סיקור מקיף

האביב מתחיל מחר, ליקוי חמה היום, וגם ירח קרוב במולד – יום השוויון 2015

מחר, 21 במארס 2014 הוא יום השוויון האביבי, לפחות בישראל, בה מתרחש השוויון הזה בשעה 00:45. השמים משלבים עוד אירועים ביום מיוחד זה

נטיית כדור הארץ לעומת השמש בכל אחד מחודשי השנה. איור: shutterstock
נטיית כדור הארץ לעומת השמש בכל אחד מחודשי השנה. איור: shutterstock

ראו גם: ב-20 במרץ: ליקוי חמה חלקי ייראה מישראל

מחר, 21 במארס 2014 הוא יום השוויון האביבי, לפחות בישראל, בה מתרחש השוויון הזה בשעה 00:45. בכל ארבעה איזורי הזמן בארה"ב כמו גם בגריניץ', מתחיל האביב ב-20 במארס. השנה יש ליום זה משמעות אסטרונומית גדולה מהרגיל. יהיו בו או בקרבתו שני אירועים אסטרונומים – הראשון הוא כמובן ליקוי החמה.
ליקוי חמה ביום השוויון הוא אירוע די נדיר, אם כי הפעם הבאה תתרחש בשנת 2034. נתיב הליקוי המלא יחלוף מעל איי פארו, בקרבת חופי סקוטלנד ויסתיים בקוטב הצפוני.
בנוסף, היום, ה-20 במארס צפוי גם אירוע אסטרונומי שני – סופר ירח בשמים, הירח, שהגיעה לפריגיאה – הנקודה הקרובה ביותר במסלולו לכדור הארץ לפני 24 שעות, הופך ל'ירח חדש' ב-20. הוא אמנם לא ייראה בשל כך, ואולם תהיה לו השפעה גדולה מהממוצע על האוקיאנוסים.

המונח האנגלי ליום השוויון נגזר מהמילה הלטינית שמשמעותה "לילות שווים". באותו יום בכל רחבי העולם הימים והלילות שווים פחות או יותר, ביום זה, השמש זורחת בדיוק במזרח ושוקעת בדיוק במערב. הסיבה לכך – ביום השוויון, הנטיה של כדור הארץ ביחס לשמש היא אפס, משמעות הדבר שציר כדור הארץ לא מצביע אל עבר השמש או הרחק מנה. (ואולם, הנטיה של כדור הארץ יחסית למישור המסלול , או מישור הליקוי היא תמיד כ-23.5 מעלות.
יום השוויון האביבי מתרחש כאשר השמש חוצה את קו המשווה השמימי האמיתי – או הקו הדמיוני בשמים מעל קו המשווה של כדור הארץ מצפון לצפון באחד הימים בתקופה שבין ה-20 ל-23 במארס. במילים אחרות השמש נעה צפונה מקו המשווה במהלך יום השוויון של מארס. בחצי הכדור הדרומי זהו יום השוויון הסתוי, יום השוויון האביבי בחצי הכדור הדרומי מתרחש בספטמבר.

.
אז למה בכל זאת, למרות השם, אין באמת שוויון בין היום והלילה?
האסטרונום גג'ורג' גרינשטיין אומר כי אור השמש מוסט על ידי אטמוספירת כדור הארץ. זו הסיבה מדוע השמש נראית מעוכה בעת השקיעה. הם מוסטים בצורה כזו שאנו יכולים לראות את השמש לפני שהיא זורחת ולאחר שקיעתה. הסיבה השניה לכך שהיום ארוך יותר מהלילה היא שהמועד נחשב ליום מרגע שקרן השמש הראשונה בקעה והוא מסתיים כאשר קרן השמש האחרונה שקעה. אם השמש היתה מתכווצת לכודל של נקודה, והיינו חיים בעולם ללא אוויר, ימי השוויון האביביים והסתוויים היו ראויים לכינוי "לילות שווים".

The old farmer almanach

מתי מתחיל האביב בערים שונות ברחבי העולם

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. טעיתם בתאריך בגוף הכתבה. כתבתם 2014 במקום 2015. לתשומת לבכם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן