התגלה החור השחור הקטן ביותר

קוטרו של החור השחור שהתגלה – 25 קילומטרים בלבד ומסתו – 3.8 מסות שמש

הדמיית אמן של XTE J1650-500. איור נאס
הדמיית אמן של XTE J1650-500. איור נאס

לחורים שחורים נראה שאין גבול עליון. ישנם חורים שחורים בעלי מסה הגדולה פי מאות מיליונים מהשמש. ואולם כמה קטנים הם יכולים להיות? אסטרונומים גילו את מה שנחשב עד כה לחור השחור הקטן ביותר שהתגלה. מסתו רק 3.8 מסות שמש, וקוטרו 25 קילומטרים.
על התגלית הכריזו ניקולאי שפושניקוב ממרכז טיסות החלל גודארד של נאסא ועמיתיו במפגש השנתי של האגודה האסטרונומית האמריקנית – החטיבה לאנרגיות גבוהות.

החור השחור הזעיר, ששמו XTE J1650-500 שהתגלה עוד ב-2001 במערכת כפולה ביחד עם כוכב רגיל. האסטרונומים ידעו על המערכת הכפולה מזה כמה שנים, אך הם סוף סוף הצליחו לבצע מדידות מדויקות תוך שימוש בטלסקופ החלל רוסי כדי לאתר את מסתם המדויקת של שני מרכיבי המערכת.

אף כי החורים השחורים ע צמם הם בלתי נראים, הם מוקפים לעיתים קרובות על ידי דיסקה של גז חם ואבק הנמשכים אליו כמו מים היורדים בכיור. כאשר הגז החם מצטבר, הוא משחרר קרני X במרווחים קבועים. האסטרונומים העריכו מזמן כי תדירותם של התפרצויות קרני X תלויה במסה של הכוכבים. ככל שהמסה של החור השחור גדלה, מתפשטת דיסקת האבק החוצה ואז יורדת תדירות פליטת קרני ה-X.

באמצעות הצלבת שיטה זו עם שיטות אחרות הצליחו המדענים לפתח טכניקה למדידת משקלם של חורים שחורים, הצוות משוכנע כי עלה בידיו למצוא את הטריק שמאפשר למדוד מסות של חורים שחורים. כאשר הם יישמו את הטכניקה על XTE J1650-500 הם גילו כי מסתו היא 3.8 מסות שמש פלוס מינוס חצי מסת שמש. נתון זה קטן באורח משמעותי מאשר השיא הקודם – חור שחור שמסתו 6.3 מסות שמש.  נשאלת השאלה איפוא מהו הגבול התחתון האפשרי לחור שחור? האסטרונומים מעריכים כי הוא שוקל בין 1.7 ל-2.7 מסות שמש. מסה קטנה יותר משמעה כוכב ניוטרונים. מציאת חור שחור המתקרב לגבול התחתון תסייע להבין טוב יותר כיצת מתנהג החומר כאשר הוא מתנגש בסביבה קיצונית זו.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

27 תגובות

 1. אני לא אישה אני ילדה. היום בבית הספר שלי כל הבית ספר שלי שמה כולות מוזרות וכל הכיתות יצאו למיגרש וכולם ראו אותו את החור השחור זה היה מפחיד מאוד=[

 2. למר א. בן -נור

  אין דבר יותר קל מאשר להצטרף לדיעה מקובלת.
  השאלה היא אם תעיז לסטות מן המקובל.
  נכון, אני יודע שרוב הסוטים מן המקובל טועים וקל לאנשים לתקוף דיעות חריגות כי בדרך כלל הן לא נכונות אבל זכור , רק סטיה מהמקובל תביא לפריצת דרך במדע ובכל דבר אחר.
  אז אולי הדיעות שלי הן דברי שטות, ואולי יש לי רק קצת השכלה בסיסית,
  אבל, כל עוד לא יאסרו את הכניסה לאתר הידען במחסום של I.Q אני אמשיך להיכנס לאתר.
  אציין גם ששמחסום ה I.Q שימנע ממני להכנס לאתר ימנע גם מרבים , רבים, אחרים להכנס לאתר.

  לכן, כדי להקל, עדיף שמי שרוצה, שידלג על תגובבתי.
  אני חיי טוב עם זה.

  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן