סיקור מקיף

על חיל האוויר לקחת על עצמו את פיתוח מערכות החלל

כך דורש מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי. כיום המערכות מפותחות במפא”ת * הנשיא פרס דיבר על הדור הצעיר שעבורו אין גבולות, בין היתר בזכות “בוק פייס” * האסטרונאוטית סוניטה ויליאמס ממליצה: שמרו על הכושר הגופני

פרס עם האסטרונאוטים סוניטה ויליאמס ומייקל לופז בכנס החלל השלישי על שם אילן רמון, ינואר 2008. צילום: ליאון רוזנבלום.
פרס עם האסטרונאוטים סוניטה ויליאמס ומייקל לופז בכנס החלל השלישי על שם אילן רמון, ינואר 2008. צילום: ליאון רוזנבלום.

הביזור הקיים היום בצה”ל בין תוכנית החלל הצבאית הנמצאת תחת מפא”ת לבין חיל האוויר לא מוצא חן בעיני מפקד חיל האוויר, האלוף אליעזר שקדי. האלוף שקדי, דיבר בפתיחת כנס החלל הבינלאומי השנתי השלישי ע”ש אילן רמון, של מכון פישר ומשרד המדע, שהתקיימה הבוקר בבית חיל האוויר בהרצליה.

“הייעוד של חיל האוויר הוא לפעול בתווך האוויר, להשתלב בהרתעה מפני מלחמה ובהשגת מטרות המלחמה. המשמעות היא להעביר את הטיפול בחלל לרמה שבה אנו מטפלים באוויר, גם בבניין הכוח וגם בהפעלת הכוח בחלל בדיוק כפי שקורה בתווך האווירי. לסגירת המעגל הזה משמעות אדירה. אני סבור שמדובר בעניין עקרוני ברמה הארגונית וברמה התפיסתית. הוא עוד לא סגור ברמה הצהלית הכוללת. כי אי אפשר להגזים בחשיבותו, ואני משוכנע שזה הכיוון שבו צהל ילך.”

לדבריו, לתווך החללי יש משמעות מבצעית עמוקה כבר היום. בעיניי, באופן ענייני אין היום כמעט פעולה שנעשית בהקשרים מבצעיים שאינה קשורה לחלל, בין אם בתחומי המודיעין, בין אם בכל הקשור לתכנון ושליטה לרבות תקשורת עם הכוחות והן ביצוע וניתוח של תוצאות. “אנו מתכוונים להגיע למצב שבו יהיה לנו מודיעין בזמן אמת מהחלל.”

נשיא המדינה שמעון פרס שדיבר אחריו, הזכיר את תחום החלל כגורם מוטיבציה לבני הנוער ולצעירים לחקור ולהמציא. “בהתקדמות המדעית אין שורה שניה. מי שלא בשורה השניה מפגר. מי שלא מעלה את ארצו דרגה נוספת לא עושה מלאכתו נאמנה.”

ההייטק הוא העתיד, דבר שאין לו עבר, וכשאתה מתנתק מן העבר אתה מתנתק גם מהדעות הקדומות של העבר, מהפחדים של העבר, וכשאתה מתנתק מהעבר, נותר לך רק זמן אחד, העתיד, בעתיד אי אפשר לטפל בלי לקחת סיכונים ולשם כך נדרשים גם אנשים אמיצים כמו האסטרונאוטים וגם אנשים חכמים כדוגמת המדענים. ההייטק ניתק אותנו מהדעות הקדומות, לגבולות כמעט אין ערך, אי אפשר להטיל מכס על מה שיש להם בראש. היום נעלמו המרחקים. היום יש לנוער את הפייסבוק (במקור הוא אמר “בוק פייס”), יש לו ספריה משלו, שפה משלו, חברים משלו וגם נעלמים הדעות הקדומות. ההייטק זה הדבר שמשמיט במידה רבה מאוד גזענות, הבדלים בין שחורים לבנים וצהובים, בוודאי בין נשים לגברים. יש רשימה גדולה של בנות שרוצות להתגייס לחיל האוויר להיות טייסות. אנחנו רואים לאט לאט איך הגזענות מפנה מקום וככל שאנחנו מתקדמים כן הדעות הקדומות הולכות ונעלמות.”

בהתייחסו לאילן רמון ז”ל אמר פרס, שחתם עם הנשיא קלינטון על המסמך שהתניע את תהליך שיגורו של האסטרונאוט הישראלי: “ישראל ללא אילן היתה ארץ אחרת מאשר עם אילן. הוא הפך להיות מודל לחיקוי, מודל לחלומות לכל כך הרבה אנשים צעירים. בחיל האוויר יש אנשים לא שקטים שמחפשים את החללית הבאה, את הנושא החדש, את אותה סקרנות מדהימה שמוציאה אותנו מהמדבר שלתוכו נולדנו ובו הלכנו באופן איטי.”

חלקו השני של היום הוקדש להרצאה משותפת של האסטרונאוטים סוניטה ויליאמס ומייקל לופז אלגריה, שניהם שהו יחדיו לפחות בחלק מהזמן בשנת 2006 בתחנת החלל הבינלאומית ותיארו את החיים בתחנת החלל, והמדענית נג'ין קוקס מהמעבדה להנע סילוני של נאס”א האחראית על הפרויקטים הלא מאוישים ברחבי מערכת השמש. היא התמקדה בפרט בפרויקט רכבי השטח של מאדים, בו היתה מעורבת מתחילתו ועד חודשים ספורים לאחר שהרובוטים נחתו בשלום על מאדים.

ויליאמס השתתפה בעודה בתחנת החלל הבינלאומית במירוץ המרתון של בוסטון, באמצעות ההליכון בתחנת החלל. בתשובה לשאלת אתר הידען במסיבת העיתונאים שהתקיימה אחר הצהרים אמרה ויליאמס כי היא עשתה זאת כדי לעודד את הנוער לשמור על כושר גופני, במיוחד, הדבר חשוב, לאלו שירצו לבחור בעתיד לשמש אסטרונאוטים, ובכלל אין לקחת את הבריאות כדבר מובן מאליו, וחייבים לשמור עליה.

חייבים להלהיב את הנוער לתחום החלל – דיווח מישיבת ועדת המדע של הכנסת, בהשתתפות המשלחת מנאס”א

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן