סיקור מקיף

MRO גילתה עדויות לזרימה תת קרקעית במאדים בעבר

בזמן כלשהו בעבר הרחוק, זרמו נוזלים דרך תעלות תת קרקעיות. המינרלים בנוזלים הללו הצטברו בשכבות במשך מיליוני שנים. ולאחר מכן הרוח והאבק שחקו את החומרים הללו ווחשפו את תבנית השכבות

 נתונים חדשים ומעניינים מהחללית "סיירת המאדים" (MRO). ביום חמישי הכריזו המדענים המפענחים את תצלומי החללית כי ישנה עדות לקיומם של נוזלים או גזים מסוג כלשהו שפעם זרמו מתחת לפני הקרקע של מאדים.

מדובר במקרה נדיר שבו התמונות היפות ביותר ממאדים הן גם בעלות ערך מדעי רב. בתמונה המצורפת רואים תבניות יפות של שכבות חשופות בקניון המכונה קנדור צ'אסמה.

הגיאולוג כריס אוקובו מאוניבריסטת אריזונה בטוסון מסביר: "מה שלכד את עיני היה ההלבנה או העדר החומר הכהה לאורך השבר. זה סימן לשינוי המינרלים שבערוץ בשל זרימת מים שחלפו דרך המאורות הללו" אומר אוקובו. זה מזכיר לי תצורות בהן נתקלתי במהלך סיור בשטח כסטודנט ביוטה. זה מראה הילת האור בפתחם של סדקים בסלע כהה.

בזמן כלשהו בעבר הרחוק, זרמו נוזלים דרך תעלות תת קרקעיות. המינרלים בנוזלים הללו הצטברו בשכבות במשך מיליוני שנים. ולאחר מכן הרוח והאבק שחקו את החומרים הללו ווחשפו את תבנית השכבות.

יכולת הצילום בהפרדה גבוהה של החללית MRO עשתה את ההבדל כאן – היכולת שלה לחשוף פרטים בגודל של מטר אחד איפשר למדענים לצפות בנתונים שקודם לכן התחבאו ממצלמותיהן של חלליות קודמות.

 

3 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן