סיקור מקיף

קשישים ניצולי שואה נוטים להתאבד פי 3.5 יותר מאשר קשישים אחרים

מחקר חדש קובע כי סיכוייו של ניצול שואה להתאבד הנו פי 3.5 מאשר אוכלוסיית המאושפזים הקשישים אשר לא נחשפו לרדיפות הנאצים

מחקר חדש קובע כי ניצולי שואה החולים בזקנתם בעלי סיכון גבוה להתאבדות מזקנים אחרים חולים בני גילם שאינם ניצולי שואה.

הצמיחה הדמוגרפית של אוכלוסיית הקשישים, אשר רבים מהם חוו טראומות קשות בחייהם, מדגישה את הצורך להפעיל אסטרטגיות חינוך ומודעות כדי להגביל את הסיכון להתאבדות.

המחקר שנעשה ע"י פרופ' יורם ברק, פרופ' דב אייזנברג, ד"ר הנרי שור, ד"ר מרנינה שורץ, ד"ר רחל מאור וד"ר חיים קנו מביה"ח ע"ש אברבנאל בבת ים המסונף לאוניברסיטת תל-אביב פורסם היום בכתב העת היוקרתי American Journal of Geriatric Psychiatry.

החוקרים בדקו את השאלה: האם חשיפתה של אוכלוסייה נרחבת של ניצולי שואה, לזוועות השלטון הנאצי טומנת בחובה סיכון מוגבר להתאבדות.
מתוך ממצאי המחקר עולה כי רוב ניצולי השואה ממשיכים להגדיר את תקופת השואה כ"גורם הדחקה המשמעותי ביותר בחייהם" במהלך תקופת הזדקנותם המלווה בהתעוררות מחודשת של טראומה, דיכאון והתאבדות.
המחקר כלל בדיקת תיקם הרפואי של מטופלים זקנים שאושפזו בביה"ח ע"ש אברבנאל בבת ים בתקופה שנמשכה חמש שנים. חולים שניסו להתאבד טרם אשפוזם הושוו לחולים לא אובדניים.
מתוך 921 חולים זקנים שענו על קריטריוני ההכללה, היו 374 ניצולי שואה.
מתוך 135 חולים (14.6%) אשר ניסו להתאבד טרם אשפוזם, מקרב ניצולי השואה היו 90 חולים
(24%) לעומת 8.2% מקרב החולים שאינם ניצולים.

נושא המחקר עלה בעקבות דבריו של ד"ר אהרון פרציקוביץ, רופא נשים מתל אביב, בכיר במחנה ההשמדה דכאו, בכנס הראשון "להיגיינה רוחנית בקהילה היהודית בפלסטינה" שהתקיים בחורף 1947 בת"א. ד"ר פרציקוביץ הדגיש במסגרת הרצאתו בנושא "מצב הנפשי של העולה החדש" – (עולה חדש הוגדר אז כניצול שואה שזה עתה הגיע ארצה) את "היבדלותם" של עולים אלו מהעולים שהגיעו בשנים קודמות.

הטעון המרכזי של ד"ר פריצקוביץ שהפך במהלך שישים השנה למעין מיתוס היה כי אוכלוסית ניצולי השואה מאופינת ברצון לחיות דבר "ניצולי שואה לא מתאבדים, הם מוכיחים בגבורה את המשכיות העם היהודי". קבוצת המחקר בראשותו של פרופ' ברק בדקה לראשונה טעון זה שלא נבדק ו/או הוכח מעולם וממצאיו כאמור הוכיחו אחרת.
במסגרת מחקר זה הועלתה גם טענה נוספת שהוכיחה כי אסירים יהודיים במחנות ההשמדה התאבדו בכמויות לא מזעריות. לאחרונה העריך אחד ממובילי החוקרים בתחום ההשפעה הפסיכולוגית של רדיפות הנאצים כי שיעור ההתאבדויות במחנות ההשמדה הגרמנים הנו הגבוה ביותר שדווח אי פעם בהיסטוריה של המין האנושי.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן