סיקור מקיף

יומיים לאחר התקלה בשיגור, הסטארליינר של בואינג נוחתת בשלום בניו מקסיקו

הסטארליינר שבה לכדור הארץ מבלי שנפגשה עם תחנת החלל הבינלאומית ואולם בבואינג אומרים כי הנחיתה הזו מראה את יכולת השרידות של בני אדם בטיסה בתוכה. סטארליינר היא קפסולת החלל האמריקנית הראשונה אי פעם שנוחתת ביבשה ולא באוקיאנוס

החללית סטארליינר בדרכה לנחיתה בוויט סנדס ניו מקסיקו, 22/12/19. צילום נאס"א ובואינג
החללית סטארליינר בדרכה לנחיתה בוויט סנדס ניו מקסיקו, 22/12/19. צילום נאס"א ובואינג

המשימה הראשונה של החללית סטליינר CST-100 של בואינג, האמורה להטיס בעתיד נוסעים לתחנת החלל הסתיימה כשהפכה לקפסולת החלל האמריקאית הראשונה שנוחתה על אדמת אמריקה ולא בתוך האוקיינוס (עד כה רק מעבורות החלל נחתו על היבשה וכל שאר החלליות בים א.ב.).

החללית נחתה באתר החולות הלבנים של הצבא האמריקני בניו מקסיקו בשעה14:48 שעון ישראל, לאחר שבילתה קצת יותר מיומיים במסלול ועברה בדיקות בהתאם למטרות הטיסה, שהושג בחלקן כידוע בשל התקלה שמנעה ממנה להגיע לתחנת החלל הבין-לאומית. הפעם האחרונה שחללית נחתה על המסלול ב – White Sands Space Harbor הייתה בשנת 1982, כאשר מעבורת החלל קולומביה נגעה במסלול, וסיימה את משימת STS-3 שלה.

כאמור, זמן קצר לאחר שיגורה ב-20 – בדצמבר וההפרדה מהשלב השני של המאיץ שנשא אותה התרחשה בסטארליינר תקלה בשל שיבוש במערכות תזמון המשימה שגרמה לחללית להשתמש בכמות גדולה מדי של דלק בדרכה ליעד – עגינה בתחנת החלל הבין-לאומית. בקרי טיסה הצליחו להשתלט על החללית והכניסו אותה למסלול נמוך ויציב יותר. סטארליינר הצליחה בכל זאת לבצע הדגמה של יכולות מערכות המפתח לפני שהוחזר הלכדור הארץ, שישה ימים לפני המועד המתוכנן.

"התאוששות מהירה של החללית על ידי צוות Starliner והיכולת להשיג יעדים רבים במשימה, לרבות ירידה מהמסלול, כניסה בחזרה לאטמוספירה ונחיתה היא בזכות אנשי בואינג שהקדישו שנים מחייהם למען השגת טיסה מאוישת מסחרית לחלל", אמר ג'ון מולהולנד, סגן נשיא ומנהל התוכנית של תוכנית הצוות המסחרי של בואינג. "המקצועיות שלהם ושיתוף הפעולה שלהם עם אנשי נאס"א בתנאים מאתגרים אפשרו לנו להפיק את המרב מהמשימה הזו."

לדבריו, נחיתת Starliner הדגימה את החוסן של מערכות הנחיתה שלה, כולל מצנחים וכריות אוויר חדשניות.

החללית סטארליינר מיד לאחר נחיתתה בוויט סנדס ניו מקסיקו, 22/12/19. צילום נאס"א ובואינג
החללית סטארליינר מיד לאחר נחיתתה בוויט סנדס ניו מקסיקו, 22/12/19. צילום נאס"א ובואינג

אף על פי שסטארלינר לא היתה מאויישת בטיסה זו, היתה לה בכל זאת נוסעת אחת – רובוטית בשם רוזי, שישבה כל הזמן במושב המפקד. היא הייתה מצוידת בתריסר חיישנים שאספו נתונים שיעזרו להוכיח שסטארלינר בטוחה לצוותים אנושיים עתידיים.

בשלב הבא, מודול הצוות הזה יוחזר לפלורידה לצורך אחזור נתונים, ניתוח וחידוש לצורך משימות עתידיות. זו החללית שנבחרה להטיס את האסטרונאוטים של נאס"א סוניטה "סוני" וויליאמס וג'וש קסאדה, עם שני אסטרונאוטים בין-לאומיים, למשימה המבצעית הראשונה. במקביל, צוות Starliner של בואינג מסיים את הרכב שיטיס את אסטרונאוט בואינג כריס פרגוסון ואסטרונאוטים של נאס"א מייק פינקה וניקול מאן בטיסת המבחן המאויישת השניה.

להודעה הרשמית של בואינג

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן