סיקור מקיף

חמישה ימי עבודה, הליכת חלל אחת במשימת הדיסקברי בתחנת החלל

משימת האתנחתא – אחרי שהועלו מתקנים חדשים במשימות הקודמות הפעם יש צורך למלא את המחסנים ולשדרג את התשתיות בתחנה

האסטרונאוטים דני אוליבאס וניקול סקוט בהליכת החלל הראשונה מתוך שתיים במשימה STS-128, ספטמבר 2009
האסטרונאוטים דני אוליבאס וניקול סקוט בהליכת החלל הראשונה מתוך שתיים במשימה STS-128, ספטמבר 2009

חמישה ימים חלפו מאז שוגרה מעבורת החלל דיסקברי למשימה STS-128 לתחנת החלל הבינלאומית. לעומת קודמותיה זו משימה אפורה יחסית, כאשר עיקר משימתם של אנשי הצוות היא בהעמסת התחנה בציוד כבד, בטרם אי אפשר יהיה להעלותו עוד לתחנה, כאשר תופסק פעילות המעבורות בעוד פחות משנה.

המעבורת נשאה בתוכה מכולת מטען קטנה, לאונרדו, ובה הציוד הנדרש לתחנת החלל ובין היתר גם מערכת אימונים לשמירה על כושרם של האסטרונאוטים המכונה COLBERT בעקבות הצעתו של קומיקאי אמריקני בשם זה שקיבלה נאס”א כמחווה לציבור הרחב. מתקן ליאונארדו הוצא זמן קצר לאחר הגעת המעבורת לתחנה, מסיפון המטען של המעבורת אל פתח המטען של רכיב הארמוני של תחנת החלל.

בנוסף, בוצעה אתמול הראשונה מתוך שתי הליכות חלל. היו אלה דני אוליבאס וניקול סקוט, והם ביצעו שידרוג של התשתיות בצידה החיצוני של התחנה. הם שהו מחוץ לתחנה שש שעות ו-35 דקות. שניהם הגיעו במעבורת החלל דיסקברי ואולם סקוט הפכה לחברת צוות תחנת החלל כשהיא מחליפה את טים קורפה, שישוב לכדור הארץ במקומה במעבורת.

באותו זמן המשיכו 11 חברי הצוות האחרים של המעבורת והתחנה בפריקת לאונרדו, ובין היתר הם פרקו את מערכת טיהור האוויר, ציוד לרובע מגורים חדש ואת מתקן האימונים קולברט (Combined Operational Load Bearing External Resistance Treadmill).

כמה מתקני ניסויים הועברו אף הם מלאונרדו לתחנה, לרבות ארונית לאינטגרציה של נוזלים, ארונית לאיחסון חומרים למחקרים מדעיים, ומקפיא בטמפרטורה של מינוס שמונים מעלות צלזיוס עבור תחנת החלל הבינלאומית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן