סיקור מקיף

נכשלה עגינת חללית לא מאויישת בתחנת החלל הבינלאומית. נסיון נוסף – שלישי לפנות בוקר

נסיון העגינה בשבת הופסק לאחר שהרוסים חשדו שישנה תקלה במערכת המפגשים האוטומטית של מינעל האוויר פויסק בתחנת החלל. בנאס"א מדגישים כי בשום שלב לא נגרם סיכון לששת חברי צוות התחנה

החללית Soyuz MS-14 כפי שצולמה ב-24 באוגוסט 2019 בעת נסיון העגינה שלה בתחנת החלל. צילום: נאס"א
החללית Soyuz MS-14 כפי שצולמה ב-24 באוגוסט 2019 בעת נסיון העגינה שלה בתחנת החלל. צילום: נאס"א

(עדכון ל28/8/19:התמרון בוצע בהצלחה והסויוז מחוברת לתחנת החלל)

החללית סויוז MS-14 שבדרך כלל מטיסה אסטרונאוטים לתחנת החלל אך הפעם שוגרה לא מאויישת נכשלה בנסיון ההתחברות שלה בשבת לתחנת החלל הבין-לאומית. מנהלי תוכנית תחנת החלל הבין-לאומית בנאס"א ובסוכנות החלל הרוסית הודיעו לאסטרונאוטים כי יתרחש נסיון עגינה נוסף ביום שני בשעה 22:10 שעון החוף המזרחי (שלישי 05:10 שעון ישראל).

נסיון העגינה הופסק לאחר שהרוסים חשדו שישנה תקלה במערכת המפגשים האוטומטית של מינעל האוויר פויסק בתחנת החלל. בנאס"א מדגישים כי בשום שלב לא נגרם סיכון לששת חברי צוות התחנה.

בדרך כלל חלליות סויוז המגיעות לתחנה מאוישות בשלושה אנשי צוות שמחליפים שלושה אחרים, ואולם הפעם לא היו עליה נוסעים, למעט רובוט שנועד לניסויים בתחנת החלל. מטרת המשימה היתה לנסות שיפורים למערכת המילוט למשגר Soyuz-2.1a (אף על פי שזה מבלבל – גם המשגר וגם החללית שעליו נקראים סויוז א.ב.).
סויוז MS-14 שוגרה ב-22 באוגוסט 2019 ממרכז החלל בייקונור בקזחסטן, והיתה חללית סויוז לא מאויישת הראשונה מזה 33 שנה, והסויוז הלא מאויישת הראשונה ששוגרה לתחנת החלל אי פעם.
קפסולת הסויוז מקיפה כעת את כדור הארץ במרחק בטוח מתחנת החלל הבין-לאומית כשכל מערכותיה פועלות כרגיל.

העברת חללית ממעגן אחד למשנהו

ביום שני בשעה ייעשה שוב נסיון התחברות, הפעם למינעל האוויר של מודול זווזדה בתחנת החלל, שנבדק ונמצא תקין. כדי לבצע את התוכנית החדשה, יעטו חברי צוות המשלחת ה-60 של תחנת החלל אלכסנדר יעטו סקווורטוב מרוסקוסמוס, לוקה פרמיטאנו מסוכנות החלל האירופית ודרו מורגן מנאס"א את חליפות החלל ייכנסו לסויוז שלהם MS-13, ויעבירו אותה מזווזדה לפויסק, בכך יתגברו על התקלה המונעת כאמור עגינה אוטומטית של חלליות ברכיב פויסק.
אגב למחרת אמורה לעזוב את התחנה חללית מטען מדגם דראגון של SpaceX שהביאה מטען לתחנה והיתה מחוברת אליה במשך חודש (ברכיב אמריקני). החללית תחזור לכדור הארץ תפעיל מצנחים ותנחת באוקיאנוס השקט, כשבתוכה מטען וניסויים מדעיים שיוחזרו מתחנת החלל.

לכתבה באתר נאס"א

5 תגובות

  1. הכל בגלל המינעל אוויר פויסק…

    רק שאשמח להבין מה זה… מינעל אני יכול לנחש, אבל פויסק? זו מילה ברוסית? מה פספסתי??

  2. כתבה יפה ומעניינת.
    הערה – הוספת ראשי התיבות של שם הכותב בסוף מה שמובא בסוגריים נדרשת כשמדובר בציטוט ובתוכו סוגריים עם הסבר מחוץ לציטוט. לדברי הסבר בסוגריים באמצע כתבה אין שום צורך בזה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן