סיקור מקיף

שמואל סמבורסקי, 1900 – 1990

השבוע לפני 114 שנים נולד שמואל סמבורסקי, פיזיקאי, מתמטיקאי והיסטוריון של המדע, ממייסדי החוג לפיזיקה באוניברסיטה העברית והמנהל הראשון של המועצה המדעית לישראל.

שמואל סמבורסקי. מתוך ויקיפדיה
שמואל סמבורסקי. מתוך ויקיפדיה

השבוע לפני 114 שנים נולד שמואל סמבורסקי, פיזיקאי, מתמטיקאי והיסטוריון של המדע, ממייסדי החוג לפיזיקה באוניברסיטה העברית והמנהל הראשון של המועצה המדעית לישראל.

שמואל סמבורסקי היה בנו של מנחם סמבורסקי, כתב העיתון "הצפירה" ויו"ר ההסתדרות הציונית בעיר קניגסברג (כיום קלינינגרד). הוא שלט בגרמנית ועברית מילדותו (אותן לימד אותו מגיל צעיר מאוד אביו, בעצתו של אחד-העם), ובשל הצטיינותו בלימודיו החל ללמוד באוניברסיטאות קניגסברג ואח"כ ברלין בהיותו בן 17 בלבד. בין מוריו נמנו מקס פלנק ומקס פון לאואה, מבכירי הפיזיקאים הגרמנים באותה עת; אלברט איינשטיין שעסק באותם ימים בפיתוח ופרסום תורת היחסות הכללית נהג לשאת שם הרצאות אורח, ובחלקן, כולל המפורסמת שבהן ("גיאומטריה וניסיון") נכח גם סמבורסקי.

ב-1924, לאחר שהשלים את לימודיו לדוקטורט, עלה סמבורסקי לארץ ישראל, והחל לעבוד כמורה למתמטיקה ופיזיקה בבית המדרש למורים של דוד ילין ובגימנסיה העברית.
ב – 1928 הצטרף לסגל האוניברסיטה העברית כעוזר מחקר בכיר למדעי הטבע ולפיזיקה, וב – 1931 הקים את החוג לפיזיקה, בו פעל עד 1958. במלחמת מלחמת השחרור הצליח להעביר את מרבית ציוד המעבדה מהר הצופים למשכן הקבע של האוניברסיטה בגבעת רם וכך למעשה שמר על קיומו.

לאחר תום המלחמה מונה ליו"ר המועצה המדעית לישראל ושימש בתפקיד כ – 8 שנים. בראשית שנות ה – 50 החל לעסוק בהיסטוריה של המדע: הוא כתב מספר ספרים על התפתחות המדע והתגליות השונות, מתקופת היוונים, דרך תקופתם של גלילאו וניוטון ועד לתגליותיו של איינשטיין, ביניהם: "חוקות שמים וארץ: הקוסמוס של היוונים", "ניוטון בעיניו של איינשטיין", "הפיזיקה של המאה ה-17" ועוד. בשנת 1962 התקבל כחבר באקדמיה הלאומית למדעים, ובאותה שנה חנך את תכניות האוניברסיטה המשודרת ברשת ב'. בשנת 1968 הוענק לו פרס ישראל על מפעל חייו.

אחיו הצעיר היה המלחין דניאל סמבורסקי, מי שהלחין בין היתר את השירים "זמר הפלוגות", "שיר העמק", ו"שיר החירות".

שמואל סמבורסקי – באתר האקדמיה למדעים

שמואל סמבורסקי – ויקיפדיה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן