סיקור מקיף

“עתיד הלוויינות האזרחית בישראל לוט בערפל – למדינת ישראל אין מדיניות חלל ואנחנו הולכים אחורה

עפר דורון, מנהל מפעל חלל של התעשייה האווירית אמר את הדברים בכנס החלל הבינלאומי של מכון פישר ומשרד המדע

עפר דורון, עפר דורון, מנהל מפעל חלל של התעשייה האווירית. צילום: חן דמארי
עפר דורון, מנהל מפעל חלל של התעשייה האווירית. צילום: חן דמארי

“עתיד הלוויינות האזרחית בישראל לוט בערפל – חלק מהסיבה לכך היא שלמדינת ישראל אין מדיניות חלל לאומית. אין מסמך ממשלתי ואין מדיניות. בחו”ל סוכנויות החלל עוסקות במדיניות ובתרומה של החלל למדינה ולאן המדינה תיקח את תחום החלל שלה. “, כך אמר עפר דורון, מנהל מפעל חלל של התעשייה האווירית, בנאומו בכנס החלל הבינלאומי של מכון פישר ומשרד המדע. דורון הוסיף כי “תוכנית החלל ישראלית נשענת על רגליים של חינוך ומחקר אקדמי – יש פעילות אך לא ברמה מספיקה. סוכנות החלל צריכה לדאוג לפתח טכנולוגיות, לוויינים וכושר תחרות. במרבית הנושאים האלה לא מתקיימת פעילות משמעותית במדינת ישראל ואני יכול רק להתקנא בסוכנויות החלל הזרות ברחבי העולם. נדרש תקציב, רב-שנתי ובהיקף משמעותי. צריך מנגנונים שמאפשרים לנצל את התקציב, גם אם הוא נמוך. גם את התקציב הקטן של סוכנות החלל הישראלית אנחנו לא מצליחים לממש. אנחנו צריכים למנף את ההישגים הכבירים של תוכניות החלל הצבאיות ליישומים אזרחיים ושהתקציבים יסייעו לשימוש הכפול. ללא מנגנון היתרים אזרחי, כמקובל בעולם, זה פשוט לא יעבוד. אי אפשר לעשות חלל אזרחי ללא היתרים.

התקציב המוגדל של סוכנות החלל הישראלית עומד על כ-15 מיליון דולר: דומה למקסיקו, שוויץ ודרום אפריקה. אם נגדל פי חמש נהיה כמו פקיסטן. אנחנו אחרי איראן, ספרד וארגנטינה ושני סדרי גודל מאחורי סוכנויות החלל האירופאיות. ממשלת ישראל נותנת פחות לתחום החלל ומראה שזה תחום לא חשוב עבורה, גם במדינת ישראל וגם כלפי חוץ. לא מדובר פה בהגדלה לסכומים אסטרונומיים אך אם לא יגדל התקציב לא יהיה פה חלל אזרחי ולא נגיע לשום מקום. אנחנו הולכים חזק אחורה. נקודת האור היא תחום החינוך לחלל במדינת ישראל, בו רואים הישגים בשטח. אנחנו פועלים עם מהנדסי החברה בעשרות בתי ספר ורואים הישגים בחינוך הטכנולוגי בקרב הדור הצעיר. בתעשייה בכללותה ערוכים ומשוועים לחזק את החלל האזרחי. בתקציבים יחסית צנועים ניתן להגיע רחוק, בשילוב עם מדיניות חלל לאומית וסוכנות חלל שמאפשרת להגיע להישגים בתחום”.

מייג’ור ג’נרל דייויד תומפסון, סגן מפקד פיקוד החלל של חיל האוויר  האמריקאי התייחס בנאומו לתחום הביטחון בחלל: “תחום הביטחון בחלל הוא אחד המשמעותיים בו אנו עוסקים כיום. שמירת הביטחון הלאומי של ארה”ב, אזרחיה והאינטרסים שלה עומד בראש סדר העדיפויות שלנו. המציאות היא שמדינות משתמשות בחלל, למגוון צרכים ולצערנו, גם לצרכים שעלולים לפגוע בנו. אנחנו שומרים את יכולות החלל שלנו כמימד חשוב בהגנה על האינטרסים שלנו. שימוש ביכולותינו בתחום החלל משתלבות בפעילות הצבאית שלנו. הקהילה הגלובאלית יודעת לשתף פעולה בחלל אך באותו זמן אנו רואים בהתפתחותם של כוחות הרסניים שמבינים את היתרונות לשימוש בחלל ומשתמשים בהם לרעה. כחלק מהתוכניות שלנו בתחום החלל אנחנו מסוגלים לנקוט מגוון צעדים כנגד אלה שירצו לפעול נגדנו, גם בתחום החלל”.

לורנס פרייס, סגן מנהל תוכנית ה”אוריון” בלוקהיד מרטין: “אנחנו צועדים יד ביד עם נאס”א בחקר החלל העמוק. היתרונות הגלומים בחקר החלל נהיים ברורים לכולם. החלל משפר את הכלכלה ואת איכות החיים בכדור הארץ. כיום חלק נכבד מהפעילות שלנו עוסק בפיתוח חלליות כמו האוריון, שמיועדות למסעות ארוכים הן במרחק והן בזמן, תוך שמירה על חיי האסטרונאוטים שיטוסו בה למשימות עתידיות”.

20 תגובות

 1. כשאומרים “לא יודע את ההבדל בין ST ל-QFT” הכוונה היא לא לזה שאתה לא יודע מה ראשי התיבות… הכוונה היא לזה שאתה כותב שוב ושוב ושוב על משהו שהוא חלק מתורת המיתרים כאשר למעשה הוא בכלל תורת שדה. לדעת מה ראשי התיבות אומרים אפשר ללמד גם ילד בן שלוש. ממישהו שמגדיר את עצמו כ”בקיא” היית מצפה שידע לא רק לצטט את הכותרת של התיאוריה לפי ראשי התיבות שלה, אלא שיבין לפחות דברים בסיסיים במה היא אומרת ואיך, וכתוצאה מכך – לא יבלבל שני דברים כל כך שונים.

  אפילו עכשיו, אתה מעדיף לכתוב תגובה מטופשת על היותנו יהודים מפולגים מאשר פשוט להודות בשרשרת השקרים שלך, או לפחות להיות בשקט ולהחכים טיפה. הלוואי שהייתי יכול לומר עליך ש”יותר חשוב לך להיות צודק” – לצערי הרב, די ברור שמה שיותר חשוב לך זה לא “להיות צודק” אלא “לעשות רושם של מישהו שהוא צודק”. ההבדל בין השניים אדיר – אם היה מעניין אותך להיות צודק, היית לומד את הדברים שאתה מדבר עליהם (או לחלופין, מדבר על דברים שאתה מבין בהם). מכיוון שמעניין אותך לעשות רושם של צודק, אתה מרשה לעצמך להמציא גרסאות חדשות של המציאות שישרתו את מטרותיך.

  בהצלחה בהמשך.

 2. QFT -Quantum field theory
  ST – String theory לא חיפשתי בגוגל – אני מכיר.
  מסיים את השרשרת מבחינתי. אנחנו היהודים מצטיינים כפרטים, אך כקיבוץ מגיעים לנקודות שמסכנות את עצמאותנו תדיר. יותר חשוב לנו להיות צודקים יותר ובכלל זה אני, מאשר למצוא גורמים משווים.

 3. כן, יוסי. אני רואה כמה אתה בקיא בפיזיקה תיאורטית ובתורת המיתרים. כל כך בקיא שאתה לא יודע את ההבדל בין ST ו-QFT.

 4. יוסי,

  אתה אדם הזוי שאין בו טיפת יושרה. פעם אחר פעם מוכיחים אותך על שקר, ומה יש לך להגיד? ש”התעלמתי מפרופסור מרים”? אז מה? אני באיזהשהוא שלב טענתי שאין איראנים מוכשרים במדע? רק אמרתי לך שאתה צריך להפסיק לשקר, ואתה בשלך. כותב כבר תגובה אחר תגובה אחר תגובה שבה אתה מתפתל כמו נחש, מנסה לדלג מעל העובדה שאתה פשוט ממציא דברים בתקווה שאף אחד לא יבדוק אותך או לא יבין מספיק כדי לראות שאתה מדבר שטויות במקרה הטוב ומשקר במצח נחושה במקרה הרע. לא עבד לך השקר שנימה הוא הפיזיקאי המוביל בעולם, אז ניסית שקר אחר שבו רעיון שלו לשיטת חישוב הוא התשובה לכל הבעיות הפתוחות בפיזיקה. לא עבד לך השקר שהוא תוצר מערכת החינוך האיראני, אז אתה בנונשלנטיות מוחלטת מעביר את הדיון לאביו, כאילו אנחנו אמורים להתעלם מזה שאתה פשוט משקר בכל תגובה. לא עבד לך השקר שנימה זוכה מדליית פילדס, אז התעלמת מזה שהמצאת את השקר ופתאום מפריע לך שלא התייחסתי למישהי אחרת שכן זכתה.

  די כבר לשקר. זה כל כך קשה להבין? אתה כותב את השטויות שלך, “לא אכפת לך שאני אוביל כבכיר” (כאילו אתה יודע עלי משהו וכאילו אי פעם הייתי צריך ממך אישור כדי לעשות משהו), מספר “אנקדוטות” מטומטמות ופשוט עושה הכל בשביל לא להצטרך לומר אמת.

  אם אתה ממש רוצה להמשיך את הדיון חסר הטעם הזה, בוא תתחיל בלענות לי על שאלה. איזה חלק מהביקורת שלי – שבכל תגובה שלך יש שקרים, הגזמות דמגוגיות, ונסיון לבלבל קוראים על ידי דיבור על דברים שלך בעצמך אין צל של מושג בהם – אתה לא מבין? מה לא הצלחת לתפוס בכך שכל מה שכתבתי לך אי-פעם זה רק ווריאציות על המשפט הבא: “יוסי, תפסיק לשקר”?

 5. אחרון חביב elbenzo, אתה מתעלם מפרופסור מרים בהתמדה ושאבא של נימה היה ראש פקולטה לפיזיקה באוניברסיטת שריף בטהרן שהיא ברשימת הבין 100-200 המובילות בעלות, כי זה לא מתיישב עם התיאוריה שאיראן איננה מדינה תומכת במדע (גם כרפובליקה איסלמית – דווקא דומה למצב בישראל קצת). העניין הוא שיש בה כ-65 מיליון אזרחים מהם לדעתי, לא בדקתי ב 100%, כ-40% מיעוטים, ומיעוטים שואפים להצטיין. גם אם חתך של 2.5 מיליון הולך להשכלה גבוהה, זה עדיין יוצר איכות. אני מעדיף להיות בצד שלך של המתרס
  ולא בצד של הדת המשתלטת האף שאני מסורתי. גם לא אכפת לי שאתה תוביל כבכיר.
  לדעתי לאחר שרשרת ההתכתבויות כאן, אנחנו מפנימים שגם אם לדעת רובנו האמת נמצאת באמצע, כי הם לא יכולים להכריע, האמת של הובלה מדעית היא כבר לא בראשית הצירים בצד של ישראל, והמאזן מישתנה היסטורית. ושאם כולנו נעצום עיניים, ההסטוריה לא תנוע בכיוון השלילי.

  האמן לי – אני קורא שרשרת מאמרים שנראים לי פורצי דרך כדי להתעדכן – ושמות מוסלמיים מופיעים בהם הרבה. אדוורד וויטן אגב זוכה מדלית פילדס הוא יהודי, כמו שאמרת הוא מבוגר. אם תקרא כתבות על המדע באיראן – לא תהיה סבור שהוא נחשל כל כך. אנשי סגל מובילים באקדמיה שהם מוסלמים פרושם עוד עיתון ועוד אוניברסיטה מחרימים את ישראל בפוטנציה. אסיים באנקדוטה. שלחנו מאמר לפרסום והגיע לעורך ראשי ששמו משהו מצלצל דומה אבו-גיהאד. למרות ש-3 רוויוארים אהדו את המאמר, הוא פסל אותו. שלחנו את אותו מאמר לעיתון אחר תוך השמטת כל קשר לישראל. המאמר התקבל.

 6. מסתבר שכמה אנשי אקדמיה נמנים על כותבי הבלוג בידען. גם אני לומד לדוקטור ומדען במקום העבודה שלי.
  בקיא למדי בפיזיקה תיאורטית וקורא הרבה ספרות לא פופולרית בתורת המיתרים, אולי לא כמוך, ובמתימטיקה תיאורטית. אם נתקוטט אותם כוחות שוק שכתוצאה מהם המדע הולך כתוצר לוואי אחורה, יתבוננו ויהיו שבעי רצון.

 7. שאלה לפיזיקאים. האם נכון לומר שלאחר גילוי קיומה של האנרגיה האפלה / האצת התפשטות היקום, היקום לבטח פתוח / צורתו היא היפרבולית? אז מדוע ממשיכים לכתוב, בו בעת ואפילו באותו פרסום, שהיקום הוא שטוח או קרוב מאוד לכך?

 8. שמוליק,

  במכון ללימודים מתקדמים בפרינסטון יש ארבעה פיזיקאים שעוסקים באנרגיות גבוהות: נימה, חואן מלדסנה, אד וויטן ונתי זייברג. וויטן וזייברג כבר קצת יותר מבוגרים ופחות אקטיביים היום, למרות ששניהם עשו דברים בלתי יאומנים בעשרים השנים האחרונות והיו אחראים לכמה דברים שעד היום מכונים “מהפכות מדעיות” בתחומים של תורת שדות ותורת המיתרים. מלדסנה עדיין צעיר והוא כנראה הפיזיקאי הכי פעיל בעולם היום. ספציפית גם אליו התכוונתי כשאמרתי שהקשר הרופף של אמפליטוהדרונז למיתרים הוא דרך רעיון מהפכני שנותן לקשר מערכות קוונטיות מסוימות למערכות כבידה, וזה מה שנקרא AdS/CFT שמלדנסה גילה כשעוד בקושי יצא מדוקטורט.

  על השאלה “מי נחשב” צריך לענות בקונטקסט – למשל, וויטן הוא ללא ספק אחד הפיזיקאים המבריקים של שלושים השנים האחרונות, אבל היום הוא קצת מבוגר וכבר לא מוציא מאמרים באותו קצב שהוציא כשהיה בן 30, 40 או 50. אז התשובה תלויה בהאם אתה מסתכל קדימה או אחורה – מי שינה את העולם או מי הצעיר שישנה את העולם (או משנה אותו עכשיו).

  קראוס וקארול שניהם פיזיקאים מוכשרים, אבל הפופולריות שלהם בציבור הרחב גדולה מהפופולריות שלהם במסגרות מדעיות (זאת בניגוד, למשל, להוקינג – אשר רבים חושבים שהוא סתם מדען פופולרי למרות שהוא באמת שינה את כל האופן שבו אנו חושבים על כבידה ונחשב לאחד החלוצים המרכזיים בחקר הכבידה הקוונטית).

 9. אלבנטזו,
  שאלה קצת רכילותית: מי עובד במשרד ליד נימה? ואם כבר בנושא הפוריות, מי הם הפיזיקאים התיאורטיים הנחשבים היום? הזכרת בעבר את מלדסינה (ומאז הספקתי לשמוע הרצאה שלו), שמעתי שאד וייטון מוערך ביותר…

  אגב, יוצא לי לשמוע לא מעט את קראוס ושון קארול ביוטיוב. פרט להיותם ״סיינס פופולייזרס״ מעולים האם הם ״נחשבים״? הייתה להם תרומה משמעותית לפיזיקה התיאורטית?

 10. יוסי,

  אני אכן פעיל באקדמיה. למעשה, אני פיזיקאי. למעשה, אני פיזיקאי שעוסק בתורת המיתרים ובפיזיקה של אנרגיות גבוהות, ואני מכיר היטב את עבודתו של נימה, וגם אותו באופן אישי. אני מבין – בלי להעליב, כמובן – הרבה יותר טוב ממך מה המשמעויות של הדברים שהוא עשה בעבר ועושה היום (ולא, אמפליטוהדרונז ממש לא פותרים שום דבר שקשור לפיזיקה של חורים שחורים או כל הניים-דרופינג שנתת, ראה הרחבה בהמשך). כל זה לא משנה את מה שאמרתי לך לפני חודשים, מה שאמרתי לך אתמול, ומה שאני אומר לך ברגע זה – אם יש לך דיעות בנוגע לחינוך, מדע, מדינת ישראל וכו’ אתה יכול להביע אותן בחופשיות וללא פחד כי זהו פורום חופשי. אנא המנע מ”לייפות” את דיעותך בדברים שהם לעיתים לא נכונים ולעיתים ממש שקריים (לפחות פעמיים בעבר הבהרתי לך שנימה התחנך ולמד בקנדה וארה”ב ולכן הנסיון שלך להציג אותו כ”איום איראני” מגוחך). אם הדיעות שלך מבוססות ואינטליגנטיות, אין שום צורך להמציא דברים שלא קרו מעולם או לעוות את המציאות כדי לעזור להן להתקבל.

  דרך אגב, סתם כי אתה חוזר על זה שוב ושוב – לאמפלטיוהדרונז אין קשר למיתרים. יש להם קשר, אבל הוא מאוד עקיף. האמפליטוהדרון הוא שיטה לפשט חישובים בתורת השדות הקוונטית שבאופן מסורתי היו נעשים הפרעתית באמצעות דיאגרמות פיינמן. תורת שדות ותורת המיתרים הן *לא* אותו דבר. הקשר (העקיף, כאמור) הוא שתחת תנאים מסוימים ניתן לקשר בעיה בתורת השדות לבעיה בתורת המיתרים ואז אם יודעים לפתור אחת אפשר “לתרגם” את הפתרון לשניה. זה, למשל, אחד ההישגים הכי מדהימים ומעניינים של עשרים השנים האחרונות, שנעשה על ידי פיזיקאים הרבה יותר נחשבים ופורים מאשר נימה (שחלקם גם במקרה יושבים במשרד לידו).

 11. elbenzo אין לי ריב איתך ויש לי הרגשה שאתה פעיל באקדמיה, או משכיל.
  להערכתי בנקודות שחשוב אנחנו מסכימים. אני מסכים שקשה לומר על מישהו שהוא גדול ה… כי הפיזיקה נהייתה מקצוע אינטרדיסציפלינרי. למשל פיזיקה של מערכות מרוכבות.
  אני מעריך שאינני טועה לגבי נימה. נומר שלגבי היותו אחד (!) מהמובילים ואחד מאלה שאנו שומעים עליהם ברצף מ 2003 ועד היום. אנחנו מתקרבים במתימטיקה, ופיזיקה לנקודה שבה לדעתי, הרבה לא-נודע ייפול כמו מגדל קלפים. גם מעברי פזה בחומר מעובה, גם השערת רימאן למספרים ראשוניים, גם השערת ABC, גם פיתרון משוואות דיופנטיות, גם הפיזיקה של חורים שחורים, גם תורת המיתרים, גם משפט גדל, גם מערכות אוטומטים – הכל ייפול למקום הנכון. נדלג רגע – בנושא ישראל יש מאמר מקביל של הפרופסור מאוניברסיטת חיפה. לדעתי שנינו חושבים שבהרצת “משוואת תורת היחסות אחורה וקדימה” בהקבלה, הכוונה למה שקורה בארץ – זה הכיוון המאד רע.
  לגבי נימה – לאחרונה הוא פרסם מאמר בתיאורית האמפליהדרון. התיאוריה זוכה למשוב חיובי מאד בקרב חוקרי תורת המיתרים. ב ARXIV המאמר זמין לקריאה חינם ואם תעיין בו תראה שהוא קריא ללא מומחים בתחום, אך בעלי יכולת לקרוא מאמרים כאלה, כמונו כנראה – אני ואתה אני משער ואולי טועה. למאמר יש השלכות לדעתי הספקולטיבית אני מסכים – עמוקות מאד. מעבר לכלי שמפשט מאד את חשבונות תורת המיתרים שכל מי שפחות מדוקטור בנושא אבוד בהם, ובא נימה ומבהיר כך שחתך רחב יותר מבין. אחת המשמעויות היא שלזמן הווה אין משמעות מיוחדת אלא לפרישת כל אמפליטודות ההסתברות בזמן-מרחב יש. מזכיר הרבה דברים: את דעתו של איינשטיין, של הוקינג לגבי עולמות מרובים, את המציאות ההולוגרפית בחור שחור = תורת היחסות הכללית משולבת בתורת הקוונטים – לאחרונה היתה כתבה על חוקי משטחים בחור שחור בהידען. שם צוטט שכל הזמנים קיימים במקביל בחור שחור ואיננו מבינים איך לגמרי. אם גם האמפליהדרון יתקבל – וזה אם – ואם ייזקף לזכותו- וזה אם, ניתן לומר שמדען שמצליח להוכיח 2 תופעות ענק – יענה לקטגוריה הזו.

 12. יוסי,

  תגיד, אתה לא יודע לקרוא? כתבתי לך שנימה הוא לא תוצר של מערכת החינוך האיראנית אלא רק בן למשפחה שהיגרה מאיראן, ושהוא לא זוכה מדליית פילדס. מה אתה עונה בתגובה? מביא ציטוט מויקיפדיה שאומר… שהוא *לא* זוכה מדליית פילדס ושהוא *לא* איראני אלא קנדי שנולד למהגרים מאיראן.

  אם אתה רוצה לדבר על לימודי ליבה, הלך הרוח המדיני והקשר להשכלה, עשה זאת. יש לי אפילו הרגשה שברוב הנושאים נסכים. אבל אני פשוט לא מצליח להבין את הצורך שלך לשקר. האמת לא מספיק טובה? באמת צריך כל כמה חודשים לחזור ושוב לכתוב תגובה על זה שמדענים איראנים מאיימים על כולנו? שוב לתת אותן דוגמאות, שלפחות אחת מהן מופרכת כל פעם מחדש? שוב לשקר ולהמציא פרסים שלא חולקו אף פעם או לפאר יתר-על-המידה הישגים של אנשים כדי ליצור מצג שווא של איזה איום?

  למה לא פשוט להגיד את דיעותך ולהשאיר בחוץ את השקרים, העיוותים, והאינטרפטציות ההזויות (כמו למשל דעתך – שבבירור היא לא של מישהו שמבין משהו בתחום – שנימה הוא גדול הפיזיקאים של דורנו)?

 13. Maryam Mirzakhani (Persian: مریم میرزاخانی‎‎; born May 1977) is an Iranian[1] mathematician working in the United States. Since 1 September 2008, she has served as a professor of mathematics at Stanford University.[5][6][7]

  In 2014, Mirzakhani became both the first woman and the first Iranian honored with the Fields Medal, the most prestigious award in mathematics.[8][9][10][11][12][13] The award committee cited her work in understanding the symmetry of curved surfaces.
  תוצר של החינוך האירני.
  המחקר שלה הוא בנושא החם ביותר חד משמעית במתימטיקה היום. תיאורית טייכמולר ומשטחי רימאן.
  המחקר בעל יישומים בתורת המיתרים, בתורת המספרים והמספרים הראשוניים, בפיתרון משוואות במספר גדול מאד, בהשערת פואנקרה – שיש נקודות סינגולריות בדידות אולי אינסופית אך המשטחים עצמם רגולרים, בחורים שחורים לפיכך.
  המדע מתעתע בכולם. טייכמולר נהרג ב 1944 עם הצבא הגרמני בעיר קייב. רק בשנות השישים יצא מאלמוניותו. היום זה הנושא החם ביותר במתימטיקה, ויש סערה גדולה סביב מתימטיקאי יפני שפירסם 4 מאמרים על inter-universal teichmuller theory – והדיעות חלוקות מאד האם הוא צודק.

 14. Nima Arkani-Hamed was a professor at Harvard University from 2002–2008, and is now at the Institute for Advanced Study.[7] Arkani-Hamed was selected for being a member of The Selection Committee for the 2015 Breakthrough Prize in Fundamental Physics.[8]

  In July 2012, he was an inaugural awardee of the Fundamental Physics Prize, the creation of physicist and internet entrepreneur, Yuri Milner.[9] He has previously won the Sackler Prize from Tel Aviv University in 2008, the Gribov Medal from the European Physical Society in 2003, and the INFN-Pisa Gamberini prize in 1997. He was awarded the Packard and Sloan Fellowship in 2000.[1]

  Arkani-Hamed’s parents, Jafargholi “Jafar” Arkani-Hamed and Hamideh Alasti are both physicists from Iran.[3] His father, a native of Tabriz,[3] was chairman of the physics department at Sharif University of Technology in Tehran

 15. נו, באמת. הרי ההתנחלויות יותר חשובות. גם השחיתות השלטונית יותר חשובה. ובלי החרדים הרי לא תהיה ממשלה בכלל! אז מה הוא מקשקש על תקציבים.

 16. נניח שאתם סבורים שאני טועה. היא אגב לא במקום הראשון אלא בשיעור הצמיחה בלבד לפי פרסומים וכ”ו. ישראל עדיין מובילה עליה בדירוג העולמי משמעותית. אלא שבשיעור הצמיחה איראן מתקדמת מהר וישראל נסוגה אחורה לדעת חלק מהמידרגים הבינלאומיים. אגב להתכחש לכך ששני מדענים שציינתי הם במקור ממוצא או מאיראן – נראה לי הכחשה. מרים היא לא אירנית? איראן היא רק פרפרזה שנועדה להעמיד מראה לפנינו. תאמרו פקיסטן במקום. האם אתם סבורים שלנהל את המדע בישראל – זה כמו לנהל את קוקה-קולה?
  אם כן אז אני מסכים שאין לנו על מה לדבר. תבדקו מי שר המדע ומי יו”ר ועדת המדע בכנסת, ומי מנכ”ל משרד המדע. האם אדם שעומד בראש וועדת המדע צריך לדעתכם לתמוך בלימודי ליבה, להאמין בנכונות השיטה המדעית, למשל בתורת האבולוציה, או במודל המפץ הגדול. אם אתם סבורים שלא אני מרים ידיים.
  מי המדען הראשי הקודם ומי הנוכחי. מה השכלתו. אולי לנהל את המדע בישראל זה ניהול נטו.
  האם אתם סבורים שבראש משרד התרבות צריך לעמוד מישהו שמאמין שאמנות ונאמנות הם אותו דבר. אם כן אני נכנע. כי אומנים גאונים היו אקסצנטרים לאורך ההסטוריה. גרותנדיק -אחד מענקי המתימטיקה במאה ה-20 היה אקסצנטרי. כל המחקר של אלגברה גיאומטרית, ועשרות מחקרים היום התחילו ממנו.
  ונמשיך למשרד החינוך. האם במשרד החינוך צריך לעמוד מישהו שמאמין שיש ספרים שאסור פשוט לקרוא במערכת החינוך. ניקח למשל את פרופסור חוסאם חאיק מהטכניון. האם נתנה את המשך העסקתו בדעותיו הפוליטיות. המאמר שלו היה המצוטט ביותר ב 2014 או 2015 בנושא חיווט זהב לחיישנים מיקרוסקופים, קבוצת המחקר שלו מונה כ-20 חוקרים, והוא מביא כבוד למדינה. לא בטוח שהוא לא בטעות המדען המוביל בישראל בתחומו והוא חלילה ערבי. ונימה ארקני-חאמד זה שם לא ערבי לדעתכם. שני ההורים שלו היו פרופסורים באיראן. אח”כ היגרו לקנדה. אין עיתון מדעי שנפתח ואין בו שמות ערביים מובילים במאמרים.
  האם זה לא מזכיר מקומות אחרים בעולם לא בהכרח בהווה. אני מסורתי. באותו מגזר שמתנגד ללימודי ליבה אסור לקרוא מורה נבוכים של הרמבם. הרמבם עודד כל מה שהיה קשור למדע והיה רופא מצטיין בזמנו. איזה זן של יהודי יצמח מאחד שלא לומד מדעים, לא מתימטיקה ולא פיזיקה, ולא אנגלית, ולא קורא אף ספר חוץ מתלמוד. אולי אני טועה.

 17. יוסי,

  לא נמאס לך לכתוב כל פעם את אותה תגובה שאתה יודע שהיא שקרית? הובהר לך בעבר (מספר רב של פעמים) שנימה ארקני חאמד הוא:

  1. *לא* הפיזיקאי התיאורטי הגדול בדורנו. עם כל הכבוד – ויש כבוד רב – הוא ממש לא מתקרב לקרסוליים של אנשים רבים אחרים שעבדו בעשרות השנים האחרונות (כולל אנשים שעובדים היום). דרך אגב, גם הוקינג (שהוא פיזיקאי מבריק לכל הדיעות) אינו מהגדולים של דורנו.

  2. *לא* זוכה מדליית פילדס.

  3. *לא* איראני. הוא קנדי שנולד להורים שהיגרו מאיראן, ואינו בשום מובן תוצר של מערכת החינוך האיראני (לזכרוני הוא סיפר לי פעם שמעולם לא ביקר באיראן, אבל אני לא בטוח).

  אם יש לך משהו לומר, תגיד אותו. אתה לא צריך להמציא שקרים והפחדות בנוגע לאיראנים משל היית פוליטיקאי סוג ז’ בשביל להגיד את הדברים שאתה רוצה.

 18. צנזורה של המדע והאומנות, מובילה מהר מאד ולא לאט להליכה אחורה במדע וטכנולוגיה. לא ניתן להסיק מזה שאני שמאלני לחלוטין. גם בימין יש המתנגדים לדברים כאלה.

 19. כששר המדע, יו”ר וועדת המדע הם עסקנים פוליטיים וחלקם ממפלגות חרדיות (שאינן מאמינות בלימודי ליבה, תורת האבולוציה, תורת המפץ הגדול) ויו”ר נוסף היה יו”ר מל”ח – מה הפלא.
  אגב מי שקרא גלילאו הנוכחי איראן המדינה הראשונה בעולם במדע 2015 ואפשר לצחוק עליהם עד מחר. המדענים הגדולים ביותר פועלים בארה”ב. עם פרופסור מרים בת 34, זוכת מדלית פילדס על מחקרים ב super manifolds , ועם נימה ארקני-חאמד מפרינסטון -הנחשב לפיזיקאי התיאורטי הגדול בדורנו (כן. עדיין הוקינג חי) עם 2 תגליות לדוגמא שמקובלות במדע הקונבנציונלי ומדידתם תתאפשר אולי (!) ב LHC: האחת – האפשרות שממדי המרחב XYZ הם אשליה הנובעת מהיררכיות שונות של אנרגיה, ועם האמפליהדרון, יציר גיאומטרי-אלגברי שהמציא שמאפשר חישובים מורכבים בתורת המיתרים, בקלות יחסית.
  גם הוא זוכה מדליית פילדס לדעתי בעבר. מעניין לראות בחור צעיר, עם פנים מזרח-תיכוניות מרצה בפרינסטון והקהל מרותק.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן