סיקור מקיף

חולית

במדינה בה אין גזר דין מוות, פסק שופט בית המשפט העליון גזר דין מוות על בעלי חיים וצמחים רבים ששכנו בחולות סמר

דיונות
דיונות

מזה שנים מספר מנסים תושבי אילת וגופים ירוקים למנוע הרס “דיונת – סמר”. למרות הישגים משמעותיים לסביבה ולשמירת הטבע נוכחנו לאחרונה איך חוסר הכרת העובדות והשטח … או במילים אחרות איך בורות יכולה לגרום לפגיעה אנושה …

הקרב על חולות סמר נמשך כבר זמן רב, קבלנים ותומכיהם לוטשים עיניים לאחת הדיונות הדרומיות הבודדות ששרדו את “תנופת הבניה והפיתוח”. חול מהווה מוצר מבוקש כמרכיב בבניית בתים סלילת כבישים ופיתוח תשתיות, אחרי שנישדד רוב רובו של החול בשפת הים (התיכון), (מאז השלמת סכר אסואן אין התחדשות של החול בחופינו), פנו ה”מפתחים” לדיונות וכך הרסו והורסים את הדיונות באשדוד, ניצנים ולכל אורך מישור-החוף.

דיונות מהוות בית גידול יחיד ומיוחד שב”עזרת” הקבלנים הולך ונעלם הולך ונכחד. גם בדרום מפתחים ובונים פיתוח שדרס ושדד מאות דונמים של חוליות, המעט ששרד, החולית בגבול ירדן ממזרח לסמר היוותה שנים רבות “מגרש משחקים” יומי לתושבי האזור ובלילות מתאפיינת הדיונה בפעילות מגוונת ועשירה של עופות, חרקים, יונקים וזוחלים, חלקם ייחודיים לפינה הדרומית ואינם מצויים במקומות אחרים.

כולם נדונים לכליה בגלל נוקשות ובורות של “מחליטנים”. לא רחוק מהדיונה שנידונה לכליה יש הררי חול שמכערים את הנוף, הררי חול שניכרו כמוצר לוואי במכרות הנחושת של תמנע, בעיצומו של הדיון על עתיד הדיונות הצעתי לקבלנים ול”מחליטנים” להשתמש בהררי החול לצורך המשך הבניה ….. ללא תגובה.

בארה:ב כל שופט מקומי יודע לפסוק לטובת הטבע והסביבה, האיחוד האירופאי גינה וקנס את שוודיה על שהתירה “דילול” זאבים, אצלנו… ? כנראה שממגדלי השן לא רואים את הסביבה הטבעית, אחרת לא ניתן להסביר פסיקות בענייני סביבה, את מכת המוות לדיונה בסמר נתן שופט בית המשפט העליון ….. שופט שלא ראה את הדיונה, לא היה במקום, לא “שיחרר” את ילדיו לשחק בחול, שופט שלמרות מרום מושבו לא היה לו מושג מה פרושה של החולית הייחודית, במילים אחרות …. שופט בור.

למרות (או בגלל) בורותו פסק השופט כי “מנהל מקרקעי ישראל יהיה רשאי לשווק / למכור את החול מדיונת-סמר לקבלנים ולצרכנים של המוצר המבוקש”. ידע כבודו כי בהחלטתו נתן היתר להכחיד /לחסל את דיונת החול בסמר.

ידע השופט המכובד כי: (במדינה בה אין פסק דין מוות), פסק כבודו מוות על אוכלוסיות חי וצומח ובה עשרות מינים ומאות פרטים מיוחדים וייחודיים.ידע כבוד השופט כי גזר מוות על בית גידול נדיר, וכך הבורות מכחידה את סביבתנו !

8 תגובות

 1. דר.רוזנטל,
  אכן עיניי פספסו את ההצעה. תמוה באמת חוסר התגובה מצד הרשויות לגבי ההצעה. האם יתכן שהרשויות יודעות משהו שאתה לא? זאת נקודה שלא התעכבת עליה מספיק, ובמקום אתה זועק ללא פרקטיקה, כך עושה רושם. בהצלחה.

 2. דר. רוזנטל:
  אבל יכול גם להיות שהוא לא קורא ותיק ואפשרות אחרת היא שברצף שבין הופעה בשם בדוי לבין הופעה בשם מלא הוא בחר באפשרות הפשרה של שם פרטי בלבד.
  לא צריך לשפוט אנשים דווקא לחומרה, מה גם שהוא צירף לשמו כתובת אינטרנט שמבדילה בינך לבינו בדרך נוספת.
  גם תוכן הדברים הוא ענייני וברור שלא נכתב מתוך מטרה להביך אותך.
  לו אני במקומך, הייתי פשוט מבהיר בתגובתי שמדובר באסף אחר. הייתי נמנע מלתקוף את האסף החדש שזכותו לשם לא פחותה משלי.

 3. למיכאל –
  כאשר במשך כ10 שנים מופיעות באתר רשימות של דר’ אסף רוזנטל,
  כאשר במשך אותו זמן מופיעות באתר תגובות שלי תחת השם אסף,
  כאשר לרשימה שלי מופיעה תגובה מ “אסף” … כתשובה לתגובה אחרת
  (או כתגובה עצמאית) …. יתכן שאין זו התחזות שכן אולי שמו באמת “אסף”
  אבל אין ספק שזה עלול לגרום לבילבול ולשיוך תגובות למי שלא הגיב,
  לכן מי שרוצה להגיב , עיניו בראשו ומעט הגיון בקדקדו
  היה בוחר בשם אחר …
  אלא אם יש בתגובותיו כוונה נסתרת ואינו רוצה להזהות ..
  במקרה כזה הוא מ ת ח ז ה !
  וראוי שיחדל !

 4. – המגיב מס’ 2 … מתחזה ,
  לאייל א ,
  סוף שאלה בקריאה תחילה ברשימה מופיעה הצעה מעשית לסביבת אילת ,
  באשר למקומות אחרים בכל מקום ומקום יש לשקול את הצורך בחציבה
  שכן הנכון ביותר … למחזר (לגרוס) חומרי בנין .

 5. דר.רוזנטל,
  בארץ יש הרבה חול. שאלה – האם ישנם מקומות שבהם אתה רואה כמותרים לניצול? ואם לא, מה הפתרון שאתה מציע?

 6. עמי,
  עונש מוות אזרחי בוטל, יש עונש מוות רק בבית משפט צבאי, רק לבוגדים ובוזזים ורק בעת מלחמה.

 7. תיקון טעות קלה מאוד: בישראל לא רק שיש עונש מוות – הוא גם הוצא לפועל באופן רשמי במשפט אייכמן והרבה פעמים בחיסולים ממוקדים. מעבר לכך, כתבה נחמדה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן