סיקור מקיף

טלסקופ לגילוי חומר אפל

עין אחת על פני כדור-הארץ והאחרת במסלול * אנדרו גולד (Gould) מאוניברסיטת אוהיו וצוותו ערכו מדידות באמצעות שפיצר, כדי לגלות אם אחד העצמים החשודים כעשויים חומר שאינו מאיר בגלקסיה שלנו אכן שוכן בתוך הגלקסיה שלנו או שהוא נמצא מחוצה לה

יורם אורעד, גלילאו 108, אוגוסט 2007

חלק הארי של הגלקסיה שלנו עשוי, כנראה, חומר אפל. על פי הערכות, חומר אפל מהווה לפחות 80% ממסת שביל החלב. חלק מן החומר המשוער הוא מסוג שטיבו אינו ידוע לנו. חלק אחר שלו הוא חומר רגיל. החומר הרגיל מופיע בדמותם של גופים שלא ניתן לצפות בהם, ונמצאים בגלקסיה בצורות שונות, כגון כוכבים הפולטים אור חלש מכדי שייראה, כוכבי-לכת מסיביים וחורים שחורים. גופים אלה קרויים בשם מאצ'ואים (MACHOs – massive compact halo objects). כמה מועמדים אפשריים לתפקיד המאצ'ואים התגלו בעבר הודות לתופעת המיקרו-עידוש הכבידתי (Gravitational Microlensing). זוהי תופעה שבה גוף עובר בינינו לבין כוכב, מטה את מסלול קרני האור של אותו כוכב ועקב כך הכוכב נראה לעינינו בהיר יותר, בדומה לאור העובר דרך עדשה רגילה. אורו של הכוכב הנמצא מאחורי אותו גוף מופיע כבהיר יותר בשעה שאורו עובר ממש בסמוך לגוף המעקם אותו. כאשר רואים עלייה חדה בעוצמת הקרינה המגיעה מכוכב, משמעות הדבר עשויה להיות גוף אפל הגורם להטיית האור עקב עידוש כבידתי (וראו: צפריר קולת, "משקפי היקום", "גליליאו" 40).

הבעיה בשיטה זו היא, שאי-אפשר לדעת אם הגוף המעקם את האור נמצא בתוך הגלקסיה שלנו או מחוצה לה. כדי לדעת זאת, אפשר להשתמש בשיטת הטריאנגולציה (triangulation). בשיטה זו צופים בגוף משני מיקומים שונים. הזווית שבה ייראה הגוף מכל אחד משני המיקומים היא שונה, מה שמאפשר חישוב מרחקה של ה"עדשה" – הגוף הבלתי נראה – מאיתנו (ולמעשה, חישוב היטל המהירות של ה"עדשה"). כדי לעשות זאת, המרחקים בין שני המיקומים צריכים להיות מספיק גדולים ביחס למרחק בינינו לבין הגוף. דבר זה התאפשר לאחרונה על-ידי שימוש בטלסקופ החלל שפיצר (Spitzer). שפיצר, ששוגר לחלל באוגוסט 2003, הוא מצפה הכוכבים החללי היחיד, נכון לעכשיו, המקיף את השמש במסלול חיצוני למסלול כדור-הארץ. נוסף על כך, הוא גם מרוחק מאוד מאיתנו. לפיכך הוא מתאים למדידת מרחקיהם של כוכבים מרוחקים. שפיצר מצוי עתה במרחק של כ-40 מיליון קילומטרים מכדור-הארץ, ומתרחק מאיתנו בקצב של כ-15 מיליון קילומטרים בשנה.

אנדרו גולד (Gould) מאוניברסיטת אוהיו וצוותו ערכו מדידות באמצעות שפיצר, כדי לגלות אם אחד העצמים החשודים כעשויים חומר שאינו מאיר בגלקסיה שלנו אכן שוכן בתוך הגלקסיה שלנו או שהוא נמצא מחוצה לה. העצם שחקרו קרוי OGLE-2005-SMC-001. כדי למדוד את מרחקו מאיתנו, השתמשו גולד וצוותו בטלסקופ על פני כדור-הארץ כעין צופה אחת, ובטלסקופ המרוחק שפיצר כעין צופה שנייה. התוצאות שהפיקו לא היו חד-משמעיות, אך ההערכה היא שקיימת הסתברות של 95% שהגוף החשוד אכן נמצא בתחומי הגלקסיה שלנו. נוסף על כך, מניתוח הנתונים עולה שמדובר בעצם המורכב משני גופים המקיפים זה את זה. גולד וצוותו סבורים שייתכן כי מדובר בשני חורים שחורים.

7 תגובות

 1. דעתי כדעת סבדרמיש יהודה.
  הפתרון של חומר אפל הוא פתרון נוסח הקבוע הקוסמולוגי של אינשטיין, נוסח "אני לא מוכן שזה יהיה הפתרון, אז אני רושם פלוס קטן בצד בשביל לאזן את זה לטובתי."

 2. מה מצאו? ציטוט:

  אך ההערכה היא שקיימת הסתברות של 95% שהגוף החשוד אכן נמצא בתחומי הגלקסיה שלנו. נוסף על כך, מניתוח הנתונים עולה שמדובר בעצם המורכב משני גופים המקיפים זה את זה. גולד וצוותו סבורים שייתכן כי מדובר בשני חורים שחורים.
  סוף ציטוט

  כלומר, משהו שמעקם את קרני האור נמצא אולי בתחום שביל החלב, מאיפה יודעים שזה מסה אפילה?, אולי זה סתם חור שחור (או שנים), או אולי משהו אחר?
  כולם מדברים על מסה אפילה אז בואו ונגיד גם אנו שזה מסה אפילה, למה?, כי זה מקובל?,
  עלי ועל רבים אחרים זה לא מקובל!

  אבל שאלתך במקומה, מדוע לדעתי אינני מאמין בקיומה של מסה אפילה,
  התשובה היא זאת:-
  המסה האפילה נובעת מנסיון להסביר את סיבובן המהיר מידי של הגלקסיות הספיראליות. פי עשר ממה שנובע מהמסה הניראת בגלקסיה. לכן כבר צוויקי בשנות השלושים נדמה לי, היה זה שמצא פתרון בדמות מסה מוזרה, אפילה שלא רואים אותה שמגבירה את הגרביטציה וגורמת לסיבוב המהיר פי עשרה של הגלקסיה הספיראלית.
  אבל זו רק אחת האפשריות להסבר, יכולים להיות עוד שבעה הסברים "אפלים" אחרים שיכולים לנבוע משלוש גישות
  א. טעות במדידת אחד מאברי הנוסחאות כגון מלבד המסה גם ברדיוס, בקבוע הגרביטציה ואפילו הבדלים בין מסה אנרצית לגרביטציונית
  ב. טעות בנוסחאות עצמן כגון טעות בנוסחת התאוצה, החוק השני של ניוטון, כפי שזה מובע בתיאורית ה MOND של פרופסור מילגרום
  ג. טעות בשיויון , כלומר בדיעה שהגרביטציה היא זו המניעה את הגלקסיה הספיראלית.
  כשמנתחים את כל האפשרויות האלה רואים שהסיכוי שהפיתרון הוא המסה האפילה, הוא לא מוצלח בעיקר בגלל הסיבה של ההתפשטות המואצת של היקום, דבר שמחייב אתנו לשלוף "שפן" נוסף ובלתי נראה מן השרוול בדמות מאנרגיה אפילה.
  מילא שפן אחד בילתי ניראה, אבל שניים?, לי זה ניראה מוגזם!

  אם תרצה הסבר ממצה יותר, בתאריך 21.10.2007 בשעה 2000 אני עומד להרצות בטכנודע, מצפה הכוכבים בגבעת אולגה בנושא:-גלקסיות ספיראליות, גרביטציה ומסה אפילה. אשמח לראות אותך וגם אחרים כמובן, שם .
  אני מקוה שבהסברי הטלתי ספק מסוים בדעה "האפילה"
  שנה טובה לכולם
  סבדרמיש יהודה

 3. בתשובה לסבדרמיש יהודה
  אתה מתעלם מכך שתוצאת הניסוי של גולד היא בסבירות של 95% !!! המשמעות היא שקרוב לוודאי שכן נימצאת שם מסה מסיבית מאוד שהיא בלתי ניראית; בתוך או מיחוץ לגלקסיה זה כבר עניין למחקר. ולבסוף, אולי תוכל להסביר מדוע לדעתך, כדבריך, אינך מאמין בקיומה של מסה אפילה ???

 4. במאמר מדברים בביטחון כה רב על מציאותו של החומר האפל ומשקיעים מילארדים בחיפושו, אבל, נא לא לשכוח שרבים רבים מקרב האקדמיה המדעית אינם מאמינים בקיומו. לדוגמא:- פרופסור מילגרום ממכון ויצמן, יוצר תיאורית ה MOND , פרופסור יעקב בקשטיין , חתן פרס ישראל ועוד רבים. לכל התופעות האלה יכול להיות הסבר אחר, ולא הסבר ע"י מסה אפילה, בילתי ניראית, ללא חיכוך, שכל מה שיש לה זה גרביטציה, וגם שמחייבת את קיומה של האנרגיה האפילה לצורך דחיה להסבר התפשטותו המואצת של היקום.
  אני מצטרף לאחרים שלא מאמינים בהסבר האפל הזה.
  סבדרמיש יהודה

 5. זה אומר ששני טלסקופים במרחק של 20 מיליארד קילומטר אחד מהשני ומכדור הארץ יביאו הרבה מאד תועלת לידע שלנו על המתרחש בחלל !!
  סתם הירהור בקול רם ! שצריך להפוך לתכנית עתידית ..וזה יקרה אם יצליחו ליצור מנוע מסיע הבנוי על היתוך גרעיני שאומר שיש קודם כל לפתח מנגנון להיתוך גרעיני ו……….!
  אתמול קראתי באתר ירוק אחד כי בית הנבחרים האמריקני העביר חוק אנרגיה חדש(6.8)ומהפכני (צודקים) אשר מטרתו להרחיב את השימוש באנרגיה נקיה על ידי צמצום הטבות מס בסך 16 מיליארד דולר ממגזר הנפט לטובת פיתוח מקורות אנרגיה מתחדשת !!
  זה צוטט מאתר דה מרקר !
  אני צריך "רק" מיליארד דולר כדי לפתח מנגנון להיתוך גרעיני ואיתו לפתור את רוב בעיות הנארגיה ..לידיעת הקונגרס ושאר מיליארדרים שיש להם עודף של מיליארד בצד !
  אם יחפשו אותי ויציעו לי זה יעלה להם יותר זול מאשר אם אני אחפש אותם ואמכור להם !!
  תמהרו כל עוד אני במחיר מבצע !!! ועדיין במצב רוח ידידותי !
  אם יש פתרון אני אמצא אותו כי כך בנויה המערכת המנטלית שלי לאתר מחט בערימת שחט ..במקרה הזה גם ליצור אותה!
  להערכתי המדענים לא הצליחו עד היום בפיתוח מערכת היתוך גרעיני כי הם חושבים בצורה מדעית טהורה שבין היתר פוזלת לעבר יוקרה מדעית ופרס נובל שאותי הם לא מעיינים בכלל ..אותי יעניין רק הפתרון ולא מעבר לו מבחינה מדעית כי אני לא מדען אלא עובד נקודתית עד שמשיג פיצוח של הבעיה !!
  לפי כל הסימנים אם לא תיפטר בעיית ייצור האנרגיה בתוך עשר שנים הכל ילך פייפן ..ואז ממש לא משנה למי היה מיליארדים ומה עשה איתם !
  איך אמרו לרב שלא ידע לשחות?..איבדת עכשיו את כל חייך ! אז חייכו כי אכלתם אותה בגלל שלא הועבר בזמן מיליארד דולר לאיש שהיה ביכולתו לפתור הבעיה ולהבטיח את עתיד האנושות !!
  אגב אני נראה כמי ששווה בקושי דולר ! מה שמוכיח שמראה לא תמיד מעיד על מוראהו !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן