעל חמישה קווארקים. איור: CERN
חיבור של בריון ומזון מניב חלקיק בעל חמישה קווארקים. איור: CERN

הפיזיקאי האמריקני מארי גל-מאן (Murray Gell-Mann), פיתח לפני יותר מ-50 שנה מודל המסביר את המבנה של הפרוטונים והנייטרונים בגרעין האטום, וקבע כי כל אחד מהם מורכב משלושה חלקיקי יסוד קטנים עוד יותר, המכונים "קְוֳוַארְקִים". הוא גם חזה את קיומם של חלקיקים המכונים "מֶזוֹנִים", ומורכבים מקווארק ואנטי-קווארק המבטלים זה את זה. המזונים אינם שורדים יותר מכמה שברירי שניות. אחת התחזיות מהמחקר של גל-מאן (שזכה בפרס נובל בפיזיקה ב-1969), היתה קיומו של חלקיק בעל חמישה קווארקים, פֶּנְטָה-קְוֳוַארְק, המורכב מאיחוי של בַּרְיוֹן (פרוטון או נייטרון) ומֶזוֹן. לחלקיק כזה תהיה בסופו של דבר מסה דומה לזו של בַּרְיוֹן רגיל, משום שהקווארק והאנטי-קווארק במזון מבטלים זה את זה.

התפרקות מוצלחת

החוקרים בניסוי LHCb במאיץ החלקיקים של CERN ניתחו את סוגי הקְוֳוַארְקִים הנוצרים בהתפרקות של חלקיק המכונה למדא בי, והגיעו למסקנה כי הוא אכן מתפרק לחמישה קְוֳוַארְקִים שונים, בהם אַנְטִי-קְוֳוַארְק אחד. במאמר שהוגש לפרסום בכתב העת Physical Review Letters, החוקרים כותבים שכעת ינסו להבין כיצד נוצר הקשר בין קווארקים כה רבים בגרעין האטום, ולברר אם הם קשורים באופן הדוק כמו הקווארקים בבריון רגיל, או בצורה רופפת יותר.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

  1. יש עוד עתיד לפיזיקה. אלא שכיום היא לא ממוקדת רק בפיזיקה אלמנטרית, ובחומר מעובה, אלא מבארת תופעות במדעים אחרים: ביו-רפואה, מדעי המחשב.

    התגליות שנעשות ע"י פיזיקאים אלה עדיין לצערי (סוביקטיבית) נחשבות נחותות כי הם לא עוסקים במיינסטרים של פיזיקה והם לא מדענים מוסמכים במקצוע אליו עברו. גם זה ישתנה, כאשר יהיה צבר תגליות פורצות דרך שמקורן בפיזיקה והן במדעים שונים לגמרי.

  2. אבי
    בזכות הפיסקאים "הבזבזניים" האלה, יש לך מחשב לכתוב את התגובה שלך. בזכותם, יש לך ציוד רפואי, תקשורת, תחבורה ועוד כלים שמאפשרים חיים מודרניים.

  3. איזה יופי לסטודנטים ולדוקטורנטים הפיזיקאים כי האמת שיש אין סוף חלקיקים אפשריים מחיבור של מזונים קווארקים פוזיטרונים ואלקטרונים וכל היתר בצורות שונות ובאופנים שונים ומשונים .
    אפשר לכתוב עובדות דוקטוראט לקבל פרסי נובל, ולבזבז כספי מחקר אין סוף על אין סוף חלקיקים סתמיים כאלה שאת אורך החיים שלהם אפילו קשה למדוד

  4. הבנתי שהמאיץ עבר שדרוג רציני והוכפל כוחו, השאלה האם אין סכנה לכוכב שלנו? האם אנחנו לא עלולים ליצור מפץ גדול שנישישמיד את כולנו? יש שמועות ברשת שסטיבן הוקינג הזהיר שהמאיץ הזה יביא לא רק לקץ האנושות, אלא לקץ היקום כולו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן