סיקור מקיף

נצפה כוכב לכת הקטן ביותר

מומחים אירופים גילו את כוכב הלכת הקטן ביותר עד כה מסתו פי 14 מזו של כדור הארץ אך קטן בהרבה מענקי הגזים המהווים את מרבית אוכלוסיית כוכבי הלכת שנתגלו עד כה * במקביל טלסקופ בקוטר 10 ס”מ גילה כוכב לכת בגודל של צדק במרחק 500 שנות אור. “מדובר בעידן חדש בחקר כוכ

אבי בליזובסקי

כך נראה טרס-1, באיור של אמן (אתר המרכז לאסטרופיסיקה של הרווארד-סמיתסוניאן)
כך נראה טרס-1, באיור של אמן (אתר המרכז לאסטרופיסיקה של הרווארד-סמיתסוניאן)

בהמשך גם עדכונים מריכוז מקורות מתאריך 1/9/04 – שבו כל התקשורת הישראלית הצטרפה לידיעה שפורסמה באתר הידען כמעט שבוע קודם לכן:
קישור ישיר לדף זה: https://www.hayadan.org.il/extra260804.html

מדענים אירופים גילו לאחרונה מה שהם מתארים ככוכב הלכת דמוי הארץ הקטן ביותר המקיף כוכב מחוץ למערכת השמש שלנו. הכוכב, בכל זאת מסתו פי 14 מזו של כדור הארץ אך קטן בהרבה מענקי הגזים המהווים את מרבית אוכלוסיית כוכבי הלכת שנתגלו עד כה. הוא גם קרוב מספיק לשמש שלו ולפיכך כנראה שאיננו מלא בקרח.

ד”ר נונו סאנטוס Santos מאוניברסיטת ליסבון, אומר כי כוכב הלכת החדש הוא סופר דמוי ארץ. הוא דיבר בכנס הפורום הפתוח יורו-סיינס בשטוקהולם, שוודיה. ד”ר סנטוס טוען כי הגילוי מספק שיא חדש ככוכב הלכת הקטן ביותר שנתגלה עד כה מסביב לשמש דומה לזו שלנו. “ומעמיקה עוד יותר את ההובלה של אירופה בשדה זה”. אמר.

הגילוי בוצע באמצעות הספקטורגרף הרגיש הארפס במצפה האירופי הדרומי – בטלסקופ בקוטר של 3.6 מ' בלה-סילה. כוכב הלכת שהתגלה מקיף את הכוכב Mu Arae בקונסטלציה הדרומית אלטאר (Altar). זהו כוכב הלכת השני שהתגלה סביב הכוכב הזה והוא משלים הקפה סביב השמש שלו ב-9.5 ימים.

מו-ארה מוכר גם ככוכב ההורה של כוכב לכת דמוי צדק המקיף אותו במשך 650 ימים. תצפיות קודמות הובילו למסקנה שלצד כוכב הלכת הגדול יש גם כוכב לכת נוסף אחד לפחות.

לדברי פרנסואה בושיוף מהמעבדה לאסטרופיסיקה במרסיי, “לא רק שמדידות הארפס אישרו את מה שסברנו קודם לכן אודות הכוכב, אלא גם הראו שיש גם כוכב לכת נוסף במסלול קצר בהרבה.” לדבריו, הדבר עושה את מו-ארה למערכת שמש מעניינת במיוחד.

נמצאו “תאומים” לנפטון ואורנוס; האם כדור הארץ הבא בתור?

מאת יובל דרור, הארץ, 1/9/04
הנקודות המנצנצות שאנו רואים בשמי הלילה הן כוכבים ולא כוכבי לכת; למעט כוכבי הלכת במערכת השמש שלנו. נקודות אלה הן שמשות, הדומות לשמש הלוהטת שלנו. אלא שעל שמש לא ניתן לקיים חיים, ולכן בעשור האחרון מתרכזים המדענים בחיפוש אחר כוכבי לכת סלעיים, מהסוג של כדור הארץ. הבעיה היא, שכוכבי לכת אלו זעירים במונחים קוסמיים וקשה להבחין בהם.

על פריצת הדרך הראשונה במציאת כוכבי לכת סלעיים נודע בשבוע שעבר, לאחר שקבוצת מדענים מאירופה הודיעה שגילתה את כוכב הלכת הקטן ביותר שהתגלה מחוץ למערכת השמש. אמש דיווחה נאס”א על שתי קבוצות מדענים אחרות, שגילו שני כוכבי לכת חדשים, והכריזה כי לראשונה נמצאו המקבילים של כוכבי לכת מסוג נפטון ואורנוס במערכות שמש שאינן מערכת השמש שלנו. “גילויים אלה מקרבים אותנו ליכולת לענות על השאלה האם אנחנו לבד ביקום”, אמרה אן קארי מנאס”א.

עד לפני עשור נחשבה משימת איתור כוכבי הלכת לכמעט בלתי אפשרית. ואולם בשנים האחרונות חלה התקדמות משמעותית בשיטות לגילויים. התקדמות זו הובילה לגילויו של כוכב לכת סלעי, החג מסביב לכוכב Mu Arae, על ידי מדענים מצוות HARPS האירופאי. האסטרונומים הצליחו לאתר אותו לאחר שגילו שהכוכב שלו “מתנדנד” או “רוטט” בשל כוח המשיכה של כוכב הלכת המקיף אותו.

כוכב לכת זה אינו קטן כלל. מאסתו גדולה פי 14 מזו של כדור הארץ ומסיבה זו כונה “סופר כדור-הארץ”. הוא מרוחק 13 מיליון ק”מ מהשמש שלו, שאותה הוא מקיף כל 9.5 ימים. מכאן, שכוכב הלכת קרוב לשמש שלו בצורה שלא תאפשר חיים על גביו. למרות זאת – ובהתחשב בעובדה שהוא מרוחק 480 טריליון קילומטר ו-50 שנות אור מכדור הארץ, ובכך שעד כה הצליחו האסטרונומים לאתר רק כוכבי לכת מסוגו של ענק הגז “צדק” – איתורו נחשב להישג מרשים.

אתמול, במסיבת עיתונאים, דיווחו ג'ף מרסי מאוניברסיטת קליפורניה וברברה מקרתור מאוניברסיטת טקסס, שעמדו בראשן שתי קבוצות המדענים מארה”ב, על איתור שני כוכבי לכת קטנים נוספים, שככל הנראה עשויים מקרח או סלעים, ושהמאסה שלהם גדולה פי 20-15 מזו של כדור הארץ. אחד מכוכבי הלכת הוא חלק ממערכת השמש, הכוללת שלושה כוכבי לכת נוספים. לטענת המדענים, זו הפעם הראשונה שאסטרונומים מצליחים לאתר מערכת שמש המורכבת מארבעה כוכבי לכת החגים סביב שמש. בעקבות הגילויים, לדבריהם, ניתן להעריך כעת כי בגלקסיית שביל החלב לבדה יש כ-20 מיליארד מערכות שמש.

“אנחנו מתעניינים בכוכבי לכת שמזכירים בתכונותיהם את כדור הארץ משתי סיבות”, מסביר ד”ר שי צוקר, מאוניברסיטת ז'נבה שמשתתף במחקר דומה לאיתור כוכבי לכת. “הראשונה היא החיפוש אחר חיים. השנייה היא, השאיפה שלנו כמדענים להבין את האבולוציה של מערכת השמש שלנו ובתוכה, כדור הארץ”.

מרסי אמר, כי אבני הבניין שבונים את החיים ביקום נמצאים בכל מקום כמו מולקולת המים. “כעת אנחנו מוצאים שהאתרים שעליהם נוצרים חיים, כוכבי הלכת הסלעיים, נמצאים גם הם ביקום. יכול להיות שכבר בתקופת חיינו נגלה אם על אותם כוכבי לכת סלעיים, המזכירים את כדור הארץ, יש חיים”.

אסטרונומים גילו כוכבי לכת קטנים מחוץ למערכת השמש

צוות חוקרים גילה שני כוכבי לכת – הקטנים ביותר שהתגלו עד כה – הסובבים סביב כוכבים דמויי שמש. מסת כוכבי הלכת דומה לזו של נפטון ואורנוס, וגילויים מעודד את המדענים, המצפים לגילוי כוכב לכת הדומה בתנאיו לכדור הארץ

טל איתן והסוכנויות

גילוי סוג חדש של כוכבי לכת המקיפים כוכבים מחוץ למערכת השמש, מסעיר את האסטרונומים. מדובר בקפיצת דרך משמעותית לחיפוש כוכבי לכת הדומים בהרכבם, גודלם וטיבם לכדור הארץ, שבחלק מהם אף עשויים להתקיים חיים.

“עדיין לא הצלחנו לאתר כוכבי לכת דמויי-ארץ, אך הצלחנו לצפות באחיהם הגדולים, ומקווים שנוכל למצוא את כוכבי הלכת הקטנים יותר בקרוב”, אמר פול בטלר ממכון קרנגי בוושינגון, שהיה שותף לגילוי.

שני כוכבי הלכת שהתגלו הם בעלי מסה הגדולה פי 15 עד 20 פעם ממסת כדור הארץ, בדומה למסה של נפטון. קוטרם של כוכבי הלכת שהתגלו גדול פי 2-3 מקוטרו של כדור הארץ, אמרו אנשי סוכנות החלל האמריקנית, נאס”א.

בכך, שונים גופים אלה מכל כוכבי הלכת שנצפו עד כה בידי המדענים. רוב גרמי השמים שאנו רואים בעין בלתי מזוינת הם כוכבים הדומים בהרכבם לשמש שסביבה סובב כדור-הארץ. בשל גודלם היחסי הקטן, ומרחקם מכדור הארץ, התקשו האסטרונומים לצפות בכוכבי לכת, הסובבים את אותן שמשות.

עד כה, כוכבי הלכת שהצליחו החוקרים לזהות, למעלה מ-100 במספר, היו בעלי מסה גבוהה מאוד הגדולה בהרבה מזו של כדור הארץ. לרוב, מסתם הממוצעת של כוכבי הלכת שהתגלו מחוץ למערכת השמש, הייתה דומה למסתו של יופיטר, הגדולה פי 318 ממסת כדור הארץ, והחוקרים מעריכים כי אלו כוכבי לכת עצומים המורכבים בעיקר מגז, כך שאין אפשרות לקיום חיים, כפי שאנו מכירים אותם, על פניהם.

אך כוכבי הלכת החדשים שנתגלו פותחים תקווה חדשה למציאתם של כוכבי לכת קטנים יותר, בעלי קרקע מוצקה שאולי יאפשרו קיומם של חיים על פניהם. האסטרונומים ציינו כי הפלנטות שנתגלו עד כה, דומות בגודלם לכוכבי הלכת נפטון ופלוטו, ולמרות שהן שונות מכדור הארץ, עצם הגילוי מעוררת תקווה לגילויים של כוכבי לכת אחרים, קטנים יותר, בעתיד.

חיים בחלל?

כוכב לכת דמוי-ארץ עשוי להיות מוקד למחקרים שונים, לבדיקת הרכבו וטיבו. ההערכה היא, שמציאתו של כוכב לכת הדומה בתנאיו לכדור הארץ, תפתח פתח למחקרים סביב הסיכויים להתפתחות של חיים על פניו, ולפענוח אחת משאלות המחקר הגדולות ביותר של המין האנושי – האם אנו יחידים בחלל, או שמא יש חיים אחרים, אי שם מחוץ למערכת השמש?

רוב כוכבי הלכת שמחוץ למערכת השמש, וגם הגדולים שבהם, התגלו באמצעות צפייה בהתנהגותם של כוכבים רחוקים, שהושפעה כתוצאה מכוכבי לכת שסובבים אותם. לכוכבים אלה יש הִתְנוֹדְדוּת אופיינית, המעידה על קיומו של כוכב לכת אחד או יותר, הסובב אותו ומשפיע על תנועתו בחלל. האסטרונומים מחפשים כוכבים בעלי תנודה מוזרה, ובוחנים האם היא נובעת כתוצאה מהשפעתם של כוכבי לכת הסובבים את הכוכב במסלול היקפי.

כוכב הלכת החדש הראשון שהתגלה, דומה בגודלו לנפטון וסובב סביב כוכב קטן הנמצא במַעֲרָךְ (קונסטלצית) ליאו (Leo). הוא מרוחק מאיתנו פחות מ-30 שנות אור – מרחק קטן במונחים אסטרונומיים. כוכב הלכת השני התגלה בידי ברברה מקארתור מאוניברסיטת טקסס, והוא מרוחק כ-40 שנות אור מכדור הארץ. שני כוכבי הלכת מקיפים את השמש שלהם בשלושה ימים או פחות, במסלול הקטן יותר ממסלול של כדור הארץ סביב השמש.

טלסקופ זעיר גילה כוכב לכת ענקי ומרוחק

מערכת וואלה!

25/8/04

טלסקופ זעיר הצליח להבחין בכוכב לכת ענקי החג סביב כוכב מרוחק, תוך שימוש בטכניקה שעשויה לפתוח עידן חדש בגילוי החלל, כך אמרו מדענים אמש.

טלסקופ בקוטר של כ-10 ס”מ – בערך באותו גודל שבו עשויים להשתמש חובבי חלל ביתיים – עקב אחרי התעמעמותו ההדרגתית של אור מכוכב בהיר במרחק 500 שנות אור. שנת אור היא המרחק שאור עובר בשנה – כ-9.6 טריליון קילומטרים.

העימום רימז על נוכחותו של כוכב לכת גדול שחוסם באופן קבוע את האור בדרכו מהכוכב לכדור הארץ. תצפיות מאוחרות יותר שנעשו באמצעות הטלסקופ העצום קק-1 בהוואי, שקוטרו 10 מטרים, אישרו את הממצא.

למעלה מ-100 כוכבי לכת, החגים סביב כוכבים מחוץ למערכת השמש שלנו, התגלו בעשור האחרון, אולם רובם התגלו על ידי הבחנה בכוכבים שמשאירים חותם רועד אופייני, המעיד על הימצאות כוכב לכת בסמוך.

קרוב לכוכב שלו, מהיר מאד וחם מאד

הטלסקופ הזעיר שמצא את כוכב הלכת האחרון הזה הוא חלק מרשת של מכשירים המכונה סקר כוכבי הלכת החיצוניים הטרנסאטלנטי, או טר”ס (TreS). רשת זו נועדה במיוחד למציאת כוכבי לכת החגים סביב כוכבים בהירים. כך לדברי מדענים, שהשיבו לשאלות סוכנות הידיעות רויטרס באמצעות דוא”ל.

באחת ההצהרות, ממרכז האקטרופיזיקה של מרכז הרווארד-סמיתסוניאן, נכתב כי הממצא החדש, שהתגלה תוך שימוש בטלסקופ כה קטן, “ממחיש שאנו נמצאים על סף עידן חדש בגילוי כוכבי לכת”. גיירמו טורס ממרכז האסטרופיזיקה של הרווארד, אחד ממחברי המחקר על הממצא, אמר כי “הגילוי הזה מוכיח שאפילו טלסקופים צנועים מסוגלים להעניק תרומה ענקית לחיפוש אחר כוכבי לכת”.

כוכב הלכת החדש, המכונה טר”ס-1, הוא ענק גז בערך בגודל של צדק, הממוקם במערכת הכוכבים “לירה” (הקתרוס). הוא מקיף את הכוכב שלו בערך אחת לשלושה ימים ממרחק של כ-6.5 מיליון קילומטרים בלבד, הרבה יותר קרוב ומהר מכפי שכוכב הלכת חמה חג סביב השמש שלנו. הקרבה לכוכב מעניקה לכוכב הלכת החדש טמפרטורה של כ-815 מעלות צלזיוס.

הקבוצה שגילתה את טר”ס-1 כוללת מדענים מהמכון האסטרופיזי של איי הקנארים, המרכז הלאומי האמריקאי למחקר אטמוספרי, מצפה הכוכבים לואל והמכון הטכנולוגי של קליפורניה. מידע נוסף, כולל איור של כוכב הלכת החדש, ניתן למצוא באתר המרכז האסטרופיזי של הרווארד, המצורף להלן.

לידיעה בבי.בי.סי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן