סיקור מקיף

מפגש אחד של ספקנים בפאב (וידאו)

"חברות התרופות. ידידות או אויבות?" היה הנושא של ערב ספקנים בפאב שהתקיים בבאר שבע, צפיה בהרצאה ותחזית האירועים הקרובים בכתבה זו

לוגו ספקנים בפאב
לוגו ספקנים בפאב

יום ראשון החמישה עשר למאי 2011, השעה קצת אחרי שמונה בערב. קבוצה קטנה ומגוונת של אנשים מתכנסת בפאב המוג'ו בבאר-שבע כדי לשמוע הרצאה ולהשתתף בדיון בנושא "חברות התרופות. ידידות או אויבות?". זהו עוד אחד מערבי ספקנים בפאב המתקיימים מפעם לפעם בערים שונות ברחבי הארץ.

המרצה הוא פרופסור מארק קלרפילד, ראש מחלקת הגריאטריה בבית החולים סורוקה, הקהל הסקרן והמעוניין מגוון בגילו ובהשכלתו, והנושא מאתגר ומעורר מחלוקת גם במה שנקרא "הקהילה הספקנית". פרופסור קלרפילד מתחיל (ומסיים) את דבריו באמירה לפיה כמעט שום תרופה חדשנית לא יצאה מברית המועצות הקומוניסטית. חברות התרופות הפרטיות נחוצות. זו היתה נקודת ההתחלה שלו. זה היה הויתור שלו. אבל לא היו ויתורים נוספים. יתר ההרצאה הוקדש לביקורת נוקבת על חברות התרופות ועל התנהגותן.

ההרצאה מתקדמת. פרופסור קלרפילד מתאר לקהל את העולם של חברות התרופות. הוא מספר על סוכנות המכירות הצעירות והנאות שתפקידן לשדל את הרופאים להשתמש בתרופות של החברות שלהן ולהראות להם רק את המחקרים המתאימים. הוא מספר על המתנות השונות שמרעיפות חברות התרופות על הרופאים, החל ממכשירי כתיבה וכלה במימון השתתפות בשתלמויות וכנסים. גם התמיכה של חברות תרופות שונות במחקרים רפואיים שנוגעים למוצרים שלהם עולה בהרצאה. פרופסור קלרפילד גם מציג מחקר המצביע על כך שמאמצי חברות התרופות אכן נושאים פרי, ורופאים נוטים יותר להמליץ על מוצרים של חברות שמשקיעות בהם.

מהצד השני הקהל מאוד מעורב. כבר במהלך ההרצאה עולות שאלות ביקורתיות, ופרופסור קלרפילד שמח להשיב ולהתמודד עם כל שואל. אחרי שההרצה מסתיימת מתחיל דיון ערני ביותר. האם חברות התרופות באמת כל-כך רעות? האם הבעיה היא בפעולתן, באתיקה של הרופאים, או בכשלים של הרגולטור? אולי המשתתף הבולט בדיון הוא ד"ר יוסי לוי, ביוסטטיסטיקאי שעובד בחברת תרופות, ומציג עמדה אחרת. יוסי לוי הוא גם המרצה במפגש הבא של "ספקנים בפאב באר-שבע".

אפשר לצפות בהרצאה של פרופ' קלרפילד בערוץ ה-YouTube של ספקנים בפאב.

"ספקנים בפאב" הם מפגשים חודשיים המיועדים לכל מי במדע, היסטוריה, פילוסופיה ובחינה רציונלית של המציאות. המפגשים מתקיימים בפאבים או במקומות אחרים שמאפשרים אווירה בלתי פורמלית, וכוללים בדרך כלל הרצאה (או "תוכנית אומנותית" אחרת) ודיון. "ספקנים בפאב" נערך לראשונה בלונדון ב-1999. בישראל יש ארבע קבוצות "ספקנים בפאב": בחיפה, תל-אביב, ירושלים ובאר-שבע.
המפגש הבא של ספקנים בפאב באר-שבע יתקיים ביום ב', ה-4/7, בשעה 20:00 ב"מוג'ו", אביה השופט 1. איך יודעים שתרופה עובדת? איך יודעים שתועלתו של טיפול רפואי עולה על נזקו? ד"ר יוסי לוי, ביוסטטיסטיקאי בכיר וראש צוות ביוסטטיסטיקה בחטיבת המחקר והפיתוח של חברת התרופות "טבע", בעל תואר ד"ר לסטטיסטיקה מהאוניברסיטה העברית, ידבר על ההיסטוריה ועל החשיבות של הניסויים הקליניים ברפואה המדעית. הכניסה חופשית אבל יש להרשם מראש כאן.

מידע על המפגשים הבאים של ספקנים בפאב במקומות אחרים בארץ תוכלו למצוא כאן.

אמן החושים אמיר לוסטיג יופיע בספקנים בפאב חיפה
ספקנים בפאב חיפה ייארח את אמן הקסמים והטלפתיה אמיר לוסטיג, אחד מהמובילים בישראל בתחום. אמיר, שעוסק בתחום 17 שנים, ידוע ומקובל בקרב הקוסמים כבעל הידע המקיף והנרחב ביותר בארץ בתחום הקסמים, משמש יועץ מקצועי לקוסמים ואמני במה בארץ ובחו"ל. הייחוד של אמיר מתבטא ביכולת מקצועית מרשימה ובתקשורת המיוחדת שהוא יוצר עם הקהל מולו הוא מופיע. הנסיון הרב שצבר במהלך השנים בתחום המנטליזם, קריאת המחשבות וראיית הנסתר הקנו למופעיו מעמד של אמן מהשורה הראשונה. התחכום וההומור השולטים בהופעותיו זיכו אותו בפרסים יקרי ערך, בניהם זכייה פעמיים ברציפות במקום הראשון בתחרות הארצית של האגודה לקידום אמנות הקסמים בישראל.
יום ראשון, ה-10/7 בשעה 20:30. המרתף 10, ירושלים 23, הדר הכרמל, חיפה. הכניסה חופשית אבל הפעם חובה להרשם מראש כאן. אנחנו צופים שהאירוע יהיה פופולרי ולא נוכל להבטיח מקום למי שלא יירשמו, גם אם הם מקבועי הפאב.

אירועי יוני-יולי האחרים של ספקנים בפאב
ספקנים בפאב תל-אביב יתקיים ביום רביעי הקרוב (29/6). עו"ד יהונתן קלינגר ייעשה לנו ספקנות משפטית, ויידבר על מדעי המשפט: (לא) כמו שראיתם בטלויזיה. יום למחרת, ה-30/6, יתקיים ספקנים בפאב ירושלים, ויעסוק בספקנות באומנויות לחימה עם חנן שיינפלד. וכאמור ב-4/7, ספקנים בפאב באר שבע עם ד"ר יוסי לוי, על ההיסטוריה של הניסויים הקליניים.


ספקנים בפאב באר שבע עם פרופ' מארק קלארספילד חלק א'


ספקנים בפאב באר שבע עם פרופ' מארק קלארספילד חלק ב'

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. טוב שיש ביקורת וקולם נשמע.

    אפשר גם לשמוע את האמת מאינסיידר לעולם חברות התרופות :
    המנכ"ל בשבדיה של חברת התרופות הענקית איליי לילי,
    ד"ר ג'ון ויראפן מספר איך דברים מתנהלים מבפנים

    http://www.youtube.com/watch?v=-5uVrbH9lME

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן