סיקור מקיף

ב-20 במרץ: ליקוי חמה חלקי ייראה מישראל

סוכנות החלל הישראלית והאגודה הישראלית לאסטרונומיה יקיימו תצפיות מודרכות לרגל האירוע

ליקוי החמה, 4 בינואר 2010. צילום: דן שוסטרמן ורון אלקלעי - תלמידי תיכון שמכינים עבודת בגרות בנושא במרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה
ליקוי החמה, 4 בינואר 2010. צילום: דן שוסטרמן ורון אלקלעי – תלמידי תיכון שמכינים עבודת בגרות בנושא במרכז אילן רמון לנוער שוחר פיזיקה

20.3: האביב מתחיל מחר, ליקוי חמה היום, וגם ירח קרוב במולד – יום השוויון 2015

 

לראשונה מזה שנתיים יהיה ניתן לחזות מישראל בליקוי חמה ביום שישי הקרוב, 20 במרץ. מי שיפספס את האירוע הנוכחי, יאלץ להמתין עד חודש יוני שנת 2020 כדי שיוכל לחזות שוב בליקוי חמה מישראל. סביב האירוע הקוסמי יערכו סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והאגודה הישראלית לאסטרונומיה תצפיות מודרכות לקהל לעבר השמש בעזרת טלסקופים מיוחדים ובליווי הסברים על תופעת ליקוי החמה.

ד"ר יגאל פתאל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה, מסביר: "ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח עובר בין כדור הארץ לבין השמש ומסתיר חלק מהשמש או את כולה. הליקוי הנוכחי הוא ליקוי חמה מלא אך בישראל נראה אותו כחלקי. הליקוי המלא ייראה מאזור הים הצפוני, צפון סקנדינביה והקוטב הצפוני. כדי שיהיה ליקוי מלא, לא די שהירח יהיה במולדו, אלא גם סמוך מאוד למישור שבו כדור הארץ מקיף את השמש".

המספר המרבי של ליקויים בשנה הוא 7. השנה יתרחש ליקוי חמה נוסף ב- 13 בספטמבר, שייראה רק מדרום אפריקה ואנטרקטיקה ואילו ב- 28 בספטמבר יתרחש ליקוי ירח מלא שאת רובו נראה גם מישראל.

בישראל שיא הליקוי יהיה בסביבת 12:00 כאשר הירח יסתיר כ-7% משטח השמש, תלוי במקום בארץ בו נמצאים – כאשר הליקוי הגדול ביותר יהיה בקרית שמונה והקטן ביותר באילת. הזמן המרבי שבו ייראה ליקוי החמה המלא בשיאו יהיה שתי דקות ו-47 שניות בנקודה שנמצאת כ-300 קילומטרים ממזרח לאיסלנד בים הנורווגי.

הליקוי יחל כאשר הירח יתחיל להסתיר את השמש עבור צופים בחופיה המערביים של גרינלנד וכן בחלקו הצפוני של האוקיינוס האטלנטי. הצל יוטל על חלקה הצפוני של יבשת אירופה, כאשר מהלך הצל המלא יעבור בין גרינלנד לכיוון צפון מערב, צפונית לסקנדינביה ועד לקוטב הצפוני. שולי הצל יהיו לאורך צפון אפריקה וצפון מערב אירופה ורוסיה. ישראל קרובה לשולי הצל ולכן כאן ייראה ליקוי חלקי.

לאלה המבקשים לצפות בליקוי – הצפייה בשמש ללא אמצעי מיגון עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לעיין עד כדי סכנת עיוורון. כדי לצפות בליקוי בבטחה יש להצטייד באמצעי בטיחות כגון זכוכית רתכים מספר 14 או במשקפיים מיוחדים לצפייה בליקוי. אמצעי נוסף הוא להטיל את דמות השמש על הרצפה – מחוררים במרכז חתיכת פח או חתיכת קרטון חור שקוטרו כמילימטר אחד ומטילים את דמות השמש העוברת בחריר על הרצפה.

התצפיות, המהוות חלק מסדרה התצפיות השנתית "מביטים למעלה", ייערכו ב-20 במרץ בשעות 10:30 עד 13:00 במצפי הכוכבים הבאים: מצפה הכוכבים בגבעתיים, מצפה הכוכבים במעלה אדומים, המרכז הדרוזי לחלל בירכא ליד התיכון למדעים ומנהיגות, טכנודע חדרה, מצפה הכוכבים במרכז ע"ש אילן רמון בטייבה, ובמרכז אילן רמון בבאר שבע, אוניברסיטת בן גוריון. הכניסה ללא תשלום.

פירוט נוסף באתר סוכנות החלל הישראלית

8 תגובות

 1. ביוני 2020 הייה ליקוי נוסף,אך בישראל גם ב2020 נושאים אחרים ימלאו את החדשות.

 2. מתוך אתר NRG: "… באזור הקוטב הצפוני שם הליקוי יהיה מלא. מדובר גם בליקוי מיוחד כיוון שהוא יתרחש בדיוק ביום הראשון שבו זורחת השמש בצפון אחרי ששה חודשים של לילה חורפי. מבחינה זו האירוע הנוכחי מתרחש רק פעם ב500 אלף שנה."

 3. ליקוי חמה זה ליקוי חמה וליקוי ירח זה ליקוי ירח.
  אגב סתם בשביל הקוריוז, יש יותר ליקויי חמה בשנה מאשר ליקויי לבנה אבל הם נחשבים נדירים מהסיבה הפשוטה – ליקוי חמה נראה רק באיזור מצומצם (לפחות בחלקו המלא) ואילו את הירח הלוקה רואים מחצי משטח כדור הארץ

 4. ל כל האסטלוגים הוכך שאין אלוהים ומדינת ישראל היא לא נצחית. עובדה שביבי גרם לחילול שבת המוני בכותל ,ובכל זאת זכה. ושיחיתות וסטגנציה מסכנים את קיום המדינה.

 5. יש ליקוי חלקי בכתבה.
  מחד נכתב: "מי שיפספס את האירוע הנוכחי, יאלץ להמתין עד חודש יוני שנת 2020 כדי שיוכל לחזות שוב בליקוי חמה מישראל."
  ומאידך נכתב: "השנה יתרחש ליקוי חמה נוסף ב- 13 בספטמבר, שייראה רק מדרום אפריקה ואנטרקטיקה ואילו ב- 28 בספטמבר יתרחש ליקוי ירח מלא שאת רובו נראה גם מישראל".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן