סיקור מקיף

גלאים לבישים לזיהוי גזים מסוכנים

הגלאים הגמישים מסוגלים גם לזהות רמות מזיקות של קרינה על-סגולה העלולה לגרום לסרטן העור. בדומה למדבקות ניקוטין, את הגלאים החדשים ניתן להדביק על גבי העור.

מדבקה רפואית. צילום: shutterstock
מדבקה רפואית. צילום: shutterstock

[תרגום מאת ד"ר נחמני משה]
חוקרים פיתחו גלאים לבישים המסוגלים לזהות קרינה על-סגולה מזיקה וגם גזים מסוכנים ורעילים.

רכיבי אלקטרוניקה שקופים וגמישים שאותם ניתן לענוד על גבי העור או לשלב בתוך הביגוד שלנו – מקרבים את ההמצאות שראינו בסרטי מדע בדיוני לחי היומיום שלנו. החוקרים מציניים כי את הגלאים הללו גם ניתן למקם בתוך ציוד עבודה ובטיחות לשם גילויים של גזים מסוכנים. "דליפות מימן עלולות לגרום להתפוצצויות כפי שקרה באסון הינדנבורג והגז חנקן דו-חמצני הוא גורם מרכזי להיווצרות ערפיח," מסביר החוקר הראשי. "היכולת לנטר את נוכחותם של גזים כאלו במתקני ייצור ובתחנות כוח הפועלות על פחם מספקת אזהרה מוקדמת וחיונית להתפוצצויות, בעוד שהיכולת לזהות את הגז חנקן דו-חמצני מאפשרת ניטור קבוע של רמות הזיהום בערים צפופות."

הכותב הראשי של המאמר, Philipp Gutruf, אומר כי הגלאים הגמישים מסוגלים גם לזהות רמות מזיקות של קרינה על-סגולה העלולה לגרום לסרטן העור. בדומה למדבקות ניקוטין, את הגלאים החדשים ניתן להדביק על גבי העור. בעתיד לבוא, הגלאים יוכלו להשתלב בתוך התקנים אלקטרוניים לשם ביצוע ניטור קבוע של רמות קרינה על-סגולה ולהזהיר את המשתמש כאשר הקרינה מגיעה לרמות מזיקות.

לשם חישת הקרינה העל-סגולה החוקרים השתמשו בתחמוצת אבץ – החומר הנמצא ברוב הסוגים של קרמי שיזוף בצורת אבקה דקיקה. החוקרים טוענים כי הגלאים זולים וברי-קיימא – תכונות שיגרמו לכך שגלאים ורכיבי אלקטרוניקה גמישים אלו יהפכו לחלק אינטגראלי מחיי היומיום שלנו. ממצאי המחקר פורסמו בכתב-העת המדעי Small.

תקציר המאמר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן