סיקור מקיף

ברית המועצות בחלל – סויוז וסאליוט. פרק 2: אסון סויוז 1

שנת 1967 לא היתה טובה לתוכניות החלל המאוישות. לאחר אסון אפולו 1 ב-27 בינואר גורל דומה אירע גם לטייסה של סויוז הראשונה- ולדימיר קומורוב

בול סובייטי לזכרו של ולדימיר קומרוב, ההרוג באסון סויוז 1.מתוך ויקיפדיה
בול סובייטי לזכרו של ולדימיר קומרוב, ההרוג באסון סויוז 1.מתוך ויקיפדיה

סויוז 1
ב־23 באפריל 1967 שוגרה סויוז 1 ובה האסטרונאוט ולדימיר קומרוב. מסלול הטיסה היה 201 – 224 ק"מ, זווית הנטייה 51.7 מעלות ומשך הקפה 88.6 דקות. מאוחר יותר קומרוב הגביה את מסלול טיסתו. לאחר ההקפה החמישית הוא נרדם ל־8 שעות. הוא חבש לראשו קסדה חדשה עשויה בחלקה מזכוכית.

23 שעות ו־25 דקות לאחר השיגור התעוררו בעיות. החללית איבדה את יציבותה והחלה להסתובב באופן בלתי מבוקר סביב מרכז הגרביטציה שלה. הקשר עם מרכז הבקרה השתבש כנראה בגלל התכווננותה הבלתי נכונה של האנטנה. קומרוב דיווח כי בקרת הכיוון צורכת דלק רב מדי. מאוחר יותר נמסר כי גם בקרת הייחוס אינה פועלת כראוי. הוחלט לבצע נחיתה ידנית לאחר ההקפה ה־17. ברגע המכריע קומרוב לא הצליח להכניס את החללית למסלול הנכון. היה צורך לבצע הקפה נוספת. בסופה של ההקפה קומרוב הצליח לבצע את המשימה.

תא ההמראה והנחיתה ניתק מהתא המסלול ומהתא האחורי ונכנס לאטמוספירה. 26 שעות ו־25 דקות לאחר ההמראה נראה כי הכול כשורה, אם כי החללית עדיין סובבת סביב צירה. בגובה 7 ק"מ נפתח פתח המצנח וזה היה צריך להיפרס. סיבוב החללית סביב צירה גרם להסתבכותם של מיתרי המצנח. החללית המשיכה להאט את מהירותה בכוח החיכוך האטמוספרי, אך תאוצתה הופסקה.

קומרוב עשה הכול להציל את החללית. כעבור 15 דקות נוספות התרסקה החללית במהירות של 450 קמ"ש. ההתרסקות הייתה בגבעותיה של העיר אורנבורג שבהרי אורל. בסך הכול קומרוב שהה בחלל 26 שעות ו־24 דקות. על־פי הודעה של רדיו מוסקווה קומרוב ביצע את כל המוטל עליו. הוא ביצע ניסויים מדעיים. תמרן את החללית ובדק את מערכותיה בתנאים משתנים.

באותו נושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן