מהיכן הגיעו העצמים המוזרים

התנגשויות של ננסים לבנים יוצרים עצמים המכילים איזוטופים נדירים של חמצן ודלים במימן

 בתמונה: הדמיה של התנגשות ננסים לבנים והפיכתם בחזרה לכוכב

  מבין כל הכוכבים בגלקיסה שלונ, שני סוגים: כוכבים דלי מימן ו-R Coronae Borealis הם נדירים ביותר. רק כמה עשורת מהם התגלו בגלקסיה כולה. ושלא כמו מרבית הכוכבים, אין להם כמעט מימן, במקום זה הם מכילים כמויות עצומות של איזוטופ נדיר של חמצן.

מה עשוי להיות מקורם של העצמים המוזרים הללו? צוות בינלאומי של אסטרונומים סבור כי התנגשות ננסים לבנים היא האשמה באופיים של הכוכבים הללו. ננס לבן הוא הגורל הצפוי לשמש שלנו. לאחר שתכלה את מאגרי המימן שלה, הכוכבים עוברים להליום ואז הם מתנפחים והופכים לענקים אדומים, ואולם לאחר שהם מכלים את ההליום, אין להם עוד מספיק מסה כדי לעבור ולעלות במעלה השרשרת עד לפחמן. במקום זה, הם קורסים בחזרה והופכים לעצמים עמומים קטנים המכונים ננסים לבנים. במהלך 25 מיליארדי השנים הבאות הם יתקררו לאיטם עד שיקבלו את הטמפרטורה של היקום שסביבם.

ואולם אם שני ננסים לבנים מתנגשים הם יכולים ליצור ענן גז חדש שיהיה מספיק חם כדי להתחיל בתהליך התגובה הגרעינית. שני כוכבים מתים יכולים לקבל סיבוב נוסף של היתוך גרעיני ולהפוך לענק על מחדש, אלא שבמקום מימן הם יצרכו אטומים כבדים יותר. מאמר בנושא, שהסתמך על תצפיות שנעשו באמצעות מצפה הכוכבים ג'מיני בהוואי הוגשו בכינוס האגודה האסטרונומית האמריקנית שהתקיים השבוע בסיאטל.

 לידיעה באתר מצפה הכוכבים ג'מיני

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן