סיקור מקיף

כוכב הלכת הקטן ביותר מחוץ למערכת השמש

עם זאת עדיין מדובר בכוכב לכת שמסתו פי 5 מכדור הארץ המקיף שמש קרה יותר במסלול שאורכו עשר שנים

אבי בליזובסקי

צוות בינלאומי של אסטרונומים פרסום השבוע בכתב העת נייצ’ר, כי גילה את כוכב הלכת הקטן ביותר והדומה ביותר לכדור הארץ עד כה מחוץ למערכת השמש, אם כי קר בהרבה ממנו. כוכב הלכת החדש גדול פי 5 מכדור הארץ נמצא במרחק כ-25 אלף שנות אור מאיתנו, ומקיף ננס אדום.
התגלית בוצעה באמצעות שימוש בשיטה המכונה מיקרו-עדשות, שניתן באמצעותה לזהות כוכבי לכת מרוחקים בעלי מסות קרובות לזו של כדור הארץ. מידות החום הקרות יחסית על פני אותו כוכב לכת לא מאפשרות הגברת הסבירות למציאת חיים על פניו, אומרים חברי הצוות בידיעה שפורסמה על כך בבי.בי.סי.
כוכב הלכת, שזכה בינתיים לכינוי OGLE-2005-BLG-390Lb, מקיף את השמש שלו במסלול שאורך עשר שנים שלנו. הכוכב הוא כאמור ננס אדום שדומה במקצת לשמש אך קטן וקר יותר. בנוסף לכך, אותה מערכת בה שוכן כוכב הלכת קרובה יותר מאיתנו למרכז גלקסית שביל החלב.

כמו לכדור הארץ יש לאותו כוכב לכת גלעין סלעי וככל הנראה גם אטמוספירה, לפחות דקיקה, אך מסלולו הארוך וחומה הנמוך יותר של שמשו משמעם שזהו עולם קר מאוד. ההערכה היא שמידת החום על פניו מגיעה למינוס 220 מעלות צלזיוס, ולפיכך פני השטח שלו מכוסים בנוזל קפוא. יתכן שהוא מזכיר יותר גרסה מאסיבית של פלוטו.
לדברי החוקר הראשי בפרויקט, פרופ’ מייקל בוד מאוניברסיטת ג’ון מור בליברפול, בריטניה, מדובר בתגלית חשובה.
“למרות כל ההבדלים זהו כוכב הלכת הדומה ביותר לכדור הארץ מבחינת גודלו ומרחקו מהשמש. עד כה, החלק העצום מבין למעלה מ-160 כוכבי הלכת שהתגלו מחוץ למערכת השמש היה של ענקי גזים כדוגמת צדק ואף מאסיביים ממנו במרחק שדומה למרחק של כוכב חמה מהשמש.
לידיעה המלאה בבי.יב.יס.י

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן