סיקור מקיף

STS-115: האטלנטיס נגללה בחזרה למתקן ההרכבה * הכנות של 8 ימים מרגע שיוחלט לשגר

חלון השיגור פתוח עד ל-13/9 אך שיגור מעבר ל-7/9 יגרור דחיה בהחלפת צוות המעבורת בחללית סויוז

אבי בליזובסקי

הברק שפגע ביום שישי האחרון בכן השיגור שעליו ממתינה לשיגור המעבורת אטלנטיס. צילום נאס"א (מתוך וידאו)
הברק שפגע ביום שישי האחרון בכן השיגור שעליו ממתינה לשיגור המעבורת אטלנטיס. צילום נאס"א (מתוך וידאו)

29/8/06 שעה 23:20
סוכנות החלל האמריקנית, נאס"א, החזירה את מעבורת החלל "אטלנטיס" לכן השיגור בקייפ קנווראל שבפלורידה. זאת לאחר שמטאורולוגים בארצות הברית הורידו את דרגתה של "ארנסטו" מהוריקן לסופה טרופית. אחר הצהריים הודיעה נאס"א כי תוריד את "אטלנטיס" מכן השיגור, עקב מזג האוויר הקשה הצפוי בימים בקרובים באזור, עם הגעת הסופה.

29/8/06 שעה 21:30

סוכנות החלל נאס"א ביטלה את שיגור המעבורת אטלנטיס, שתוכנן להיום, בגלל סופת ההוריקן ארנסטו. במקום לחלל החיצון, יצאה המעבורת לנסיעת 12 שעות אל האנגר סגור שיגן עליה מנזקיה של ארנסטו. משימתה של אטלנטיס, המשך בנייתה של תחנת החלל הבינלאומית, תסבול אף היא עיכובים עקב הביטול.

לירוי קיין, האחראי על השיגור אמר כי הסוכנות המתינה עד הבוקר, כדי לנסות לראות אולי בכל זאת ישתנה מסלול הסופה ואולם לא היו חדשות טובות הבוקר והסוכנות החליטה להמשיך עם גלילת האטלנטיס בחזרה למתקן האיחסון וההרכבה של המעבורות. במקרה כזה, מרגע שיוחלט על השיגור יארכו ההכנות אליו שמונה ימים.

STS-115: שיגור אטלנטיס נדחה עד לאחר הסופה. חלון השיגורים עד 13/9

28/8/06 שעה 17:35

במסיבת עיתונאים המתקיימת בשעה זו (17:35), מסרו נציגי נאס"א כי ייעשה כל מאמץ לבצע את השיגור במהלך חודש ספטמבר. עוד נמסר כי אם הסופה ארנסטו תחלוף דרך כף קנוורל, יפונו האסטרונאוטים במטוס למרכז החלל ג'ונסון ביוסטון. כמו כן יידרשו נאס"א והצי האמריקני לפנות עשרות ספינות הממתינות לחילוץ נוסעי המעבורת במקרה חרום. מקצת העובדים יפונו למרכז הבקרה, הבנוי כדי להגן עליהם מפני הוריקנים.

כלי הרכב הכבדים נמצאים במצב הכן כדי לגלול את המעבורת, את מכל הדלק החיצוני וכן את המאיצים הרקטיים בחזרה מחר בבוקר שעון ארה"ב. ההערכה היא לפי הדוברים, שנכון לעכשיו הוחלט לגלול ורק אם יתברר סופית שהסופה לא תסכן את המעבורת, הגלילה תתבטל. הביטול אפשרי עד רגע לפני המועד שנקבע לגלילה – כאמור מחר בתשע בבוקר שעון מקומי (16:00 שעון ישראל).

ברגע שתנותק המעבורת מכן השיגור, ייידרשו שמונה ימים כדי להכינה בחזרה לשיגור. עם זאת, בתשובה לשאלת העיתונאים אמרו בכירי נאס"א כי ייעשה מאמץ לשגר את החללית במהלך ספטמבר, גם אם יידרשו שינויים בשיגורי חלליות סויוז ופרוגרס לתחנת החלל הבינלאומית.

28/8/2007 שעה 16:10

מנהלי משימת אטלנטיס STS-115 לתחנת החלל הבינלאומית החליטו היום, שבני, כי היא תידחה בכמה ימים בשל הסופה ארנסטו שפגעה בסוף בשבוע בקובה ועושה את דרכה היום לפלורידה.

נאס"א גם החלה בהכנות להסיע את החללית בחזרה למבנה הרכבת המעבורות, אף כי ההחלטה הסופית תתקבל ביום שלישי אחר הצהרים, כשיתברר מסלולה המדויק של הסופה הטרופית ארנסטו.

חלון השיגורים בשעות היום יימשך עד 13 בסטפמבר, אך מנהלי המשימה מקווים לשגרה עד 7 בספטמבר כדי להמנע מהתנגשות עם חללית הסויוז שמחליפה את צוות תחנת החלל הבינלאומית. בכירים בנאס"א נמצאים בקשר עם עמיתיהם ברוסיה כדי לתאם את הנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן