סיקור מקיף

SpaceX מפסיקה לייצר קפסולות "דראגון הצוות" ובקרוב גם חלליות מטען ותעשה שימוש חוזר בציים הקיימים

לדברי נשיאת SpaceX גווין שוטוול, החברה כבר הפסיקה את  הייצור של קפסולות  Crew Dragon לאחר שבנתה את החללית הרביעית שלה המתוכננת לשיגור ב-19 באפריל 2022 עבור נאס"א לתחנת החלל

חללית Crew Dragon של SpaceX מתקרבת לעגינה בתחנת החלל. <a href="https://depositphotos.com. ">המחשה: depositphotos.com</a>
חללית Crew Dragon של SpaceX מתקרבת לעגינה בתחנת החלל. המחשה: depositphotos.com

SpaceX  החלה להשבית את ייצור הקפסולות Crew Dragon לאחר שבנתה כבר צי של ארבע חלליות לשימוש חוזר. גם בצי חלליות המטען מדגם דראגון יסתפקו בבניית חללית אחת נוספת שתתחלק עם עוד שתי חלליות ב-15 משימות אספקה לתחנת חלל. לפי ידיעה   שפרסמה השבוע סוכנות הידיעות רויטרס, החברה מבקשת להעביר את המשאבים להגדלת הקיבולת לפיתוח וייצור חלליות סטאר-שיפ, המיועדות למסע במערכת השמש, מחוץ למסלול כדור הארץ.

לדברי נשיאת SpaceX ומנהלת התפעול הראשית (COO) גווין שוטוול, החברה כבר הפסיקה את  הייצור של קפסולות  Crew Dragon לאחר שבנתה את החללית הרביעית שלה המתוכננת לשיגור ב-19 באפריל 2022 לתחנת החלל הבינלאומית במסגרת החוזה שלה עם נאס"א – זה גם השיגור הרביעי במסגרת החוזה מתוך שישה.

באחת משלוש החלליות הללו יטוס בשבוע הבא הישראלי השני בחלל איתן סטיבה (נכון לעכשיו השיגור מיועד ל-3 באפריל). טיסה זו ומספר טיסות תיור אחרות מתווספות לשש הטיסות שהיא מבצעת עבור נאס"א לתחנת החלל הבינלאומית.

נכון להיום, ל-SpaceX יש רק שתי קפסולות מטען מבצעיות מדגם דרגון 2 -, ושתיהן כבר טסו פעמיים. לאחר הארכת החוזה האחרונה – שבה למעשה , SpaceX זכתה בכמה מהטיסות שאמורה היתה לבצע חברת בואינג שהחללית שלה עדיין לא מוכנה, שנתיים אחרי תחילת הטיסות על ידי ספייס אקס.

החברה אמורה להשלים לפחות 11 משלוחי מטען נוספים לתחנת החלל עד 2027 ובעוד שייתכן שהחברה בטוחה מספיק כדי להמר ששתי קפסולות Dragon 2 יכולות להשלים את כל 15 משימות האספקה של תחנת החלל,בנייתה של עוד חללית מטען צפויה להסתיים במהלך השנה כגיבוי למקרה שקפסולה אחת תינזק או תאבד. עדיין יידרש צוות משמעותי כדי לתחזק את שני סוגי הקפסולות ולבנות חלקי חילוף.

וכאמור, ההערכה בענף היא שספייס אקס רוצה להשקיע את כל המשאבים שלה בתכנון ובניית החללית הכבדה ספייס שיפ – שתוכל לטוס אל מחוץ למסלול כדור הארץ ולהביא אסטרונאוטים לירח ואף למאדים.

עוד בנושא באתר הידען:

4 תגובות

  1. תגידו שזה לא פיצוץ במוח לגלות שבעוד בואינג עוד לא השלימה שיגור ניסיוני מוצלח אחד של הקפסולה שלה, ספייס-אקס כבר מתכננת את הוצאת הקפסולה שלה לגימלאות והחלפתה בדור הבא של מסעות מאויישים לחלל.

    ולמי שמעוניין: עמוד מתוחזק היטב עם כל השיגורים הקרובים לחלל (באנגלית):
    https://everydayastronaut.com/upcoming-launches/

  2. לאבי מתי איתן סטיבה ישוגר לתחנת החלל הבנילאומית וכמה חלליות דרגון מאוישות עגנו בתחנת החלל הבנילאומית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן