סיקור מקיף

בלעדי: לראשונה בישראל חברת סטארטאפ בתחום החלל

לרגל שבוע החלל אנו חושפים את חברת Effective Space Solutions שזכתה למימון SEED מקרן ג’נסיס אנג’לס והיא מגייסת מהנדסים בתחומים הקשורים לחלל כדי לפתח מערכות שיגדילו את ביצועיהם של לווינים קטנים ואף לוויינים יעודיים שיספקו שירותים ללויינים אחרים במסלול

לוויין תקשורת. איור: shutterstock
לוויין תקשורת. איור: shutterstock

חברת Effective Space Solutions שהיא מיזם סטארטאפ החלל הראשון בישראל החלה פעילותה בימים אילו ועובדת בקדחתנות על פיתוח מוצר יחודי שישנה את הביצועים והיכולות של לווינים קטנים. החברה, שנוסדה ומנוהלת על ידי אריה הלזבנד, מנהל מבת-חלל לשעבר, קיבלה מימון ראשוני מקרן Genesis Angles (המכונה בישראל קרן סינגולריטי ואינה קשורה לקרן הון הסיכון ג’נסיס) בה שותפים אהוד אולמרט ויובל רבין, המשקיעה בחברות בשלב ה-SEED.
באתר החברה מוגדר החזון שלה: “Effective Space Solutions נועדה לפתור אתגרים מסורתיים שבפניהם ניצבת תעשיית החלל באמצעות שילוב שיטות וטכנולוגיות מובילות מתעשיית ההייטק.”

בשיחה עם אתר הידען מציין הלזבנד כי פרש לפני שנתיים מהתעשייה האווירית כדי להקים את החברה. “החברה פיתחה טכנולוגיה ייחודית של פאנלים סולאריים שמסוגלת להביא המון חשמל ללווינים קטנים ובמקביל לפתח שימושים שמנצלים את היכולות הללו. הלווין הראשון שינצל את היכולות הללו יהיה לווין שירות ללווינים גיאוסטציונארים – בעיקר לוויני תקשורת הנמצאים בחגורת קלארק, מסלול בגובה 36 אלף קילומטרים מעל קו המשווה שבו הם מקיפים את כדור הארץ במהירות זהה למהירות הסיבוב שלו סביב צירו וכך הם נמצאים למעשה מעל נקודה קבועה בכדור הארץ. לוויני עמוס הם דוגמה לכך.

“החברה מתכוונת לשגר מיקרו לווינים במשקל של כ-180 ק”ג ללוויין למסלול מעבר מגובה נמוך למסלול גיאוסינכרוני כאשר הגובה ההתחלתי (הפריגיאה) הוא כ-300 קילומטרים (תלוי במשגר) והאפוגיאה (הנקודה הגבוהה במסלול) 36 אלף קילומטרים. “לוויין השירות של Effective Space Solutions ישייט מלווין ללוויין שצריך את השירות שלו, יתן את השירות וימשיך ללויין התקשורת הבא.”

הלזבנד העדיף שלא לפרט את סוג השירותים, אך ציין כי אחד מהם הוא הוצאת לווינים שסיימו את חייהם מהמסלול הגיאוסטציונרי שבו הוא מפריע להצבת לווין חדש, למסלול שבו הוא לא יפריע.

הלזבנד : “אנו גדלים ומחפשים מהנדסים בעלי רקע בחלל: הנדסת מערכת, הנדסה מכאנית, תכן מערכות, הספק ועוד. אני מעריך שנגיע לקרוב ל-10 עובדים בשנה הראשונה ואחר כך נגדיל את הצוות.”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן