סיקור מקיף

סויוז 16 – לקראת טיסת אפולו סויוז

ב־21 בדצמבר 1974 שוגרה סויוז 16 ובה האסטרונאוטים אנטולי פיליפצ'נקו מפקד הטיסה וניקולאי רוקבישניקוב מהנדס הטיסה.

בול לציון החללית סויוז 16. <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-704425p1.html?cr=00&pl=edit-00">Neveshkin Nikolay</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
בול לציון החללית סויוז 16. Neveshkin Nikolay / Shutterstock.com

על טיסת אפולו סויוז כבר כתבנו ביולי 2013

 

ב־21 בדצמבר 1974 שוגרה סויוז 16 ובה האסטרונאוטים אנטולי פיליפצ'נקו מפקד הטיסה וניקולאי רוקבישניקוב מהנדס הטיסה.

מטרות הטיסה היו:
א. לעשות הכנה וחזרה כללית לקראת טיסת החלל המשותפת עם חללית אפולו פרויקט ASTP. סויוז 16 זהה בכול לחללית המתוכננת ל־ASTP. על טייסיה לבדוק את מערכות החללית. מסלול הטיסה זהה לזה של מסלול ASTP והאסטרונאוטים משתמשים ב"טבעת חיקוי" לביצוע תהליך ההיצמדות. הטבעת מאפשרת לסויוז חלק מתמרוני ההיצמדות. בחללית מצוי דגם של חללית אפולו. הלחץ האטמוספרי זהה ללחץ המתוכנן לסויוז ול־ ASTP. מטרת הטיסה להגיע ל־100% של פרויקט ASTP.
על־פי הודעתו של פיליפצ'נקו ייתכן קשר בין החללית למרכז טיסות החלל המאוישות שביוסטון, ארצות־הברית. רק שעה לאחר שיגורה של סויוז 16 נמסר לסוכנות החלל על השיגור. תשע תחנות קרקע אמריקניות עקבו אחר טיסתה של סויוז 16. כן נערכו שיחות טלפוניות בין פקידים של שתי המדינות על מהלך הטיסה.
ב. לבחון אפשרויות של חילוץ בחלל.
ג. לערוך תצפיות על פני אזורים שונים בברית־המועצות ולצלם לצורך איסוף אינפורמציה לפתרונן של שאלות כלכליות.
בהודעתו לפני הטיסה אמר פיליפצ'נקו כי הטיסה תימשך כמה ימים. לסויוז 16 מערכת מכ"מ ותקשורת ומערכת חדשה להחלשת מנועי הניווט מטעמי בטיחות במהלך ההיצמדות.
2 בדצמבר – מיד לאחר שיגורם החלו האסטרונאוטים בעבודתם. בתום העבודה הם נרדמו 8 שעות. מסלול הטיסה הוא 177-223 ק"מ וזווית הנטייה 56 מעלות. עם הכניסה למסלול נפרסה טבעת החיקוי.
3 בדצמבר – לאחר השינה חידשו האסטרונאוטים את עבודתם. ביצעו ניסויים רפואיים, ביולוגיים וניסויים במערכת הקיום. הניסויים הביולוגיים שיבוצעו בפרויקט ASTP באים לידי ביטוי בגידול מיקרו אורגניזמים בתנאי חוסר משקל. ניסויי ההתחברות עם טבעת החיקוי. הטבעת צמודה לחללית בכוח השווה למסה של חללית אפולו. נערך גם שידור טלוויזיה.
4 בדצמבר – האסטרונאוטים ממשיכים בניסויים לקראת ASTP. גובה המסלול שונה ל־225 ק"מ. בעיקרו, יום זה יוחד לניסויים ביולוגיים ורפואיים.
5 בדצמבר – האסטרונאוטים בחנו את תפקודה של מערכת ההיצמדות, טבעת החיקוי ומתקני העזר שלהם. נערכו גם ניסויים ביולוגיים ורפואיים. האסטרונאוטים השלימו בהצלחה מספר ניסויים והושלמה מחצית הטיסה.
6 בדצמבר – האסטרונאוטים השלימו את כל ההכנות למבצע ASTP. הם השתמשו בטבעת החיקוי, בחנו מכשירים אחרים הקשורים למבצע וערכו סדרת צילומים של גרמי השמים כהכנה לליקוי החמה המלאכותי שיבוצע ב־ASTP. בתום הניסויים החלו בהכנות לנחיתה. האסטרונאוטים ארזו ציוד ובדקו את מערכות הנחיתה.
7 בדצמבר – המשיכו בהכנות לנחיתה והחזירו את הלחץ האטמוספרי בחללית ללחץ הנורמלי הקיים בגובה פני הים.
8 בדצמבר – לאחר שהייה של כ־6 ימים בחלל (5 ימים, 22 שעות, 36 דקות) סויוז נחתה, 300 ק"מ צפונית לדז'אזקאזאן. בריאותם של האסטרונאוטים הייתה מצוינת. סך הכול נערכו 20 תמרוני היצמדות עם טבעת החיקוי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן