סיקור מקיף

מדע, משחק ילדים

מאת משה גלעד

הילדים רוצים לשחק, ההורים מרגישים שביקור במוזיאון למדע הוא השקעה ממרקת מצפון. שש אפשרויות לבילוי משפחתי חינוכי בחו"ל

מוזיאון המדע ע"ש ליאונרדו דה וינצ'י, מילאנו. כובד ראש מיותר

תצלומים: משה גלעד

סופת הוריקן פרועה איימה להרוס את החופים המזרחיים של פלורידה. הנתונים הדרמטיים על מזג האוויר זרמו בקצב מסחרר וציירו חצים מבלבלים על מסך המחשב. קול מתכתי דרש ממני להחליט מיד לאן לשלוח את כוחות ההצלה. לא היו כמובן די חיילים לטפל בכל המשימות. קביעת סדר העדיפויות הוטלה עלי, מבקר תמים ומבולבל שהתייצב במקרה מול אחד המחשבים במרכז "סוני וונדר" בלב מנהטן. שיקול מוטעה בפירוש הנתונים ותוצאות ההוריקן הבדיוני עלול להיות קטלני. הזעתי בחוסר אונים.

ילד בן שמונה שניצב לצדי הביט בי במבט מלא רחמים והסכים לטפל בבעיה במקומי. שתי דקות אחר כך הוא כבר חילק את הכוחות, הציב עתודות, פינה תושבים וטיפל בהוריקן ביד מנוסה. המשבר חלף. כאשר תהיתי מנין הביטחון, השיב: "ביקרתי כאן כבר המון פעמים. אני בא עם סבתא". הוא הצביע על קשישה שישבה וחיכתה לו בסבלנות על אחד מכיסאות הפלסטיק הוורודים.

מדע הוא משחק ילדים. זה הרושם שעשוי לקבל מבקר בכל אחד ממוזיאוני המדע. המוזיאונים האלה זוכים לפריחה גדולה בעיקר מכיוון שבשנים האחרונות הבינו בהם שהמדע והטכנולוגיה מושכים משפחות. ילדים רוצים לשחק, בשביל ההורים זה בילוי חינוכי מעין כמוהו, המלווה במצפון נקי והרגשה טובה שנובעת מהשיקול ש"השקענו בעתיד הילדים ובנטיות המדעיות שלהם".

כמה מן המוזיאונים האלה למדע זוכים עכשיו למעמד של אטרקציות תיירות מרכזיות בערים שהם שוכנים בהן. רוב המוזיאונים מצהירים שהם פונים לקהל שגילו נע בין 4 ל-16, אם כי קבוצת גיל כזאת כמובן אינה אפשרית. בני 16 נעלבים מאוד כאשר גוררים אותם לאתרים שבני 4 משתוללים בהם. באופן מעשי, רוב המבקרים באים למוזיאונים עם ילדים שגילם נע בין 3 ("אבל הם מוכשרים מאוד", כפי שיעידו עליהם הוריהם) ל-12 שנים.

מוצעות כאן שש אפשרויות בחו"ל, וישנן כמובן גם האפשרויות המקומיות, שתיהן מהנות ופונות לקהל צעיר – מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בגבעת רם בירושלים והמוזיאון הלאומי למדע בבניין ההיסטורי של הטכניון בחיפה (רחוב שמריהו לוין 25).

מוזיאון נמו, אמסטרדם

"נמו אינו מוזיאון" מצהירים מנהלי מוזיאון המדע ההולנדי בכל פרסום שהם מוציאים לאור. כוונתם היא שבניגוד למוסדות אחרים, כאן מותר ורצוי לגעת בכל המוצגים, לנסות, להפעיל ובעיקר ללמוד בעזרת התנסות. המוזיאון, שפונה לגילאי 4 ומעלה, צפוף מאוד בדרך כלל ונוחל הצלחה גדולה. יש כאן מחלקות של מדעי הטבע, חומרים, תהליכים כימיים, גוף האדם, טכנולוגיה וכדומה. הבניין עצמו ירוק, יפה ובולט מאוד על גדת המים. בנה אותו האדריכל האיטלקי רנצו פיאנו (שאחראי גם לתכנונו של מרכז פומפידו בפאריס).

שם המוזיאון הוא מחווה לגיבורו ספרו של ז'ול ורן, "20 אלף מייל מתחת למים". כדאי מאוד לעלות לקומה האחרונה: יש שם מרפסת תצפית נהדרת על חלקים נרחבים של אמסטרדם, על הנמל ועל חלק מן התעלות באזור שממזרח לתחנת הרכבת. בקומה זו פועל גם בית קפה טוב, המאפשר להורים שאינם מאמינים בהשגחה הדוקה מדי להמתין לצאצאיהם בנינוחות.

המוזיאון סגור בימי שני. שעות הפתיחה:

מ-10:00 עד-17:00. מחיר הכניסה מגיל 4 ומעלה, 11 יורו.

http://www.e-NEMO.nl

מוזיאון אאולוס, סקסביורום, הולנד

מקום קטן ומקסים במיוחד. בכפר סקסביורום מתגוררים רק 1,800 תושבים והמוזיאון הוא גאוות המקום. לא קל להגיע עד כאן, מדובר באזור נידח למדי, אבל מי שמטייל עם ילדים באזור פריזלנד בצפון הולנד, ינהג בתבונה רבה אם ישתדל לפקוד גם את המקום הלאמוכר הזה. הגענו אליו כי הוא נזכר בספר "חו"ל עם ילדים" של רותי לויאב. המידע המצומצם שנכתב שם נשמע מסקרן.

מדובר במקום חדש למדי, בעל פירמידת זכוכית מרשימה, שנקרא "אאולוס" על שם אל הרוחות המיתולוגי.

הרעיון של המקום הולנדי מאוד: כל המתקנים, המכונות והמכשירים שבו – ויש יותר מ-50, חלקם מרהיבים ומשעשעים מאוד – מופעלים בכוח הרוח. במדינה שאלפי טחנות רוח עדיין מספקות בה אנרגיה לכפרים שלמים זה רעיון מתבקש. התוצאה היא שילוב בין מוזיאון מדעי, שחוקר ומדגים את המשאב הזול והזמין ביותר, לבין פארק שעשועים שאפשר לבלות בו כמה שעות מענגות.

מוזיאון המדע ע"ש ליאונרדו

דה וינצ'י, מילאנו

זו דוגמה מובהקת למוזיאונים מהדור הישן. מנהלי המקום עדיין לא אימצו את הרעיון שבעצם הם מנהלים מוזיאון לילדים. המבנה היפהפה, שרק בשבילו כדאי לבוא, הוא בעצם מנזר מן המאה ה-16. חלקו נהרס בהפצצות מלחמת העולם השנייה, אך שופץ באופן מרשים.

המקום מקרין כובד ראש. החיבור עם ליאונרדו דה וינצ'י והגאווה הלאומית האיטלקית אינם מאפשרים עדיין את קלות הראש של האחרים. התצוגה בהתאם – תולדות המצאותיו של ליאונרדו בדגמי עץ, אולמות ענק וגלובוסים עתיקים. באגף אחר קטרי רכבת ענקיים, ספינות ומטוסים שתלויים מהתקרה. זה גדול, כבד ולא ידידותי לילד בן 5. תלמידי בית הספר ששוטטו שם נראו כשפוטים המרצים את עונשם, לא כקייטנים שבאו לבלות.

סגור בימי שני. פתוח מ-9:30 עד 17:00 או עד 18:30 בסופי שבוע. כניסה עולה 7 יורו למבוגר ו-5 יורו לילד מתחת לגיל 18.

http://www.museoscienza.org

מוזיאון המדע לה וילט, פאריס

אי אפשר לדבר על העדר יומרה או על צניעות ואינטימיות באתר הענקי הזה. פעם זו היתה שכונה כפרית בפרוור של פאריס. כיום זה משכנו של אחד המוזיאונים למדע הגדולים והמרשימים בעולם. האוריינטציה לקהל צעיר שולטת ומודגשת כאן כמעט בכל התצוגות. הנושאים הקבועים הם מדעים מדויקים, ענייני סביבה, חברה ומדע ואגף ילדים מיוחד, שבעצם שולט כיום גם על חלקיו האחרים של המוזיאון. "לה גאוד", אולם הקרנה שבו מסך עצום ששטחו 1,000 מ"ר, נפתח לקהל לפני 20 שנה בדיוק. המבנה כולו, בכדור כסוף וענקי, מרשים מאוד. הסרטים מרשימים לא פחות. בין היתר מוקרנים באתר סרטי תלתממד מדהימים שצופים בהם במשקפיים מיוחדים.

התערוכות המתחלפות שמוצגות עכשיו: עד תחילת יולי – שינויי מזג האוויר; עד אמצע יוני – האמזונס והטלפונים הסלולריים של העתיד; עד ספטמבר – עולמו של פראנקווין, אמן הקומיקס הבלגי.

המוזיאון פתוח כל השבוע חוץ מימי שני. שעות הפתיחה: 10:00-18:00. כניסה: 7.50 יורו למבוגר, 5.50 לילד. ילדים מתחת לגיל 7, חינם.

http://www.cite-sciences.fr

מוזיאון המדע של לונדון

השבוע נפתחה במוזיאון המדע של לונדון תערוכה מבטיחה שנקראת "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה". התערוכה מגלה, לדברי האוצרים, "את העובדות המדעיות מאחורי ספרו של דאגלס אדאמס ומציגה קטעי תפאורה, אביזרים ותלבושות מן הסרט". אדאמס, קל לשער, מגחך בקברו ומעריך את ההומור של אנשי המוזיאון למדע.

עצם הכנתה של תערוכה כזאת – שנותנת כמובן את התשובות למשמעות החיים, היקום וכל השאר – מעידה על המאמץ העצום להפוך את התחום לפופולרי ולרלוונטי. כך גם פתיחתה במוזיאון למדע בד בבד עם יציאתו של הסרט למסכים. אם המשמעות היא להתיידד עם ספר מסע בדיוני שההומור האבסורדי שלו שומר מרחק ביטחון עצום מכל נושא מדעי רציני, גם עם זה אין לאנשי המוזיאון בעיה.

פעילויות נוספות שמתקיימות עכשיו: הקרנות סרטו של ג'יימס קמרון, "פולשי המעמקים", על מסך ענקי, ותערוכה רצינית מאוד שעוסקת בשיבוט האנושי.

כדאי לנסות ולאכול צהריים במסעדת המוזיאון, "דיפ בלו קפה", שזכתה בפרסים כמסעדת הילדים הטובה ביותר בלונדון. הכניסה למוזיאון חופשית, שבעה ימים בשבוע, מ-10:00 עד 18:00.

http://www.sciencemuseum.org.uk

סוני וונדר, ניו יורק

המקום שייך אמנם לחברה מסחרית לחלוטין, אבל בחסותה הוקם כאן מוזיאון למדע וטכנולוגיה המאפשר למבקרים, בעיקר ילדים נלהבים, להתנסות בחידושים טכנולוגיים, שגם מסבירים כמה עקרונות מדעיים לא מסובכים. המבקרים זוכים להסברים ולהתנסות בצילום דיגיטלי, בצילום ובעריכת טלוויזיה, בעריכת צלילים וקולות, בחיזוי מזג האוויר וכיוצא באלה. שיחה קולחת עם רובוט מאיים מתקבלת כאן כדבר מובן מאליו כמעט.

הביקור במוזיאון חינם וכרוך בהרשמה בלבד. המקום סגור בימי שני ופתוח מ-10:00 עד 18:00. חובבי המשחקים ישמחו לגלות שבחנויות שבקומה התחתונה אפשר לשחק בפלייסטיישן 2 בלי הגבלת זמן וללא תשלום, כל זמן שהתור לא ארוך או עצבני מדי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן