סיקור מקיף

עיקר חדשות המדע ב-2004

שנת 2004 היתה שנה מעניינת התגלו בה ההוביטים הראשונים, התפתחויות בתחום תאי הגזע והננטכנולוגיה ועוד


האם התקיים עד לאחרונה עוד מין של אדם?

כמעט כל אתרי חדשות המדע באינטרנט תיארו את הידיעה הזו כחדשה החשובה של השנה: "התגלו שרידי גזע אדם ננסי שחיו באינדונזיה עד לפני 12 אלף שנה" (28/10/04)

כזכור, מדענים גילו מין חדש של בני אדם ננסיים שחיו באינדונסיה בו זמנית עם ההומו סאפיינס, ובאותו זמן בו מילאו אבותנו את כל העולם. המין החדש, שזכה לכינוי ההוביט בשל גודלו הננסי חי באיי פלורס עד לפני 12 אלף שנים. כך מוסר כתב העת נייצ'ר.
הממצא נחשב כאחד המשמעותיים ביותר מסוגו מזה כמה עשורים. אריכאולוגים אוסטרליים חשפו את העצמות כשחפרו באתר הקרוי Liang Bua, אחד ממערות אבן החול הרבות הפזורות בפלורס.
השרידים של חלק משלד נמצאו בעומק 5.9 מטרים. בתחילה סברו החוקרים כי מדובר בגופת ילד ואולם חקירה מעמיקה יותר העלתה כי אין זה כך. תכשיטים על השיניים וקווי הגדילה של העצם הוכיחו כי מדובר במבוגר, אגן הירכיים העיד על כך שזו נקבה וחלק מעצמות הרגל העידו על כך שהאישה הזו הלכה על שתיים כמונו.
"כשקיבלנו נתונים על גיל השלד הופתענו כמה צעיר הוא, וכמה מהמדענים שעובדים איתנו חושבים שזו חייבת להיות טעות בגלל שלשלד יש כל כך הרבה מאפיינים ארכאים ופרימיטיביים" אמר אחד השותפים בגילי, מייק מורווד, פרופסור לארכאולוגיה באוניברסיטת ניו אינגלנד שבאוסטלריה.
השלד של האשה הוא בן 18 אלף שנה, והוא ידוע כ ליאנג בואה 1 או בקיצור LB1, והוא סווג כמין חדש שזכה לכינוי הומו פלורסיאנזיס (Homo floresiensis). גובהה היה מטר אחד והיו לה זרועות ארוכות וגולגולת בגודל של אשכולית. מאז הגילוי נמצאו שרידים של עוד ששה פרטים מאותו המין. LB1 חלקה אי שבו חיו גם חולדות בגודל של גולדן רטריבר, צבי ענק ולטעות ענק לרבות דרקוני הקומודו ופילים ננסיים בגודל של פוני שקראו להם סטגודון, שההוביטים קרוב לודאי צדו.
בינתיים הגיעו גם שמועות על גילויה ואולי אף לכידתה של הוביטית חיה אך אין לכך כל אישור.
לידיעה בהרחבה


פרס נובל לראשונה לישראלים הפעילים בארץ

103 שנים לאחר תחילת הענקת פרסי נובל ו-56 שנים לאחר הקמת המדינה, ולמרות ש-125 מתוך כ-700 זוכי פרסי נובל לדורותיהם הם יהודים, זכו סוף סוף שני ישראלים בפרס הנכסף. השניים אהרון צ'חנובר ואברהם הרשקו מהטכניון בחיפה, והאמריקני אירווין רוז מאוניברסיטת קליפורניה, הם הזוכים בפרס נובל לכימיה לשנת 2004 . הם זכו בפרס עקב עבודתם על האופן שבו מייצר הגוף האנושי חלבונים כדי להגן על עצמו מפני זיהומים. בשטוקהולם הם התקבלו בכבוד מלכים, וזכו להכנס לפנתיאון של המדענים החשובים בעולם. בהרצאת הנובל המסורתית שבה מתכבד כל זוכה, בחרו שני הישראלים להראות בשקפים את העיר חיפה ואת המנזר שבו עבדו על התגלית בשנות ה-70. השניים מזהירים כי אם תימשך התדרדרות מערכות החינוך הבסיסיות וההשכלה הגבוהה, לא יהיו עוד זוכים ישראלים בנובל.
ידען מיוחד הסוקר את פרסי נובל, בצירוף התרשמות אישית מהטקס בשטוקהולם


ישראל מובילה במספר הפרסומים המדעיים לנפש (16/10)

המדענים הישראלים מובילים על פני עמיתהם בעולם המערבי בפרסומים מדעיים. את הנתון המעודד הזה חשף יו"ר הוועדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, פרופסור שלמה גרוסמן, לרגל שנת הלימודים האקדמית.
על פי הנתונים שהציג, נמצאים המדענים הישראלים במקום הראשון מבחינת הפרסומים המדעיים בתחום מדעי המחשב. אחרי ישראל ממוקמים ברשימה מדענים מארצות הברית, מדנמרק ומקנדה. גם בתחומי ידע נוספים מרבים הישראלים לכתוב מאמרים: כך, נמצאת ישראל במקום השלישי במחקר הביו-רפואי, במקום החמישי בכימיה, במקום השישי במדעי כדור הארץ והחלל, ובמקום השמיני בפיזיקה.
"ישראל תופסת מעמד אדיר במחקר בעולם", אמר גרוסמן, "אך כדי שתוכל לשמור על מעמדה היא חייבת להקצות משאבים מתאימים להמשך ביצוע מחקרים".
לידיעה בהרחבה


ננו טכנולוגיה

השנה הופגזנו בחדשות בתחום הננו טכנולוגיה. אשר עידן, עתידן מאוניברסיטת בר-אילן אומר כי ננוטכנולוגיה היא המהפכה הטכנולוגית הבאה לאחר האינטרנט. מהפכת המחשב האישי ומהפכת האינטרנט, התאפשרו בשל טכנולוגיות המאפשרות לעבוד עם מכשירים, כמו רכיבי המעבדים, ברמת המיקרו (אלפית המילימטר). עתה הולכת ומתקרבת המהפכה הבאה בשל טכנולוגיות המאפשרות לעבוד עם מכשירים, כמו נימי דם ונוירונים מלאכותיים ברמת הננו) מיליונית המילימטר). אולי הגענו לשלב כניסת קרנות הון הסיכון לתחום הננוטכנולוגיה בצורה מסיבית, משום שלאחרונה ממשלת ארה"ב הקציבה ל"סוכנות האמריקאית לננוטכנולוגיה" סכום המתקרב למיליארד דולר.
ידען ננו טכנולוגיה


רובוטיקה

לא רחוק היום בו רובוטים ניידים יימכרו בשוק המסחרי ומהשירותים שלהם תהנה כלל האוכלוסיה, כך קובע מחקר חדש וניתוח מגמות טכנולוגי שערכה חברת המחקר Strategy Analytics (SA), המתמחה בייעוץ עסקי לחברות טכנולוגיה. מחקר השוק נחשף בכנס "רובוטים בכל בית?" שערכה ועדת הכלכלה לאירופה של האו"ם לשנת 2004. את המחקר שעוסק בנושא המוכנות המסחרית לייצור ולשימוש ברובוטים ניידים, אשר הוזמן על ידי האו"ם, ערכה נינה באק, סגנית נשיא ב- SA.
מחקר השוק של SA תחת הכותרת: "רובוטי שירות ניידים: הכניסה לעולם המסחרי", מספק תמונת מצב עדכנית של תחום הרובוטיקה לצרכים מסחריים ובוחן את האתגרים העומדים בפני המפתחים רובוטים ניידים, הצריכים לפעול בסביבות דינמיות. המחקר סוקר את הקטגוריות השונות של הרובוטים הניידים היוצאים כיום ממעבדות המחקר לחיים האמיתיים, אך מציין כי עדיין מדובר ב"שוק הנמצא בשלב העוברי שלו". באק אף מזהה את המחסומים שעליהם צריך השוק להתגבר, על מנת להגיע לשלב של שימוש מסחרי נפוץ.
הונדה מוטור השיקה את הגרסה החדשה של הרובוט האנושי שהיא מייצרת – רובוט שיודע לרוץ, לעקוף מכשולים ולהגיב למגע אנושי. מפתחיו של הרובוט, שנראה כמו ילד בחליפת אסטרונאוט ומכונה אסימו, אומרים כי המודל החדש הוא התקדמות משמעותית ביחס למודלים הקודמים. לטענתם, אסקימו מקרב אותם לפיתוח רובוט שיכול לנוע לבדו בבתים ובמשרדים ולקיים אינטרקציות עם אנשים.
לידיעה בהרחבה


החקלאות פותחה 10,000 שנה מוקדם יותר(28/6/2004)

סוגי בר של אם החיטה כמו אלו שנמצאו באוהלו היו המבשרים של הצעדים הראשוניים של החלקאות לפני 23 אלף שנים, הרבהיותר מוקדם מאשר סברו עד כה. כך אומרים מומחים.
מיני עשבים הכוללים סוגי בר של חיטה ושעורה, שהיוו אבותיהם של מגוון הדגנים הגדלים כיום.
צוות ישראלי-אמריקני דיווח את הממצאים בכתב העת ings of the National Academy of Sciences.
העדות באה מאיסוף של 90 אלף שאריות צמחים פרהסטוריות שנחפרו באוהלו בצפון הארץ. אתר אוהלו יושב בזמנים פרה-הסטוריים ונותר ללא הפרעה עד לחפירות האחרונות שנעשו בידי אהוד וייס מאוניברסיטת הארוארד ועמיתיו.
הסביבה מעוטת החמצן שימרה היטב את שאריות הצמחים שהושארו שם בתקופת האבן. הארכיאולוגים גם מצאו שרידי צריף, מדורה, קבר אנושי וכלי אבן באתר.


מתקפת הציקדות

מיליארדי ציקדות הציפו בחודשיים האחרונים שטחים גדולים של ארה"ב – מניו ג'רסי עד וירג'יניה, במדינות דרומיות כמו טנסי ובחלקים מאוהיו ואינדיאנה. הציקדות הגיחו ממקומות המסתור שלהן מתחת לעצים, השילו את עורן ועפו. הזכרים השמיעו קריאות הזדווגות רועשות. מחזה זה מתרחש אחת ל-17 שנים. ואולם, באמצע יוני החלו הציקדות לגווע. הפעולה האחרונה של נקבות הציקדה, לפני שהסתלקו מהעולם, היתה להטיל את הביצים – כ-600 ביצים כל אחת.

העולם הוא מקום מסוכן לזחלים שבקעו מקני הביצים. בדרכם למחפורות שמתחת לאדמה נהפכים הזחלים למטרה עיקרית לטורפים כמו חרקים ותיקנים. ואם הקרקע קשה מדי, הם לא מצליחים להגיע לשורשי העצים. לדברי מייק ראופ, חוקר חרקים מאוניברסיטת מרילנד בארה"ב שעקב אחרי מחזור הציקדות של הקיץ האחרון, שיעור התמותה של הזחלים בשנתיים הראשונות הוא בסביבות 90%.

נשאלת השאלה, מדוע מבלות אותן ציקדות את שלב הילדות שלהן, כל כך הרבה שנים בתוך האדמה ומדוע דווקא 17 שנים? אם מחזור חיים כזה ארוך אינו עובדה מספיק מדהימה, אז עובדה מדהימה נוספת היא שידועים עוד שני מינים של ציקדות עם מחזור חיים רב שנתי – אחד בו מחזור החיים הוא גם של 17 שנים (שייתכן והתפתח בצורה עצמאית ונפרדת מזה של הציקדות המפורסמות של מזרח ארה"ב) ועוד מין שמחזור החיים שלו הוא של 13 שנים.
מה המיוחד במספרים 13 ו-17 שמינים שונים של ציקדות בחרו במספרי שנים כאלה, כאורך מחזור החיים שלהם?
התשובה היא ששני מספרים אלה הם ראשוניים – ולא כל כך קטנים (קטנים יותר הם 11, 7, 5 וכו'.)
טקטיקה אבולוציונית זו נקראת הצפה. המין המתרבה במהירות ומפתיע את הטורפים שלו ואת מקורות המזון שלו בבת אחת, סיכויים לשרוד ולהעביר את התכונה הזו לדור הבא גבוהים. במקרה של הציקאדות זה הגיע לידי אבסורד.
ידען אבולוציה בפעולה


מנגנון הניווט של היונים – בבסיס המקור (26/11/04)

מדענים גילו לראשונה כי ליוני הבית יש איבר בבסיס המקור שלהם הממפה את השינויים בשדה המגנטי של כדור הארץ. הממצאים מחזקים את הרעיון לפיהם יוני הבית ושאר הציפורים הנודדות משתמשים ברשת של סימנים נראים ובלתי נראים כדי להנחות אותם על פני מאות ולעיתים אלפי קילומטרים של אדמה.
קורדולה מורה ועמיתיו באוניברסיטת אוקלנד מאמינים כי הם פתרו את אחת מחידות המסתורין של יונת הבית – האם היא משתמשת באנומליות בשדה המגנטי של כדור הארץ כדי לבנות מפה שתתן לה את מיקומה במרחב.
אף כי ניסויים קודמים הציעו כי הצפורים יכולים לנווט את עצמם לפי השדה המגנטי של כדור הארץ, היו ניסויים אחרים שהראו כי הם יכולים לאתר שינויים קלים בשדה. תיאוריה מתחרה טענה כי ליונים יש חוש ריח מפותח המסייע להם.
פרופ' טים גילפורד (Guilford) מאוניברסיטת אוקספורד בבירטניה, אמר כי ניווט בעלי חיים כמו יונת הבית נותר מסתורין בכמה היבטים. "הצפורים יודעים להשתמש בשמש כמצפן העיקרי שלהם, ועופות מהגרי לילה משתמשים בניווט לפי שדה מגנטי ומצפן כוכבים. "זה השלב השני, אך את הסימנים הבלתי נראים, אלו שבשלב הראשון, היה קשה לגלות." אמר.


האב הקדמון של היונקים – 2/12/2004

מדענים הצליחו לשחזר חלק מהקוד הגנטי של היונק ממנו התפתחו כל היונקים, כולל האדם, החוקרים מעריכים כי היצור הקדום חי בתקופת הדינוזאורים, לפני כ-75 מיליון שנים. החוקרים השתמשו בניתוחי מחשב כדי להשוות ולהנגיד גנים של יונקים מודרניים, ולאחר מכן עיצבו רצף משותף לכולם. המחקר מתפרסם בגיליון דצמבר של המגזין "מחקר גנטי".

הפרוייקט הובל על ידי דיוויד האסלר, חוקר מהמכון הרפואי הווארד יוז באוניברסיטת קליפונריה, סנטה קרוז. צוותו של האסלר כותב במאמר, כי מאמץ הבניה מחדש דומה לניסיון להסיק מסקנות על המכונית הראשונה, על ידי התבוננות בסוגים רבים של מכוניות הנעות בכבישים בימים אלה. למרות שההבדלים בין המכוניות גדלו עם השנים, הן חולקות מאפיינים בסיסיים שהיו קיימים בכל דגמי המכוניות מאז ומעולם, כמו ארבעה צמיגי גומי, שמשה קדמית ומנוע.


הכחדות המוניות

האדם ופעילותו ההורסת את הטבע היא הגורם להכחדת המינים הגדולה בהסטוריה, שאולי עשויה להגיע לדרגתה של ההכחדה שגרם האסטרואיד שהכחיד את הדינוזאורים.
אקולוגים הציגו ראיות מוצקות להיעלמותם של מינים רבים של בעלי חיים וצמחים ברחבי העולם. מחקר על חיי הבר בבריטניה מעלה את האפשרות שחרקים, הנחשבים בין המינים העמידים ביותר על כדור הארץ, נכחדים בקצב דומה לזה של חיות גדולות אחרות, שנחקרו זה מכבר.
אם המצב הזה הוא אכן כלל עולמי, ייתכן שאנו עדים להיכחדות הגדולה ביותר מאז ההכחדה ההמונית, שהרגה את הדינוזאורים, אומר ג'רמי תומאס מהמרכז לאקולוגיה והידרולוגיה בדורסט, בריטניה, שהוביל את המחקר, שהתפרסם 20.3.2004 בכתב העת Science.
ידען בעלי חיים בסכנת הכחדה


המאבק על דארווין

155 שנה לאחר צאתו לאור של הספר "מוצא המינים" ובארה"ב עדיין האבולוציה היא מילה גסה. בג'ורג'יה החליטה מועצה ציבורית המנהלת בית ספר בפרברי אטלנטה להוסיף מדבקות אזהרה על ספרי הלימוד בביולוגיה, הקוראים להטיל ספק בתיאורית אבולוציה הנלמדת באותם הספרים (זו רק תיאוריה שמעולם לא הוכחה, טוענים המדביקים, בניגוד כמובן להוכחות בשטח). במחוז דובר שבפנסילווניה החליטו שתלמידי כיתה ט' צריכים ללמוד באותה מידת רצינות גם את תורת הבריאה. שני הנושאים נמצאים כעת לפתחם של בתי המשפט הפדרליים שעד כה הם הבלם היחיד מפני הבריאתנות.
ידען דארווין


לאדם פחות גנים ממה ששיערו עד כה (24/10)

מדענים השותפים למיזם הגנום האנושי מצאו כי לבני האדם יש פחות גנים מכפי שנהוג היה לחשוב עד כה. במהלך המחקר התברר, כי לבני האדם 20-25 אלף גנים בלבד, לעומת כ-100 אלף, מספר הגנים המוערך עד לגילוי. פרנסיס קולינס, אחד מהמדענים שהובילו את המחקר, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "לפני שלוש שנים חשבנו כי במקום 100 אלף, יש בערך שלושים אלף, אבל בתום סך כל הבדיקות, מתברר כי יש אפילו פחות, וזו התמונה הכי מדויקת עד עתה".
גן הוא יחידת התורשה. הגנים מורכבים מרצף של נוקליאוטידים (אבני הבניין של הדנ"א), ומקודדים את המידע הדרוש לתא לשם יצירה של חלבונים בתהליכי השעתוק והתרגום. מיזם הגנום האנושי הוא מבצע מחקר בינלאומי רחב ממדים בתחום הגנטיקה, שתכליתו להציג תיאור מפורט ומדויק של רצף הגנים (או ביתר דיוק, רצף הנוקליאוטידים – אבני היסוד של הגנים) בכל אחד מ-46 הכרומוזומים בגוף האדם.
לידיעה בהרחבה


הרוגים באסונות טבע שוברים שיאים משנה לשנה

ב-31/10 אנו קוראים כי מספר הנספים באסונות טבע הגיעו בשנת 2003 ל-76,806 אנשים, פי שלושה מכלל ההרוגים בשנת 2002. דו"ח שפרסם הצלב האדום הבינלאומי קובע מה בעצם היו הסיבות לעליה הכה חיצונית במספר , וכיצד ניתן להקטין את מספרם של הקרבנות. כעת מגיע מספר ההרוגים מאסון אחד בלבד – זה שפקד אותנו בשבוע האחרון בדרום מזרח אסיה ל-130 אלף.
לפני כשבועיים פירסמו חוקרי איכות הסביבה של האו"ם נתונים לפיהם השנה היוצאת, 2004, דורגה במקום הרביעי ברשימת השנים החמות ביותר בהיסטוריה. מדובר במגמה של התחממות שנמשכת מזה יותר מעשור. נתון חמור נוסף מלמד כי ב-14 השנים האחרונות תועדו 10 השנים החמות ביותר מאז ומעולם.


רפואה

הריפוי הגנטי יהיה כנראה הלהיט של השנים הבאות. בין אם מדובר בהפעלת גנים שנתגלו השנה כמו הגן לאריכות ימים או גנים הגורמים למחלות, ועד לבקרה גנטית על המערכת החיסונית.


שיבוט

כל העולם התערב השנה וקבע חוקים נגד שיבוט בני אדם. זאת בעקבות ידיעות של קבוצת חוקרים מקוריאה, ושל הרופא האיטלקי סברינו אנטינורי, וכת מסתורית בשם הרעאלים על הולדתם של מספר תינוקות משובטים. לא הובאה לכך אף הוכחה. נראה שהחוקים הללו יגרמו לכך שגם בעתיד מעשים כאלה יבוצעו במחתרת. כפי שמעידה ההיסטוריה מדע שנעשה במחתרת אינו מבשר טובות.

לעומת זאת, באשר לשיבוט בבעלי חיים כנראה אין חוקים מגבילים ולפיכך בארה"ב נמכרה השבוע החתולה המשובטת הראשונה. השנה גם הצליח גן חיות בסן דייגו להציג סוג נדיר של תאו ששובט, חוקרים אמריקנים ויפנים דיווחו על שיבוט של שור שבעצמו כבר היה משובט, וכן נעשה נסיון בשיבוט זבובים (כאילו שחסרים זבובים בעולם).


תאי הגזע

התחום הזה הולך ומתפתח כתרופת בפלא לכל דבר – בניסויים שנערכו השנה הצליחו החוקרים למנוע עיוורון בעכברים, מסייעים לטיפול בקרחת, מסייעים במלחמה בסוכרת ואפילו מצמיחים שיניים. אבל למרות כל היתרונות הללו, בארה"ב אסור לתת מענק מחקר ממשלתי למחקרים אלה. מדינת קליפורניה עומדת להפר חוק זה ולהקציב 3 מיליארד דולר ב-10 השנים הקרובות – נראה אם כוחו המפורסם של שוורצנייגר יעמוד לו מול בוש.


מספרי הרוגים באסונות טבע שוברים שיאים משנה לשנה

ב-31/10 אנו קוראים כי מספר הנספים באסונות טבע הגיעו בשנת 2003 ל-76,806 אנשים, פי שלושה מכלל ההרוגים בשנת 2002. דו"ח שפרסם הצלב האדום הבינלאומי קובע מה בעצם היו הסיבות לעליה הכה חיצונית במספר , וכיצד ניתן להקטין את מספרם של הקרבנות. כעת מגיע מספר ההרוגים מאסון אחד בלבד – זה שפקד אותנו בשבוע האחרון בדרום מזרח אסיה ל-120 אלף.
לפני כשבועיים פירסמו חוקרי איכות הסביבה של האו"ם נתונים לפיהם השנה היוצאת, 2004, דורגה במקום הרביעי ברשימת השנים החמות ביותר בהיסטוריה. מדובר במגמה של התחממות שנמשכת מזה יותר מעשור. נתון חמור נוסף מלמד כי ב-14 השנים האחרונות תועדו 10 השנים החמות ביותר מאז ומעולם.


יצירה מלאכותית של תא חי

חוקרים באוניברסיטת רוקלפלר בארה"ב ביצעו את הצעד העקרוני הראשון לקראת יצירת סוג של חיים מלאכותיים. הם יצרו שלפוחית סינתטית המייצרת גנים, ומזכירה סוג גולמי של תא ביולוגי.
כל המרכיבים של מה שהמדענים מכנים "שלפוחית ביו-ראקטור" ("vesicle bioreactors") מגיעים ממגוון ענפים של החיים. קירות התא נלקחו מתאים של ביצת תרנגולת (ליתר דיוק מהחלבון) ואילו תכולת התא הם נגזרות של החיידק הנפוץ E. coli, שהופשטו מהחומר הגנטי שלו.
משמעות החיים כוללת מרכיבים מוכנים של המכונה הביולוגית הדרושה לייצור חלבונים. החוקרים גם הוסיפו לתהליך אנזים מוירוס המאפשר לתא לתרגם קוד DNA. כאשר הוסיפו לתהליך גנים, נוזלי התא החלו לייצר חלבונים, בדיוק כפי שעושה תא נורמלי.
גן הגורם לצבע ירוק זרחני נלקח ממין של מדוזה. התא זהר כתוצאה מנוכחות חלבון והדבר מראה שהגנים אכן הועתקו. באמצעות גן שני, מהחיידק Staphylococcus aureus, החוקרים הצליחו לשכנע את התאים שלהם לקדוח נקבוביות בקירות התא. הדבר איפשר לחומרי מזון מן המרק הסביבתי לחדור פנימה כך שהתא יכול לתפקד בכמה מקרים למשך כמה ימים.
לידיעה המלאה


5/11/2004 מוח בצלוחית פטרי

הסי.אן.אן מדווח כי תומס דה-מארס (DeMarse), פרופסור להנדסה ביו-רפואית באוניברסיטת פלורידה, פיתח "מוח" בצלחת זכוכית, שהצליח להטיס מטוס סילון וירטואלי, ושיכול לקדם את ההבנה המדעית של הפרעות עצביות כמו אפליפסיה.
ה"מחשב החי" צמח מ-25 אלף ניורונים שהוצאו ממוחה של חולדה והתארגנו סביב רשת של 60 אלקטרודות בצלוחית פטרי. כשחיברו את הצלוחית לסימולטור של מטוס סילון מדגם F22, המוח והסימולטור ייסדו קשר דו סתרי דומה לזה שנוירונים מקבלים ומפרשים אותות זה מזה ושולטים על הגוף שלנו.
לידיעה המלאה

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~44383449~~~180&SiteName=hayadan

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן