סיקור מקיף

פיתוח חדש במכללת אפקה להנדסה: חיישן זעיר יזהה את מועד הביוץ של הפרות ויסייע לחקלאים לתזמן את מועד ההזרעה.

המפתחים: "החיישן יסייע לתהליך ההשבחה הגנטית של הפרות, יחסוך זמן וכסף למגדלים ואנו מקווים שבעתיד גם יעזור להציל זנים שעומדים בפני סכנת הכחדה"

פרה. צילום: משרד החקלאות של ארה"ב
פרה. צילום: משרד החקלאות של ארה"ב

הפריה לשם השבחה גנטית מבוצעת בבעלי חיים באמצעות הזרעה מלאכותית. מרבית הפרות בעדרי הבקר לחלב ובאופן חלקי עדרי הבקר לבשר בעולם המערבי מופרות כיום באופן מלאכותי. הסיבות לכך נובעות מהרצון לייצור עדר בעל תכונות הרצויות לאדם כמו גוף גדול וקצב גדילה מהיר (בתעשיית הבשר) ותפוקת רכיבי חלב גבוהה כמו חלבון ושומן. מאפיינים אלה המתגלים באקראי מהברירה הטבעית ניתנים לשכפול על ידי הזרעה מלאכותית בה בוחרים בזכר ונקבה מתאימים. לתהליך זה יתרונות משמעותיים ע תהליך ההתעברות הטבעי משום שניתן לשמר את הזרע הנבחר בהקפאה לתקופות ארוכות ולשלוח אותו לכל מקום בעולם וכן למנוע הפצת מחלות עקב זרע נגוע.

אחת הבעיות בהזרעה מלאכותית היא היכולת לזהות במדויק את תקופת הייחום של הפרות. תזמון שגוי של זמן הייחום יגרום לכישלון תהליך ההזרעה ולהוצאה כספית מיותרת. שיטות המשמשות כיום לאבחון זמן הייחום מתבססות בעיקר על מעקב אחר התנהגות הפרה כמו ריצות, קפיצות, רכיבה של פרה על גב חברתה או ספירת מספר הפסיעות של פרה ביום באמצעות חיישן המוצמד לגופה.

באפקה – מכללה האקדמית להנדסה בתל אביב, חברו שני סטודנטים, דורון קסלר מהמחלקה להנדסה רפואית ודמיטרי בירנברג מהמחלקה להנדסת אלקטרוניקה , בהנחיית ד"ר נדב שפר מהמחלקה להנדסה רפואית ב"אפקה" וד"ר צבי רוט, מהפקולטה לחקלאות ברחובות באוניברסיטה העברית. שיתוף הפעולה הביא לפיתוח מערכת העושה שימוש בחיישן טמפרטורה זעיר אשר קוטרו כמילימטר בלבד להשתלה בשחלת הפרה לצורך מדידת הטמפרטורה בה. בניסוי מקדים הושתל החיישן ברקמת שחלה של פרה ונמצא כי למערכת יש היכולת למדוד ולשדר באופן רציף את טמפרטורת השחלה בדיוק של עשירית המעלה. חיישן כזה עשוי לסייע בקביעה מדויקת של מועד הייחום והביוץ בהתבסס על השינויים בטמפרטורה ובהתאם לכך את המועד המדויק להזרעה.

שימוש בטכנולוגיה מעין זו יכול להביא לשיפור ביצועי ההזרעה מלאכותית בחיות משק בכלל ובפרות בפרט. יתרה מכך, ניתן יהיה להשתמש בפיתוח זה גם בבעלי חיים על סף הכחדה אשר יש צורך להרבותם באמצעים מלאכותיים.

בנוסף, לפיתוח זה עשויה להיות משמעות גם לגבי נשים הנזקקות להפריה מלאכותית. ידוע כי עלייה בהורמון הפרוגסטרון בעת הביוץ מעלה את חום הגוף בכחצי מעלה ומכאן השיטה לקביעת הביוץ על ידי מדידת "חום השחר". האפשרות למדידה רציפה של חום באברי הרבייה הפנימיים ובכלל זה השחלה, תשפר את קביעת מועד הביוץ ותעלה את סיכויי ההפריה המלאכותית להצליח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן