סיקור מקיף

כמו פרפר המרחף בחלל

הערפילית שנמצאת במרחק של 3,000 עד 6,500 שנות אור בקבוצת הכוכבים הדרומית וולה (המפרשים), מורכבת משני כוכבים מרכזיים, המעניקים לה את המראה הכמעט סימטרי שלה. לאחר שכוכב אחד הגיע לקץ חייו והטיל את שכבותיו החיצוניות, הכוכב האחר מפריע כעת לזרימת הגז ויוצר את הצורה הדו-אונתית הנראית כאן

התמונה המפורטת ביותר של הערפילית הפלנטרית NGC 2899 כפי שצולמה באמצעות מכשיר ה- FORS בטלסקופ הגדול מאוד של ESO בצפון צ'ילה. חפץ זה מעולם לא צולם בפירוט כה בולט, כאשר אפילו הקצוות החיצוניים הקלושים של הערפילית הפלנטרית זוהרים על כוכבי הרקע. צילום: ESO
התמונה המפורטת ביותר של הערפילית הפלנטרית NGC 2899 כפי שצולמה באמצעות מכשיר ה- FORS בטלסקופ הגדול מאוד של ESO בצפון צ'ילה. חפץ זה מעולם לא צולם בפירוט כה בולט, כאשר אפילו הקצוות החיצוניים הקלושים של הערפילית הפלנטרית זוהרים על כוכבי הרקע. צילום: ESO

העצם השמימי הזה נראה כמו פרפר עם המבנה הסימטרי שלו, הצבעים היפים והתבניות המורכבות. בועת הגז המדהימה הזו – ערפילית פלנטרית המכונה NGC 2899 – מרחפת ומרפרפת על פני השמים בתמונה חדשה זו מתוך הטלסקופ Very Large Teleskop (ESL) של ESO (התאגדות המצפה האירופי הדרומי המשותף למדינות האיחוד האירופי אך שוכן במדבר אטקאמה בצ'ילה, שם הוא מנצל את היובש והשמים הצלולים, כמו גם את היכולת לצפות בשמי הדרום.

עצם זה מעולם לא צולם בפירוט כה בולט, כאשר אפילו הקצוות החיצוניים הקלושים של הערפילית הפלנטרית זוהרים על כוכבי הרקע.

רסיסי הגז העצומים של NGC 2899 נמתחים עד לשתי שנות אור ממרכזו, זוהרים באור בהיר מול כוכבי שביל החלב כשהגז מגיע לטמפרטורות של למעלה מעשרת אלפים מעלות. הטמפרטורות הגבוהות נובעות מכמות הקרינה הגדולה מכוכב האם של הערפילית, שגורם לגז המימן בערפילית ללהוט בהילה אדמדמה סביב גז החמצן, בכחול.

הערפילית שנמצאת במרחק של 3,000 עד 6,500 שנות אור בקבוצת הכוכבים הדרומית וולה (המפרשים), מורכבת משני כוכבים מרכזיים, המעניקים לה את המראה הכמעט סימטרי שלה. לאחר שכוכב אחד הגיע לקץ חייו והטיל את שכבותיו החיצוניות, הכוכב האחר מפריע כעת לזרימת הגז ויוצר את הצורה הדו-אונתית הנראית כאן. רק כ-10-20% מערפיליות פלנטריות מציגות סוג זה של צורה דו קוטבית.

אסטרונומים הצליחו לצלם תמונה מפורטת מאוד זו של NGC 2899 באמצעות מכשיר ה- FORS המותקן על UT1 (אנטו), אחד מארבעת הטלסקופים בקוטר 8.2 מטרים המרכיבים את ה- VLT של ESO בצ'ילה. מכשיר זה היה מהראשונים שהותקנו ב- VLT של ESO והוא איפשר צילום מספר רב של תמונות וגילויים יפים של ESO . מתקן FORS תרם לתצפיות אור ממקור גלי כבידה, חקר את האסטרואיד הבין-כוכבי הראשון הידוע, ומשמש לחקר עומק הפיזיקה שמאחורי היווצרות ערפיליות פלנטריות מורכבות.

תמונה זו נוצרה במסגרת תוכנית ESO Cosmic Gems, יוזמה להפקת תמונות של עצמים מעניינים, מסקרנים או מושכים ויזואלית באמצעות טלסקופים של ESO, למטרות חינוך והנגשת המדע לציבור. התוכנית עושה שימוש בטלסקופ בזמן שלא ניתן להשתמש בו לתצפיות מדעיות. כל הנתונים שנאספו עשויים להתאים גם למטרות מדעיות, והם זמינים לאסטרונומים באמצעות ארכיון המדע של ESO.

להודעה של ESO

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. מה שאנו רואים כעת זה המצב שהיה לפני 3000 עד 6500 שנות אור וכעת התמונה הגיעה אלינו.
    כיום המצב שונה ולא נדע מה באמת קורה.
    כך אני מבין ומקווה שאיני טועה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן