סיקור מקיף

נאס"א מקווה להתחיל לפעול לחידוש הטיסות. היעד – מאי 2005

עם זאת, עדיין יש חשש שעבודות השידרוגים לא יסתיימו ויהיה צורך בדחיה נוספת

סוכנות החלל האמריקנית נאס"א, מסרה בסוף השבוע כי המשימה הראשונה של מעבורת חלל לאחר אסון קולומביה ב-2003, תשוגר במאי או בתחילת יוני 2005. זאת לאחר שהסוכנות ביצעה שיפורים רבים במעבורת ובכלי השיגור שלה.

התוכנית המקורית, לחדש את השיגורים במרס 2005 הוסרה מעל הפרק לאחר שסדרת הוריקנים הכתה ביולי ובאוגוסט במדינת פלורידה, שם נמצא בסיס השיגור. הבכיר בנאס"א האחראי על הטיסות המאויישות, ויליאם רידי, אמר כי ההחלטה לחדש את שיגור המעבורות במאי היא הקלה גדולה לסוכנות החלל.
כאמור פלורידה ידעה השנה את עונת ההוריקנים הגרועה ביותר בהסטוריה. שלושה מתוך ארבעת ההוריקנים שפגעו במדינה חלפו מעל או בסמוך לנמל החלל קנדי השוכן על החוף המזרחי של פלורידה. גם לפני פגיעת הסופות, הזהירו מהנדסי נאס"א כי העבודה על התאמת המעבורות לדרישות ועדת החקירה, מפגרת בלוח הזמנים. "גם כעת יש עדיין חשש לדחיה נוספת". אמרו בכירים

לקחי קולומביה
אסון קולומביה נגרם בשל תקלה לכנף המעבורת. נזק זה נגרם כתוצאה מפגיעה של קצף המגן על מכל הדלק החיצוני מפני התחממות, שהתפרק במהלך השיגור. הנזק לא נתגלה עד שהקולומביה עשתה את דרכה לכדור הארץ. אז היה כבר מאוחר. אוויר חם במיוחד חדר לתוך הכנף וגרם מעבורת להתפרק בעת הטיסה. היה זה האסון השני מתוך 113 משימות מעבורת.
כ-28 משימות מתוכננות לאחר חידוש השיגורים, רובן בסיוע לבניית תחנת החלל הבינלאומית. המבקרים אומרים כי צי המעבורות זקן מדי ויקר מדי ושהרכבת תחנת החלל יכולה להתבצע תוך שימוש בכלי שיגור חד פעמיים.

לידיעה בבי.בי.סי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן